Jak chránit (nejen) koně proti hmyzu?

Hmyz je otravným společníkem, který zvlášť v jarních a letních měsících trápí nejen lidi, ale také koně a další hospodářská zvířata. Jak jim poskytnout co nejefektivnější ochranu?

Jak chránit (nejen) koně proti hmyzu?
Jak chránit (nejen) koně proti hmyzu? (Zdroj: GetFound)

Proč je důležité koním ochranu před hmyzem poskytnout?

Ať už chováte koně, ovce, skot nebo jakákoliv jiná hospodářská zvířata, hmyz je velký problém po mnoha stránkách. Působí jim nejen stres, ale potenciálně také různé zdravotní problémy včetně infekcí a různých alergických reakcí. Stejně jako u většiny ostatních problémů i zde platí, že řešit prevenci je mnohem jednodušší a levnější než řešení vzniklého problému. Jak na ni?

Základem prevence je hygiena

Ještě než se pustíte do nakupování ochranných produktů pro zvířata, podívejte se, jak jste na tom s hygienou.

Koně byste měli po každé vyjížďce opláchnout alespoň vodou, ideálně i se šamponem pro koně, který je zbaví nejen nečistot a zbytků repelentu, ale také svědčí jejich srsti.

Dále se podívejte na to, jak skladujete hnůj. Ten by se měl od zvířat nacházet co nejdále. Právě hnůj je pro hmyz a jeho rozmnožování totiž tím nejlepším prostředím.

Už jen tyto dva kroky mohou v boji proti hmyzu výrazně pomoci. Stejně tak nezapomeňte ani na trávu v okolí pastvin, která by neměla být příliš vysoká, jinak stejně jako hnůj poslouží hmyzím nepřátelům jako vhodné útočiště.

Prostředky a technologie na odstranění hmyzu

Ve stájích vám kromě mucholapek nejlépe poslouží elektrické lampy proti hmyzu. Sáhnout můžete také po některém prostředku z řady insekticidů.

Během projížďky byste měli chránit sebe i vašeho koně pomocí repelentu. Kůň pak ocení také masku proti hmyzu a čabraku na uši.

Na pastvině je pak ideální ochranou deka proti hmyzu.

Boj proti hmyzu je zdlouhavý a náročný, ale investice do prevence se vám skutečně mnohonásobně vrátí na výdajích za veterináře, které se mohou při infekci vyšplhat do závratných částek.

 

Publikováno: 17.05.2023, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Možnosti ustájení koní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Barbora Hejhalová popovídá o tom co všechno obnáší ustájení koní

Chov koní

Jak by měly vypadat boxy pro koně, správné krmivo, očkování koní.

Zvažujete koupi koně? Podívejte se, na co se při výběru zaměřit

Koupě koně s sebou přináší několik otázek! Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky

Chov huculů

Co nebo kdo jsou huculové?

Jakou péči potřebuje Starokladrubský kůň?

Starokladrubáci jsou tradiční druh koní, které jsou u nás, ale i ve světě velmi ceněni. Tito ušlechtilí koně jsou jedinými živými tvory na světě, kteří jsou zároveň národní kulturní památkou.

Úprava kopyt koní

Uměli byste se postarat koním o kopyta?