Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Tropické ovoce je významné pro svůj vysoký obsah účinných látek podporujících příznivé účinky na zdraví. Pěstování keříkových rostlin s citrusovými plody je možné i v našich podmínkách. Při správně zvolené péči se můžete dočkat plodů s dostatkem vitaminů, vlákniny a minerálů. Poradíme, které druhy si pro pěstování vybrat, jak je pěstovat a na co si dát pozor.

Tropické ovoce lze pěstovat i v našich podmínkách
Tropické ovoce lze pěstovat i v našich podmínkách (Zdroj: Šárka Miškovská)

Tropické ovoce

I v našich zeměpisných šířkách můžete pěstovat tropické ovoce, které vám dodá množství výživných látek. Lze je pěstovat ze semínek nebo si můžete koupit již roubované rostliny, které při správně zvolených podmínkách budou plodit citrusové plody. Vybírat můžete z různých druhů hybridů a také kříženců od mandarinek po citronovníky až po bergamot. Většina citrusovníků je samosprašných a kvete i vícekrát v roce.

Tropické ovoce vhodné k pěstování

Citrusovníky pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie a Austrálie. Jedná se o stálezelené rostliny, které jsou teplomilné. Většinou se jedná o trnité keře s lehce kožovitými listy. Tropické ovoce se v Evropě začalo pěstovat až v 15. – 16. století. V 19 století se do Evropy dostaly mandarinky. Většina citrusů se v kultuře roubuje na podnože nebo se využívají vlastní semenáče. V našich klimatických podmínkách se dají citrusovníky pěstovat celoročně jako pokojové rostliny nebo jako přenosné rostliny v létě venku a v zimě schované před mrazem. Můžete si zvolit obyčejné pomerančovníky nebo kultivary krvavé, bezsemenné či hořké.

Další možností jsou mandarinky druhu klementinka, které mají sladké a šťavnaté plody, které jsou snadno loupatelné. Tangerinka je kříženec mandarinky a pomeranče, který se hůře loupe a obsahuje semena. Další možností je mandora, která je opět křížencem mandarinky a pomeranče – špatně se loupe a má semena. Sklízí se v únoru až březnu, kdy již nejsou pravé mandarinky. Můžete pěstovat i grapefruity, křížence pomela a japonského pomeranče ve čtyřech barevných provedeních. U citroníků si můžete vybrat křížence z mnoha kultivarů či citroník meyer, který má oválnější plody než citrony, s tenčí slupkou a menší kyselostí. Můžete si zvolit i mezi kříženci limet mnoha kultivarů či bergamot – křížence citrusu a bergamie, který se pěstuje pro silice.

Vybírat si můžete z různých odrůd
Vybírat si můžete z různých odrůd (Zdroj: Šárka Miškovská)

Nároky na pěstování tropického ovoce

Citrusovníky milují světlo a plné slunce. Rovněž je pro ně důležité teplo v rozmezí 18–25 °C. Proto je můžete v letních měsících pěstovat ve venkovním prostředí – toto není vhodné pro starší rostliny. Využít můžete skleník, který poskytne rostlinám ideální podmínky. Přezimování je vhodné v nižších teplotách mezi 10–22 °C, lépe však v 5–10 °C. Koncem února je vhodné teplotu zvolna zvyšovat, kdy začíná rostlina při teplotách 9–12 °C růst. Pozor na průvan, který citrusovníky nesnášejí. Rostliny nepřelévejte přílišnou zálivkou, protože přemokření jim neprospívá.

V období dubna – srpna je důležité pravidelně každý týden rostliny hnojit, protože jsou citrusovníky v hlavním růstu. V srpnu s hnojením zvolna přestaňte a v zimních měsících jednou za měsíc nebo nehnojte vůbec. Nezapomínejte po celý rok dodávat vápník, který je klíčový pro zachování svěže zelených listů. Substrát zvolte propustný kvůli dobrému zásobení vodou a zároveň dobrým odvodem od kořenů, ke kterým se musí dostat vzduch. Ideální je substrát kyprý bez sklonu k zabahňování. Můžete si jej připravit z rašeliny, cihlové drti, zeolitu a křemičitého písku. K této směsi můžete přidat kompost, jemně drcenou borovou kůru, pomalu rozpustné hnojivo a perlit.

Můžete si však zakoupit speciální substrát určený přímo pro citrusové rostliny. Rostliny často nepřesazujte a neměňte jim podmínky, především v době květu a tvorbě plodů s nimi nijak nemanipulujte. Na dno květináče nezapomeňte přisypat silnou drenážní vrstvu třeba z keramzitu. Ideální je vrstva vysoká 1–3 cm. Většina citrusovníku je samosprašných a opiluje je hmyz. V zimním období je nutné zabezpečit umělé opylení květů tohoto tropického ovoce za pomoci štětce.

Květy citrusovníků jsou často samosprašné
Květy citrusovníků jsou často samosprašné (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pomerančovník a grapefruit kvetou jen jednou ročně. Některé druhy kvetou vícekrát, nebo s krátkými přestávkami jako citronovníky. Důležité je při pěstování vědět, že na výživu plodů potřebuje rostlina na jeden plod 20–30 listů, proto je vhodné pro správnou úrodu nechat na rostlině jen určitý počet plodů v závislosti na věku dřeviny, počtu listů, stabilitě větviček – některé je nutné odtrhnout ještě před jejich vývojem. Každá odrůda zraje jinak dlouho. Některé druhy mohou být od květu zralé za osm měsíců, jiným to může trvat i přes rok.     

Zdroj informací: zcjh.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Rododendrony

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rododendrony

Pěstování begonií

Paní Rybková představuje různé druhy begonií a radí, jak se o ně starat v bytových podmínkách.

Listárna Václava Větvičky

Václav Větvička je stálým spolupracovníkem, který odpovídá na dotazy o neznámých a podivných rostlinách.

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Odvykání závislosti psa na majiteli

Odvykání závislosti psa na majiteli

Chov štěňat německého ovčáka

Paní Trávníčková ukazuje štěňata německého ovčáka a představuje jejich rasu.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.