Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Jitrocel prostřední je považován za škodlivou plevelnou rostlinu a nepříjemný plevel, který se nekontrolovaně rozrůstá v trávnících a je schopen je silně poškodit. Z hlediska zkrmování je nepoužitelný, hospodářská zvířata se mu vyhýbají. Není použitelný ani jako léčivka, protože obsah léčivých látek v této rostlině má velmi nízkou koncentraci.

Nepříjemný plevel jitrocel prostřední ze zahrady dostaneme jen obtížně
Nepříjemný plevel jitrocel prostřední ze zahrady dostaneme jen obtížně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nepříjemný plevel jménem jitrocel prostřední

Jitrocel (Plantago) je rostlinný rod patřící do čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae), který zahrnuje velké množství různých jednoletých, dvouletých i vytrvalých bylin nebo polokeřů. Přestože je jitrocel vyhledávanou léčivkou, pro pěstitele představuje nepříjemný plevel, kterého se lze jen obtížně zbavit.

Jedná se o eurasijský druh, který roste téměř v celé Evropě – výjimkou je jižní oblast Řecka a malé části Pyrenejského poloostrova, a také v mnoha asijských zemích.

Do nejbližšího okolí se šíří převážně vypadáváním semen z tobolek
Do nejbližšího okolí se šíří převážně vypadáváním semen z tobolek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel prostřední (Plantago media) je vytrvalá rostlina, která dorůstá zhruba do výšky 15–30 cm. Má tlustý kůlovitý kořen, jenž přechází ve svislý a ztloustlý oddenek, z nějž roste mnoho postranních kořínků. Také z něj poté vyrůstá listová růžice, kterou tvoří několik samostatných listů. Ty mohou být buď přisedlé k zemi, nebo naopak vystoupavé. Listy jitrocele prostředního mají křídlaté řapíky a bývají široce eliptické, vejčité nebo obvejčité. Mají světle zelenou barvu. Květy jitrocele prostředního se typicky objevují od června do srpna. Jsou cizosprašné. Květenství jitrocele prostředního vyrůstá ve formě hustých, válcovitých klasů, které jsou kratší než stvol. Jsou složeny z bělavých květů se světle fialovými tyčinkami.

V našich zahradách, na lukách a polích se vyskytují dva poddruhy jitrocele prostředního:

  • jitrocel prostřední pravý (Plantago media L. subsp. media)
  • jitrocel prostřední dlouholistý (Plantago media L. subsp. longifolia
Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích
Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento nepříjemný plevel roste obvykle na sušších stráních, loukách, mezích, na okrajích travnatých cest, křovin i světlých lesů. Často vyrůstá i na travnatých plochách v parcích a kolem lidských sídel stejně jako na náspech a rumištích.

Jitrocel prostřední je považován za škodlivou rostlinu a nepříjemný plevel, hlavně v nízko sečených okrasných trávnících, kde potlačuje okolní trávu. V takových místech je bez chemické ochrany jen těžce vyhubitelný. Na trávnících v sadech a obcích často tvoří bohaté porosty, snáší docela dobře sešlap a znečištění půdy.

Jitrocel prostřední je vytrvalá, planě rostoucí rostlina
Jitrocel prostřední je vytrvalá, planě rostoucí rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dvouděložné plevele, mezi něž patří i nepříjemný plevel jitrocel prostřední, jsou problémem hlavně při zakládání trávníku z důvodu rychlého vývoje těchto rostlin. Spousta těchto druhů díky sečení z trávníku vymizí. Na druhy, které sečením nevymizí, je možné použít selektivní herbicid (herbicidně ošetřujte nejdříve po třetí seči).

Jeden z nejznámějších totálních herbicidů proti dvouděložným plevelům je přípravek s účinnou látkou gylfosát. Postřik na plevel má systémový mechanismus působení, což znamená, že zasáhne rostlinu přes listy nebo stonek a proniká až do kořenového systému. Už do 10 dnů od aplikace je možné pozorovat působení herbicidu. Nepříjemný plevel jako jitrocel prostřední se tak vyhubí snadno a bezpracně.

Zdroj informací: zdravi.euro.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové agresivní plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nové agresivní plevele

Král silnic jitrocel

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.