Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Pěstování zelí patří mezi zahrádkářskou klasiku. Tato klasika je většinou hodně oblíbená a k vidění téměř na každé zahrádce. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného, třeba jako vhodnou alternativu k listovým salátům, pak vyzkoušejte zelí čínské. Nejen, že na zahrádce bude vypadat trochu exoticky, i když u nás již zdomácnělo, ale chutné listy můžete sklízet již za necelé dva měsíce. Co mu dopřát a na co si dát při pěstování pozor, to vám prozradíme na následujících řádcích.

Pěstování čínského zelí se daří na humózních a propustných půdách tam, kde je porost řádně vyjednocen
Pěstování čínského zelí se daří na humózních a propustných půdách tam, kde je porost řádně vyjednocen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování zelí českého a čínského

Pěstování zelí se obecně řadí mezi vyšší zahrádkářskou ligu. Všechny druhy zelí potřebují půdu nejlépe středně těžkou, propustnou, velice dobře zásobenou živinami a dostatečně osluněnou. Velice nevhodné je pěstování na jílovce nebo velmi kyselé půdě, zde se čínskému zelí jednoduše dařit nebude.

Čínské zelí se velice často zaměňuje se zelím pekingským. Čínské zelí je méně známé, nedělá hlávku, ale jde o růžici listů, kde listy se zpracovávají ihned po sklizni, neboť tato rostlina není skladovatelná a je zapotřebí ji po sklizení zpracovat. Pekingské zelí je více známé, tvoří uzavřenou hlávku a také je možné je skladovat.

Pekingské zelí vytváří proti zelí čínskému uzavřenou válcovou hlávku a jeho vegetační doba je podstatně delší
Pekingské zelí vytváří proti zelí čínskému uzavřenou válcovou hlávku a jeho vegetační doba je podstatně delší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velkým přínosem čínského zelí pro pěstitele je, že obsahuje velké množství vitaminů A a C, kromě toho nechybí ani vápník a fosfor. Před zahájením výsevů ale pozor, je zapotřebí dodržet pravidla střídání plodin s ohledem na to, že jde o brukvovitý druh, a je zde riziko napadení nádorovitostí, pokud toto pravidlo není v dostatečné míře dodržováno.

Při pěstování zelí pozor na dostatek vláhy a škůdce

Vyhněte se při pěstování zelí neblahým vlivům. Čínské zelí podobně jako jeho další sesterské druhy z čeledi brukvovitých trpí na nedostatek vláhy. Již při přímých výsevech, které většinou začínají až v červenci, dbejte na to, aby byla půda dostatečně zásobená živinami, které pomáhají zadržovat vodu. V suchých obdobích musíte pravidelně zalévat.

Hustý výsev je nutné vyjednotit, aby rostliny měly dostatek místa
Hustý výsev je nutné vyjednotit, aby rostliny měly dostatek místa (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když postupně začínají narůstat první mladé rostliny, výsev vyjednoťte a pěstování provádějte v řádcích. Nezapomínejte na to, že čínské zelí chutná dřepčíkům, kteří umí porost skoro úplně zlikvidovat, a tak mladé kusy zakryjte netkanou textilií, která je ochrání. Aby měly jednotlivé kusy dostatek místa, ideální je spon 30×30 cm. Po sklizni listové růžice ji můžete v lednici ponechat nejvýše 10 dní, déle totiž nevydrží.

Sklizené růžice listů zpracujte do 10 dnů
Sklizené růžice listů zpracujte do 10 dnů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Známou odrůdou na našem trhu je hybridní Canton, který je vhodný jak pro použití v salátech, tak i jako přísada do chutných asijských polévek. Jeho vegetační doba činí pouhých 45 dnů – pokud tedy výsev provedete v polovině července, sklízet je možné na konci srpna. 

Zajímavou alternativou je odrůda Paket, vhodná pro jarní i podzimní sklizeň – takže ji lze pěstovat i třeba ve skleníku od brzkého jara. Jde o polovysoký druh s vegetační dobou do 55 dní.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, semena.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit salát pro leguány

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak připravit salát pro leguány

Salát pšenicí

Naklíčenou pšenici lze využít v kuchyni pro přípravu dalších pokrmů.

Výroba netradiční kytice

Reportáž o netradiční výrobě kytice, např. ze zeleniny, ukázka, jak se tyto kytice vyrábí.

Chov leguánů a jiných plazů

Chov ještěrů v bytě

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Domácí kysané zelí

Dnes si popovídáme o domácím kysaném zelí. Vše nám vysvětlí paní Helena Uhrová.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.