Drátovec není jen škodlivý červ, ale i půvabná podzimní rostlina pro dekoraci
Hledáte podzimní rostliny pro dekoraci? Pak nesmíte zapomenout na drátovec. Drátovec čili krásnohlávek (Leucophyta brownii) je jedním z 18 druhů rostlin rodu Leucophyta. V zahradnickém katalogu jej můžete nalézt i pod názvem Calocephalus.
Jedná se o jednoleté rostliny nebo trvalky, od bylin po keře. Původně pochází z Austrálie, kde je rostlina zvyklá i na slanou vodu a celkově na dost tvrdé podmínky. Právě ve své domovině krásnohlávek dorůstá až do metrové výšky i šířky. V našich podmínkách se mu tolik nedaří, obvykle dorůstá kolem 30 cm. Rostlina připomíná jakousi odlehčenou drátěnou konstrukci, proto je název drátovec poměrně příznačné. A proto se také hodí jako rostlina pro dekoraci.
Drátovcům se bude dařit kdekoliv, kde není příliš vlhko a kde je přímé slunce. Pro pěstování drátovce je nejvhodnější propustná písčitá půda, slunečné stanoviště a pouze mírná zálivka. Dobře snáší i větrná stanoviště. V průběhu vegetace je vhodné keřík přihnojit hnojivem pro balkonové rostliny. Zaštipováním růstových vrcholů dosáhnete bohatšího větvení keříku.

Drátovec kombinujte s dalšími rostlinami pro dekoraci
Krásnohlávek patří mezi stálice, které společně s chryzantémami, vřesy a okrasným zelím tvoří základ venkovních podzimních truhlíků. Velmi oblíbený je v truhlících a skupinových výsadbách, protože jeho zajímavý tvar a barva skvěle doplňuje jiné pestřejší druhy podzimních rostlin.
Kombinovat se dá s dalšími rostlinami pro dekoraci jako třeba s různými druhy okrasných trav nebo s bylinkami. Pokud máte rádi romantickou a přírodní zahradu, bude se skvěle vyjímat v létě s levandulí nebo čajovými růžemi. Na podzim s vřesem nebo vřesovcem. Na jaře jej můžete přidat do truhlíků s narcisy, hyacintami nebo modřenci. V kombinaci s mrazuvzdornými druhy macešek vytvoří krásnou a dlouhotrvající ozdobu od jara až do zimy.
Nejčastěji se pěstuje venku v truhlíku nebo květináči, můžete ho ale použít i v letničkových záhonech. Naleznete jej i na balkonech. Zimu venku drátovec většinu nepřežije, má sklony k vymrzání. Pokud si chcete drátovec uchovat, přeneste rostlinu zvenku dovnitř, nejlépe do světlé místnosti s teplotou kolem 10 °C. Pokud nepočítáte do příští sezóny s opětovným pěstováním drátovce, nechte ho klidně venku. Po prvních mrazících sice vymrzne, ale zachová si svůj tvar a barvu, takže bude v nádobách i nadále plnit funkci rostliny pro dekoraci.

Jeho květy jsou malé, žluté, a spíše nenápadné, takže si jich většinou ani nevšimnete. Zajímavé jsou tyto rostliny pro dekoraci především svými stříbrnými drátovitými listy. U nás jsou běžně k dostání zejména kultivary Brownii Compact, Silver Dollar a Silver Nugget. Pokud drátovec roste, znamená to, že žije. Pokud však svěsí konce, je s ním konec. Mnoho lidí ani nepozná, že tato rostlina odumřela, protože zůstává stále v pevném tvaru.