Budujete novou zahradu? Pořádně si ji vyšperkujte.

K novému domu obvykle patří také nová zahrada. Z počátku se však obvykle jedná jen o plochu plnou nekvalitní země, kamenů a plevele. Jak ji přeměnit ve skutečnou zahradu podle vašich představ? Možností samozřejmě je najmout si zahradního architekta a firmu, které jeho plány zrealizuje, ale zvládnete to i sami. S trochou představivosti a plánování vytvoříte úžasný prostor, který bude skvěle vypadat a třeba i dávat chutné plody.

Návrh a plánování

Budovat zahradu úplně od začátku tak, aby dobře vypadala a byla funkční, je docela velká výzva, ale všechno se odvíjí od dobrého plánování. Nejdříve si vytvořte náčrt své zahrady, stačí jednoduchý plán, který ukazuje rozmístění hlavních prvků a rostlin na zahradě.

Přemýšlejte o tom, jak chcete, aby vaše zahrada vypadala a jak ji chcete používat. Potřebujete prostor na hraní pro děti? Plánujete pěstovat vlastní zeleninu? Chtěli byste mít prostor pro grilování a setkání s přáteli? Rozvržení prostoru záleží čistě na vašich preferencích. Je ovšem dobré při něm brát v úvahu aktuální vzhled a rozložení zahrady, byť odvozu nekvalitní země (a případně i odvozu suti, který na zahradě zbyl ze stavby) a dovozu kvalitní zeminy se stejně pravděpodobně nevyhnete.

Tip: Nezapomeňte na to, že ještě před zahájením všech prací na vaší nové zahradě je třeba z ní vyhnat všechny škůdce, jako jsou například hraboši. Tito malí hlodavci mohou způsobit značné škody na kořenech a cibulích rostlin, což má za následek jejich usychání. Nejrychleji se všech hlodavců na zahradě zbavíte s pomocí odborníků na hubení hrabošů, myší a dalších škůdců.

Výběr rostlin

Také výběr rostlin závisí na to, co se vám líbí, byť v tomto případě musíte brát ještě ohled na to, jak dobře se různým rostlinám bude na vaší zahradě dařit. To se odvíjí od několika faktorů.

Zásadní jsou klimatické podmínky ve vaší oblasti. Některé rostliny jsou odolnější vůči chladu, zatímco jiné vyžadují hodně slunce. Dále zohledněte typ (kyselost) půdy na vaší zahradě. Některé rostliny preferují alkalickou půdu, jiné zase preferují kyselou půdu. Také zvažte, jaké rostliny nejlépe zapadají do vašeho celkového zahradního designu. Díky vhodné kombinaci rostlin lze na záhonech vytvářet různé textury a barevná schémata.

Doplňky pro oživení zahrady

Doplnění zahrady o různé dekorace do ní přinese další rozměr. Na výběr je toho opravdu spoustu – zahradní sochy, fontány, ptačí budky, klasické, dekorativní i závěsné květináče nebo třeba hmyzí hotely.

Při výběru doplňků je důležité vybrat prvky, které zapadnou do konceptu zahrady. Myslete na to, že nic se nemá přehánět, ale na druhou stranu by zahrada neměla být chudá a nudná. Například na moderní zahradu se hodí minimalistické sochy a nábytek s čistými liniemi, na rustikální zahradu zase budou lepší volbou doplňky z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen, s výraznou strukturou.

Zahradní nábytek

Posunout odpočinek na zahradě na vyšší úroveň dokáže kvalitní zahradní nábytek. Když vybíráte zahradní nábytek, měli byste zvážit nejen jeho styl a vzhled, ale také praktičnost a životnost.

Zahradní nábytek by měl být odolný vůči počasí a snadný na údržbu. Kromě tradičních kovových, dřevěných nebo plastových sad můžete zvážit pořízení nábytku z ratanu nebo bambusu. Pohodlí dále pozvednou nadité polstry a při sezení za chladnějších večerů oceníte také deky.

Vodní prvky

Vodní prvky zahradě dodají živou a uklidňující atmosféru. Zapovězené nejsou ani menším zahradám – na ty se hodí malé zahradní fontány. Do větší zahrady se pak vejde klidně i jezírko.

Při umístění vodních prvků a ploch si pečlivě ujasněte jejich umístění. Neměly by být v oblastech, kde se budete často pohybovat, jinak by vám překážely, ani blízko stromů, které by mohly znečistit vodu. Ovšem pochopitelně nepatří ani do skrytého koutu zahrady.

Zahradní osvětlení

Skvělým způsobem, jak na zahradě vytvořit perfektní atmosféru po setmění, je instalace zahradního osvětlení. Ideální a energeticky účinnou volbu představují LED světla, zvolit můžete i varianty se solárními panely.

Při osvětlení cest a terasy je klíčové rovnoměrné rozložení světel, aby se předešlo tvorbě ostrých stínů. Světla můžete použít i k vyznačení speciálních prvků na zahradě, jako jsou sochy nebo vzácné rostliny.

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Zahradní traktor

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zahradní traktor

Architektura zahrady

Architektura zahrady

Sekání trávy kosou pro zvyšování biodiverzity

Druhově rozmanitý sad je potřebný pro správný chod biologických potřeb každé rostliny. Zkuste ho občas posekat kosou.

Zahrada s jezírky

Zahrada jako prostor pro relaxaci. Představení zahrady se dvěma jezírky, kameny a dřevinami

Vnitrobloky

Víte, co jsou to vnitrobloky?

Okrasná zahrada s velkými kameny a jezírkem

Milan Horka pozve diváky do svojí zahrady s kameny a jezírkem, kterou mu na přání vytvořil architekt Miroslav Pacner.