Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Jitrocel prostřední je považován za škodlivou plevelnou rostlinu a nepříjemný plevel, který se nekontrolovaně rozrůstá v trávnících a je schopen je silně poškodit. Z hlediska zkrmování je nepoužitelný, hospodářská zvířata se mu vyhýbají. Není použitelný ani jako léčivka, protože obsah léčivých látek v této rostlině má velmi nízkou koncentraci.

Nepříjemný plevel jitrocel prostřední ze zahrady dostaneme jen obtížně
Nepříjemný plevel jitrocel prostřední ze zahrady dostaneme jen obtížně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nepříjemný plevel jménem jitrocel prostřední

Jitrocel (Plantago) je rostlinný rod patřící do čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae), který zahrnuje velké množství různých jednoletých, dvouletých i vytrvalých bylin nebo polokeřů. Přestože je jitrocel vyhledávanou léčivkou, pro pěstitele představuje nepříjemný plevel, kterého se lze jen obtížně zbavit.

Jedná se o eurasijský druh, který roste téměř v celé Evropě – výjimkou je jižní oblast Řecka a malé části Pyrenejského poloostrova, a také v mnoha asijských zemích.

Do nejbližšího okolí se šíří převážně vypadáváním semen z tobolek
Do nejbližšího okolí se šíří převážně vypadáváním semen z tobolek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel prostřední (Plantago media) je vytrvalá rostlina, která dorůstá zhruba do výšky 15–30 cm. Má tlustý kůlovitý kořen, jenž přechází ve svislý a ztloustlý oddenek, z nějž roste mnoho postranních kořínků. Také z něj poté vyrůstá listová růžice, kterou tvoří několik samostatných listů. Ty mohou být buď přisedlé k zemi, nebo naopak vystoupavé. Listy jitrocele prostředního mají křídlaté řapíky a bývají široce eliptické, vejčité nebo obvejčité. Mají světle zelenou barvu. Květy jitrocele prostředního se typicky objevují od června do srpna. Jsou cizosprašné. Květenství jitrocele prostředního vyrůstá ve formě hustých, válcovitých klasů, které jsou kratší než stvol. Jsou složeny z bělavých květů se světle fialovými tyčinkami.

V našich zahradách, na lukách a polích se vyskytují dva poddruhy jitrocele prostředního:

  • jitrocel prostřední pravý (Plantago media L. subsp. media)
  • jitrocel prostřední dlouholistý (Plantago media L. subsp. longifolia
Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích
Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento nepříjemný plevel roste obvykle na sušších stráních, loukách, mezích, na okrajích travnatých cest, křovin i světlých lesů. Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích a kolem lidských sídel stejně jako na náspech a rumištích.

Jitrocel prostřední je považován za škodlivou rostlinu a nepříjemný plevel, hlavně v nízko sečených okrasných trávnících, kde potlačuje okolní trávu. V takových místech je bez chemické ochrany jen těžce vyhubitelný. Na trávnících v sadech a obcích často tvoří bohaté porosty, snáší docela dobře sešlap a znečištění půdy.

Jitrocel prostřední je vytrvalá, planě rostoucí rostlina
Jitrocel prostřední je vytrvalá, planě rostoucí rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dvouděložné plevele, mezi něž patří i nepříjemný plevel jitrocel prostřední, jsou problémem hlavně při zakládání trávníku z důvodu rychlého vývoje těchto rostlin. Spousta těchto druhů díky sečení z trávníku vymizí. Na druhy, které sečením nevymizí, je možné použít selektivní herbicid (herbicidně ošetřujte nejdříve po třetí seči).

Jeden z nejznámějších totálních herbicidů proti dvouděložným plevelům je přípravek s účinnou látkou gylfosát. Postřik na plevel má systémový mechanismus působení, což znamená, že zasáhne rostlinu přes listy nebo stonek a proniká až do kořenového systému. Už do 10 dnů od aplikace je možné pozorovat působení herbicidu. Nepříjemný plevel jako jitrocel prostřední se tak vyhubí snadno a bezpracně.

Zdroj informací: zdravi.euro.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové agresivní plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nové agresivní plevele

Král silnic jitrocel

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.