Vytvořte si na své zahradě malou step

Step jsou rozlehlé travnaté pláně tak typické pro Texas v Americe – oblast, kde kraluje divoká zvěř, která vytváří úžasnou krajinu. Ta je inspirací pro zahradní designéry po celém světě. Chcete vědět, čím se vyznačuje stepní zahrada a jak ji v Česku vytvořit? Čtěte dál.

Step na zahradě je skvělým řešením pro písčité půdy
Step na zahradě je skvělým řešením pro písčité půdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Step na zahradě – co si pod tím představit? 

Step na zahradě se vyznačuje rostlinnými útvary, které se podobají euroasijským stepím nebo africké savaně. Obvykle jsou porostlé četnými druhy trav, nízkými suchomilnými keři a dalšími rostlinami odolnými vůči obtížným podmínkám. Na volném prostranství pak čas od času vyrostou osamělé stromy, obvykle nepříliš vysoké. Stepní rostliny musí přežít v podmínkách, kdy dny mohou být horké, zatímco noci naopak chladné a teplotní rozsah je po celý rok obrovský. Stepní zahrady do jisté míry napodobují přírodu a v menším měřítku obnovují stepní krajinu. Pokud takovou zahradu chcete, měli byste se vzdát vysokých keřů a stromů a místo toho zvolit okrasné trávy, luční rostliny a květiny, nízké keře a sukulenty.

Jak by taková stepní zahrada měla vypadat?

Stepní zahrada by měla působit lehce neupraveným, přirozeným, volným a uvolněným dojmem. Místo rovných záhonů a pečlivě rozmístěných rostlin jsou pro tuto zahradu lepší volbou trsy různých okrasných trav, lučních květin roztroušených po zahradě a netvarovaných keřů. V barvách zahradě dominuje zelená, červená, žlutá a fialová. Pro založení stepní zahrady jsou nejvhodnější rozsáhlé, relativně rovné nebo mírně zvlněné pozemky. Pokud je vaše zahrada menší a líbí se vám estetika stepní zahrady, může být stepní záhon dobrým nápadem. 

Step na zahradě můžete mít i v Česku
Step na zahradě můžete mít i v Česku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké rostliny vybrat do stepní zahrady? 

K zakládání stepní zahrady můžete přistupovat tradičně nebo pomocí kreativního myšlení. Tradiční stepní zahrady tvoří rostlinné druhy z Ameriky, které jsou dostatečně odolné, aby bez problémů rostly i v našem klimatu. Pro tuto volbu jsou dobré trávy, kostřavy, sveřep nebo plané obiloviny (oves hluchý, ječmen myší a hřívnatý nebo proso prutnaté). Doplnit je můžete okrasnými trávami, jako jsou třeba: ječmenice, kavyl péřovitý, smělek štíhlý nebo opadavec. Dále by v tradiční stepní zahradě neměly chybět ani trvalky, především tedy kvetoucí rostliny, nejlépe červené, fialové, žluté nebo hnědé. K těm nejoblíbenějším patří chryzantémy, astry, třapatkovka nachová, řebříček obecný, šuškarda klasnatá, kokarda, janeba drsná, záplevák, hřebíček, rozchodníky a také divizny.

Upozornění

V tradiční stepi je zlatobýl běžnou rostlinou, která je však expanzivní, a proto je lepší se mu vyhnout. Na stepní zahradu se vyplatí vybírat trvalky, které kvetou v různých ročních obdobích – hlavně tedy na jaře, kdy stepní zahrada vypadá o něco méně působivě kvůli stříhání trávy. Díky zasazeným květinám bude ale potom mnohem hezčí. Posledním prvkem, který by měla stepní zahrada obsahovat, jsou keře a stromy – nemělo by jich být ale příliš mnoho. Dobře budou vypadat především suchomilné trnité keře, nízkokmenné dřeviny běžných druhů (břízy, borovice) a kvetoucí keře (jako například pámelník nebo ptačí zob). 

Step může být tradiční i kreativní
Step může být tradiční i kreativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jestli si nejste jisti, že takováto stepní zahrada je přesně to, co chcete, můžete ji upravit přidáním místních rostlin. Nevíte jak? Stačí, abyste se brzy na jaře (nebo na podzim) prošli po okoli a podívali se, jaké květiny a trávy rostou na loukách, mezích a okrajích polí. Vyberte si ty, které se vám líbí nejvíce a kombinujte je se stepními rostlinami na své zahradě. Touto kombinací vám pak vznikne kreativní stepní zahrada. 

Jak vytvořit stepní zahradu? 

Stepní rostliny milují slunce, ale jinak nemají přehnané požadavky na půdu a dostupnost vody. I v písčitých nebo skalnatých oblastech tak můžete vytvořit stepní zahradu. Většina rostlin, které se vysazují do stepní zahrady, se vysévá sama – potřebuje jen vymezit vhodné pozice. Jakmile pak rostliny vyrostou, můžete je zastřihovat a tvarovat. V případě velmi neplodných ploch je dobré půdu pohnojit hnojivem na bázi kompostu.

Stepní partie na vaší zahradě

V případě, že nemáte žádný pozemek, který byste mohli proměnit v stepní zahradu, můžete ze stepních rostlin vytvořit na zahradě malou stepní oblast. Stepní partie pak může být jedním ze sektorů eklektické zahrady nebo ozdobou malého dvora. Stepní rostliny můžete vysadit i na malý kopeček nebo na skalku.

Step není náročná na péči
Step není náročná na péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pečovat o rostliny v stepní zahradě? 

Vzhledem k výběru druhů rostoucích původně ve stepi a běžných místních druhů, rostou rostliny téměř samy. Aby stepní zahrada příliš nezdivočela, měli byste se v první řadě zaměřit na odstranění plevele. Nežádoucí rostliny se mohou v zahradě snadno přemnožit a dominovat spíše okrasným druhům. Vyplatí se mít pod kontrolou růst jednotlivých druhů, protože některé budou mít tendenci se rozrůstat. V takovém případě se vyplatí zasáhnout a přebytečné exempláře vyříznout. Zálivku stepní zahrada obvykle nevyžaduje – kromě období dlouhého sucha. Stepní zahrada také nepotřebuje hnojení, pokud tedy není půda hodně písčitá a neúrodná – v tom případě stačí jednou ročně zahradu pohnojit kompostem. 

Zdroj informací: ladnydom.pl, ogrodosfera.pl, zielonyogrodek.pl

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Osazování stepních partií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak osazovat zahradu stepními rostlinami poradí Zdeněk Zvolánek

Panoramatická zahrada

Co je to panoramatická zahrada?

Od návrhu po údržbu

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.