Vytvořte si na své zahradě malou step

Step jsou rozlehlé travnaté pláně tak typické pro Texas v Americe – oblast, kde kraluje divoká zvěř, která vytváří úžasnou krajinu. Ta je inspirací pro zahradní designéry po celém světě. Chcete vědět, čím se vyznačuje stepní zahrada a jak ji v Česku vytvořit? Čtěte dál.

Step na zahradě je skvělým řešením pro písčité půdy
Step na zahradě je skvělým řešením pro písčité půdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Step na zahradě – co si pod tím představit? 

Step na zahradě se vyznačuje rostlinnými útvary, které se podobají euroasijským stepím nebo africké savaně. Obvykle jsou porostlé četnými druhy trav, nízkými suchomilnými keři a dalšími rostlinami odolnými vůči obtížným podmínkám. Na volném prostranství pak čas od času vyrostou osamělé stromy, obvykle nepříliš vysoké. Stepní rostliny musí přežít v podmínkách, kdy dny mohou být horké, zatímco noci naopak chladné a teplotní rozsah je po celý rok obrovský. Stepní zahrady do jisté míry napodobují přírodu a v menším měřítku obnovují stepní krajinu. Pokud takovou zahradu chcete, měli byste se vzdát vysokých keřů a stromů a místo toho zvolit okrasné trávy, luční rostliny a květiny, nízké keře a sukulenty.

Jak by taková stepní zahrada měla vypadat?

Stepní zahrada by měla působit lehce neupraveným, přirozeným, volným a uvolněným dojmem. Místo rovných záhonů a pečlivě rozmístěných rostlin jsou pro tuto zahradu lepší volbou trsy různých okrasných trav, lučních květin roztroušených po zahradě a netvarovaných keřů. V barvách zahradě dominuje zelená, červená, žlutá a fialová. Pro založení stepní zahrady jsou nejvhodnější rozsáhlé, relativně rovné nebo mírně zvlněné pozemky. Pokud je vaše zahrada menší a líbí se vám estetika stepní zahrady, může být stepní záhon dobrým nápadem. 

Step na zahradě můžete mít i v Česku
Step na zahradě můžete mít i v Česku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké rostliny vybrat do stepní zahrady? 

K zakládání stepní zahrady můžete přistupovat tradičně nebo pomocí kreativního myšlení. Tradiční stepní zahrady tvoří rostlinné druhy z Ameriky, které jsou dostatečně odolné, aby bez problémů rostly i v našem klimatu. Pro tuto volbu jsou dobré trávy, kostřavy, sveřep nebo plané obiloviny (oves hluchý, ječmen myší a hřívnatý nebo proso prutnaté). Doplnit je můžete okrasnými trávami, jako jsou třeba: ječmenice, kavyl péřovitý, smělek štíhlý nebo opadavec. Dále by v tradiční stepní zahradě neměly chybět ani trvalky, především tedy kvetoucí rostliny, nejlépe červené, fialové, žluté nebo hnědé. K těm nejoblíbenějším patří chryzantémy, astry, třapatkovka nachová, řebříček obecný, šuškarda klasnatá, kokarda, janeba drsná, záplevák, hřebíček, rozchodníky a také divizny.

Upozornění

V tradiční stepi je zlatobýl běžnou rostlinou, která je však expanzivní, a proto je lepší se mu vyhnout. Na stepní zahradu se vyplatí vybírat trvalky, které kvetou v různých ročních obdobích – hlavně tedy na jaře, kdy stepní zahrada vypadá o něco méně působivě kvůli stříhání trávy. Díky zasazeným květinám bude ale potom mnohem hezčí. Posledním prvkem, který by měla stepní zahrada obsahovat, jsou keře a stromy – nemělo by jich být ale příliš mnoho. Dobře budou vypadat především suchomilné trnité keře, nízkokmenné dřeviny běžných druhů (břízy, borovice) a kvetoucí keře (jako například pámelník nebo ptačí zob). 

Step může být tradiční i kreativní
Step může být tradiční i kreativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jestli si nejste jisti, že takováto stepní zahrada je přesně to, co chcete, můžete ji upravit přidáním místních rostlin. Nevíte jak? Stačí, abyste se brzy na jaře (nebo na podzim) prošli po okoli a podívali se, jaké květiny a trávy rostou na loukách, mezích a okrajích polí. Vyberte si ty, které se vám líbí nejvíce a kombinujte je se stepními rostlinami na své zahradě. Touto kombinací vám pak vznikne kreativní stepní zahrada. 

Jak vytvořit stepní zahradu? 

Stepní rostliny milují slunce, ale jinak nemají přehnané požadavky na půdu a dostupnost vody. I v písčitých nebo skalnatých oblastech tak můžete vytvořit stepní zahradu. Většina rostlin, které se vysazují do stepní zahrady, se vysévá sama – potřebuje jen vymezit vhodné pozice. Jakmile pak rostliny vyrostou, můžete je zastřihovat a tvarovat. V případě velmi neplodných ploch je dobré půdu pohnojit hnojivem na bázi kompostu.

Stepní partie na vaší zahradě

V případě, že nemáte žádný pozemek, který byste mohli proměnit v stepní zahradu, můžete ze stepních rostlin vytvořit na zahradě malou stepní oblast. Stepní partie pak může být jedním ze sektorů eklektické zahrady nebo ozdobou malého dvora. Stepní rostliny můžete vysadit i na malý kopeček nebo na skalku.

Step není náročná na péči
Step není náročná na péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pečovat o rostliny v stepní zahradě? 

Vzhledem k výběru druhů rostoucích původně ve stepi a běžných místních druhů, rostou rostliny téměř samy. Aby stepní zahrada příliš nezdivočela, měli byste se v první řadě zaměřit na odstranění plevele. Nežádoucí rostliny se mohou v zahradě snadno přemnožit a dominovat spíše okrasným druhům. Vyplatí se mít pod kontrolou růst jednotlivých druhů, protože některé budou mít tendenci se rozrůstat. V takovém případě se vyplatí zasáhnout a přebytečné exempláře vyříznout. Zálivku stepní zahrada obvykle nevyžaduje – kromě období dlouhého sucha. Stepní zahrada také nepotřebuje hnojení, pokud tedy není půda hodně písčitá a neúrodná – v tom případě stačí jednou ročně zahradu pohnojit kompostem. 

Zdroj informací: ladnydom.pl, ogrodosfera.pl, zielonyogrodek.pl

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Osazování stepních partií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak osazovat zahradu stepními rostlinami poradí Zdeněk Zvolánek

Panoramatická zahrada

Co je to panoramatická zahrada?

Od návrhu po údržbu

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.