Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Půda s jílem je těžká a nepropustná, a je tak trochu postrachem každého zahrádkáře. Práce na jejím zúrodnění má ale jisté výhody a najdou se i rostliny, kterým nevadí.

Půda s jílem si žádá nápadité a pracovité zahrádkáře
Půda s jílem si žádá nápadité a pracovité zahrádkáře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Půda s jílem se může změnit

Půda s jílem se vyznačuje nepropustností, takže po deštích se rychle zamokří a vše, co v ní roste, začne postrádat kyslík. Nesvědčí jí ovšem ani přílišné sucho, protože pak tvrdne, tvoří se v ní velké hroudy a při dlouhodobějším nedostatku vody začne pukat.

Z předešlé charakteristiky jasně vyplývá, že půda s jílem nepotěší žádného zahrádkáře, protože cesta k bohaté úrodě zeleniny a záplavě krásně kvetoucích záhonů bývá dlouhá. Ale jílovité půdy jsou ve své podstatě půdy panenské a vy máte při jejich zušlechťování neopakovatelnou příležitost ovlivnit, zda je změníte na zeminu zásaditější, nebo kyselejší podle toho, jaké dávají přednost rostliny, které chcete pěstovat. Nižšího pH dosáhnete přidáváním štěpky z kůry, kompostu z listů, rašeliny, hrabanky a jehličí, vyšší pH vytvoříte například vápněním mletým vápencem.

Nic se nesmí uspěchat

Obohacování jílovité půdy je postupný proces a trvá i několik let. Pokud ale máte jen částečně jílovitou zeminu, většinou stačí jen dodat organickou hmotu, například domácí kompost nebo zahradnický substrát obohacený hnojivem, který je nejlepší vpravit do půdy hlubokou orbou nebo pomocí rotavátoru – stroje opatřeného rotačními noži, které pronikají do hloubky až 20 cm a dokonale rozmělňují a promíchávají ztvrdlé kusy země.

Rotavátor se bude hodit
Rotavátor se bude hodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ale zcela jílovitý pozemek potřebuje obohacování dobře naplánovat a nic neuspěchat. Do takové půdy musíte dodávat organickou hmotu a živiny postupně, protože v této těžké zemině se rozkládají jen pomalu, takže by zůstaly „uzamčeny“ v nižších vrstvách a začaly by místo ozdravného rozkladného procesu rychle hnít.

Zelení pomocníci a šikovné žížaly

U typické půdy s jílem na počátku obohacování příliš nepomůže ani technika, protože nejlepším pomocníkem je starý dobrý rýč. Někdy se hodí i krumpáč na rozdrcení tvrdých zaschlých kusů zeminy. Právě na hloubku „jednoho“ rýče se pod neprostupnou krustou nacházejí potřebné živiny, které ale bez vaší pomoci nemají šanci proniknout na povrch.

Trojpuky patří mezi keře prospívající v jílovité zemině
Trojpuky patří mezi keře prospívající v jílovité zemině (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postupným prorýváním a drcením se země provzdušní, organické látky se začnou rozkládat a vy k nim budete postupně přidávat další. Užitečným pomocníkem v této fázi je „zelené hnojení“, kdy se vysévají nenáročné rostliny jako pohanka nebo jetel, které později zapravíte do půdy. A výbornou práci odvedou také žížaly, které jsou mistryně v provzdušňování půdy.

Žížala je mistryně v kypření půdy
Žížala je mistryně v kypření půdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Správné obohacování trvá několik let, ale to neznamená, že se mezitím vzdáte možnosti v půdě s jílem něco pěstovat. Existují šikovná „dočasná řešení“, jako jsou vyvýšené záhony, do nichž nasypete na živiny bohatou zeminu nebo můžete vyhloubit do země hlubší jámy, kam opět vsypete prostupnou a úrodnou zeminu.

I půda s jílem má své krásky

Na první pohled se může zdát, že půda s jílem je zcela neúrodná, ale mezi květinami i dřevinami existuje řada druhů, které v ní docela dobře prospívají. Jílovitou zeminu zvládnou třeba krásně kvetoucí čemeřice, orlíčky, plaménky, srdcovky nebo náprstníky, stejně jako kopretiny, máky, denivky a také růže nebo kapradiny.

Orlíček vás odmění záplavou atraktivních květů i v relativně chudé půdě
Orlíček vás odmění záplavou atraktivních květů i v relativně chudé půdě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ze stromů si s ní poradí smrky, jasany, břízy, duby, jeřáby nebo vrby, z ovocných stromů pak některé druhy jabloní, a vysázet můžete také kvetoucí keře jako svídy, dřišťály, hlohyně, kaliny, tavolníky nebo trojpuky. A najdou se rovněž zeleninové druhy, které si i z tvrdé půdy dokáží vydobýt potřebné živiny, třeba takový květák, kedlubna nebo kapusta.

Zdroj informací: www.ceskestavby.cz, www.itrvalky.cz, www.zahradkarskaporadna.cz 

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Zadržování vody v půdě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zadržování vody v půdě je velmi důležitá činnost, které bychom se měli při našem zahrádkaření také věnovat. Jinak budeme mít ze záhonů úhor.

Jílovitá půda

Jílovitá půda má speciální požadavky k hospodaření. Poradíme, co u půdy zajistit, jak jí zvýšit obsah organické hmoty a doplnit štěrky a rašelinou nebo granulovaným hnojem.

Pěstování mrazuvzdorných palem

Pěstování mrazuvzdorných palem

Mini jezírko

Mini jezírko

Domácí pěna na holení

Hana Hořáková předvede, jak si doma udělat kvalitní pěnu na holení.

Jak se tvoří kokedama?

Co je to kokedama? Odkud pochází a jak si ji vyrobit?

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?