Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Využití deště na zahradě vám může pomoci, aby dešťová voda neodtékala do kanalizací, ale byla prakticky a esteticky využita. Ptáte se jak? Dešťové zahrady pomohou dešťové vodě, aby se dostala do podzemních vodonosných vrstev, čímž sekundárně poskytne domov ptákům, motýlům a dalším prospěšným tvorům. Ještě jste o nich neslyšeli? Máme pro vás všechny potřebné informace.

Využití deště na zahradě nemusí být spojena pouze se sběrnými nádobami
Využití deště na zahradě nemusí být spojena pouze se sběrnými nádobami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad patří k těm nejkreativnějším způsobům. Dešťové zahrady zlepšují kvalitu vody filtrováním znečišťujících látek. Poskytují lokalizovanou ochranu před dešťovou vodou a povodněmi. Přitahují užitečné ptáky, motýly a hmyz – a to vše při zachování původní vegetace. Skvělé je, že se rovněž mohou pochlubit svou estetikou a snadnou údržbou hned po svém založení. 

Co je vlastně dešťová zahrada? 

Zjednodušeně řečeno, dešťová zahrada je mělká oblast země nebo svahu, do níž stéká voda ze střech a jiných tvrdých povrchů. Je osázena rostlinami, které vydrží přemokření 48 hodin v kuse. Směrem k okrajům se potom používají rostliny odolnější vůči suchu. Dešťová voda zaplní prohlubeň a poté odtéká.

Důležité je upozornit, že dešťová zahrada rozhodně není vodní zahrada. Není to dokonce ani rybník nebo mokřad. Pro dešťovou zahradu je naopak typické, že je po většinu času suchá. Vodu obvykle zadržuje pouze během deště a po dešti. Skvělé na ní je také to, že během 12–48 hodin vyschne, čímž brání množení komárů. První dešťové zahrady byly vytvořeny, aby napodobily přirozené oblasti zadržování vody, které se vyvíjely před urbanizací. Pro rezidenční využití byly vyvinuty v roce 1990 v Prince George's County v Marylandu. 

Jak fungují dešťové zahrady?

Dešťové zahrady jsou nejen krásné a kreativní, ale také funkční. Vysazením dešťové zahrady můžete pomoci zachovat přirozený koloběh vody a zároveň chránit místní řeky, jezera, ryby a zdroje pitné vody. Ačkoli dešťové zahrady mohou na první pohled vypadat jako normální zahrady, ve skutečnosti jsou navrženy tak, aby zabránily stékající dešťové vodě znečišťovat vodní toky živinami, odpadky a sedimenty. 

  1. Vodu shromažďuje a usazuje na povrchu zahrady. 
  2. Voda pak prosakuje rostlinami a filtračním médiem (zachycuje odpadky a usazeniny na povrchu). 
  3. Rostliny přitom využívají živiny z dešťové vody a toxiny ulpívají v půdě. 
  4. Půda a kořeny rostlin spolupracují na přirozeném filtrování vody a odstraňování znečišťujících látek. 
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vytvoříte dešťovou zahradu? 

Při návrhu dešťové zahrady se nejprve odstraní 15–30 cm půdy a povrch se následně upraví orbou, kompostem a pískem, aby se zvýšila infiltrace vody. Typ změny půdy přitom závisí na aktuálním typu půdy (typ půdy zjistíte pomocí půdního testu). Dešťové zahrady jsou obecně budovány především na svahu, přičemž shromažďují dešťovou vodu odtékající z trávníku, střechy nebo z příjezdové cesty. Jakmile se voda shromáždí v dešťové zahradě, infiltrace může trvat až 48 hodin (po velkém dešti). Dešťové zahrady zahrnují původní vegetaci, takže nepotřebujete žádné hnojivo, a po prvním roce je její údržba již minimální. 

Jaká je průměrná velikost a umístění dešťové zahrady? 

Dešťová zahrada by měla mít plochu zhruba 20 % velikosti střechy, terasy nebo plochy chodníku. Co si pod tím představit? Typická dešťová zahrada pro obytný dům nebo malou budovu by měla mít rozlohu asi 3–12 m². Měla by být delší než širší a měla by být umístěná kolmo ke svahu pozemku (se sklonem maximálně 12 %), aby zachytila maximum srážek. Dešťová zahrada by měla být umístěna na místě, kde je plné slunce nebo polostín, alespoň 3 m od základů budovy. Rozhodně ji nezakládejte tam, kde po dešti na delší dobu zůstávají vodní jezírka. Dejte si také pozor na podzemní rozvody, jako jsou plyn a elektřina, a pokud si nejste jisti jejich přesnou polohou, kopejte opatrně. 

Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá
Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy postavit dešťovou zahradu? 

Optimální doba je, když je půda dostatečně suchá pro práci a není utužená. Pro nejlepší usazení rostlin se doporučuje časné jaro nebo začátek podzimu.

Jakým druhům rostlin se v deštné zahradě daří nejlépe? 

Do dešťové zahrady by měla být ideálně začleněna původní vegetace. Původní rostliny totiž nevyžadují hnojivo, mají dobrý kořenový systém a lépe využívají vodu i živiny dostupné v jejich původní půdě než nepůvodní druhy. Vysadit na ni můžete také trvalky, keře, polní květiny nebo směs všech tří. Vyhněte se ale výsadbě stromů, protože stromy všeobecně absorbují více vody než okolní rostliny. Do dešťové zahrady také nikdy nevysazuje invazivní nebo škodlivé druhy. Při tvorbě dešťové zahrady se nebojte odborníků. Pomohou vám najít to nejlepší řešení. 

Zdroj informací: groundwater.org, rhs.org.uk, melbournewater.com.au

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Podpořte úrodnost půdy na vaší zahradě díky tipům od zkušené Radky Votavové

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vytvořte si vlastní kompost, jíchu a podpořte úrodnost vašich záhonků

Jak správně pracovat s dešťovou vodou?

Vytvořte si úleh nebo jezírko na zahradě a už se nemusíte bát sucha!

Jak opláštit sud na vodu

Návod na dekorativní opláštění sudu na vodu

Návštěva klášterní zahrady v Praze-Břevnově

Pozvánka na víkend otevřených zahrad na návštěvu klášterní zahrady Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově a nejstaršího mužského kláštera.

Okrasná zahrada s velkými kameny a jezírkem

Milan Horka pozve diváky do svojí zahrady s kameny a jezírkem, kterou mu na přání vytvořil architekt Miroslav Pacner.

Víte, že existují různé druhy zálivek?

Na zahradě se nezalévá jen obyčejnou vodou. Vlastně ano, ale je potřeba si takovou zálivku umět zkorigovat.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.