Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Využití deště na zahradě vám může pomoci, aby dešťová voda neodtékala do kanalizací, ale byla prakticky a esteticky využita. Ptáte se jak? Dešťové zahrady pomohou dešťové vodě, aby se dostala do podzemních vodonosných vrstev, čímž sekundárně poskytne domov ptákům, motýlům a dalším prospěšným tvorům. Ještě jste o nich neslyšeli? Máme pro vás všechny potřebné informace.

Využití deště na zahradě nemusí být spojena pouze se sběrnými nádobami
Využití deště na zahradě nemusí být spojena pouze se sběrnými nádobami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad patří k těm nejkreativnějším způsobům. Dešťové zahrady zlepšují kvalitu vody filtrováním znečišťujících látek. Poskytují lokalizovanou ochranu před dešťovou vodou a povodněmi. Přitahují užitečné ptáky, motýly a hmyz – a to vše při zachování původní vegetace. Skvělé je, že se rovněž mohou pochlubit svou estetikou a snadnou údržbou hned po svém založení. 

Co je vlastně dešťová zahrada? 

Zjednodušeně řečeno, dešťová zahrada je mělká oblast země nebo svahu, do níž stéká voda ze střech a jiných tvrdých povrchů. Je osázena rostlinami, které vydrží přemokření 48 hodin v kuse. Směrem k okrajům se potom používají rostliny odolnější vůči suchu. Dešťová voda zaplní prohlubeň a poté odtéká.

Důležité je upozornit, že dešťová zahrada rozhodně není vodní zahrada. Není to dokonce ani rybník nebo mokřad. Pro dešťovou zahradu je naopak typické, že je po většinu času suchá. Vodu obvykle zadržuje pouze během deště a po dešti. Skvělé na ní je také to, že během 12–48 hodin vyschne, čímž brání množení komárů. První dešťové zahrady byly vytvořeny, aby napodobily přirozené oblasti zadržování vody, které se vyvíjely před urbanizací. Pro rezidenční využití byly vyvinuty v roce 1990 v Prince George's County v Marylandu. 

Jak fungují dešťové zahrady?

Dešťové zahrady jsou nejen krásné a kreativní, ale také funkční. Vysazením dešťové zahrady můžete pomoci zachovat přirozený koloběh vody a zároveň chránit místní řeky, jezera, ryby a zdroje pitné vody. Ačkoli dešťové zahrady mohou na první pohled vypadat jako normální zahrady, ve skutečnosti jsou navrženy tak, aby zabránily stékající dešťové vodě znečišťovat vodní toky živinami, odpadky a sedimenty. 

  1. Vodu shromažďuje a usazuje na povrchu zahrady. 
  2. Voda pak prosakuje rostlinami a filtračním médiem (zachycuje odpadky a usazeniny na povrchu). 
  3. Rostliny přitom využívají živiny z dešťové vody a toxiny ulpívají v půdě. 
  4. Půda a kořeny rostlin spolupracují na přirozeném filtrování vody a odstraňování znečišťujících látek. 
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu
Dešťová zahrada by měla být ideálně v místě mírného svahu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vytvoříte dešťovou zahradu? 

Při návrhu dešťové zahrady se nejprve odstraní 15–30 cm půdy a povrch se následně upraví orbou, kompostem a pískem, aby se zvýšila infiltrace vody. Typ změny půdy přitom závisí na aktuálním typu půdy (typ půdy zjistíte pomocí půdního testu). Dešťové zahrady jsou obecně budovány především na svahu, přičemž shromažďují dešťovou vodu odtékající z trávníku, střechy nebo z příjezdové cesty. Jakmile se voda shromáždí v dešťové zahradě, infiltrace může trvat až 48 hodin (po velkém dešti). Dešťové zahrady zahrnují původní vegetaci, takže nepotřebujete žádné hnojivo, a po prvním roce je její údržba již minimální. 

Jaká je průměrná velikost a umístění dešťové zahrady? 

Dešťová zahrada by měla mít plochu zhruba 20 % velikosti střechy, terasy nebo plochy chodníku. Co si pod tím představit? Typická dešťová zahrada pro obytný dům nebo malou budovu by měla mít rozlohu asi 3–12 m². Měla by být delší než širší a měla by být umístěná kolmo ke svahu pozemku (se sklonem maximálně 12 %), aby zachytila maximum srážek. Dešťová zahrada by měla být umístěna na místě, kde je plné slunce nebo polostín, alespoň 3 m od základů budovy. Rozhodně ji nezakládejte tam, kde po dešti na delší dobu zůstávají vodní jezírka. Dejte si také pozor na podzemní rozvody, jako jsou plyn a elektřina, a pokud si nejste jisti jejich přesnou polohou, kopejte opatrně. 

Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá
Dešťová zahrada nemusí být na první pohled zřejmá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy postavit dešťovou zahradu? 

Optimální doba je, když je půda dostatečně suchá pro práci a není utužená. Pro nejlepší usazení rostlin se doporučuje časné jaro nebo začátek podzimu.

Jakým druhům rostlin se v deštné zahradě daří nejlépe? 

Do dešťové zahrady by měla být ideálně začleněna původní vegetace. Původní rostliny totiž nevyžadují hnojivo, mají dobrý kořenový systém a lépe využívají vodu i živiny dostupné v jejich původní půdě než nepůvodní druhy. Vysadit na ni můžete také trvalky, keře, polní květiny nebo směs všech tří. Vyhněte se ale výsadbě stromů, protože stromy všeobecně absorbují více vody než okolní rostliny. Do dešťové zahrady také nikdy nevysazuje invazivní nebo škodlivé druhy. Při tvorbě dešťové zahrady se nebojte odborníků. Pomohou vám najít to nejlepší řešení. 

Zdroj informací: groundwater.org, rhs.org.uk, melbournewater.com.au

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Podpořte úrodnost půdy na vaší zahradě díky tipům od zkušené Radky Votavové

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vytvořte si vlastní kompost, jíchu a podpořte úrodnost vašich záhonků

Jak správně pracovat s dešťovou vodou?

Vytvořte si úleh nebo jezírko na zahradě a už se nemusíte bát sucha!

Jak hospodařit s vodou na zahradě

Voda v zahradě je životodárnou tekutinou a není dobré s ní plýtvat. Naštěstí je spousta způsobů, jak vodu do zahrady přivést a úsporně s ní hospodařit.

Jak opláštit sud na vodu

Návod na dekorativní opláštění sudu na vodu

Návštěva klášterní zahrady v Praze-Břevnově

Pozvánka na víkend otevřených zahrad na návštěvu klášterní zahrady Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově a nejstaršího mužského kláštera.

Zahrada, která má přebytek vody

Niva a lužní les jsou místa, kde je spíše nadbytek vlhkosti a vody v půdě. Jak to vypadá na zahradě, která na toto místo bezprostředně navazuje?

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.