Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Irská zahrada je ideální pro všechny ty, kteří mají na své zahradě malý dosud nevyřešený prostor, a nevědí, co s ním. Je to projekt, který může potěšit rodiny s malými dětmi. Nejste si jisti, co si pod irskou pohádkovou zahradou představit? Připravili jsme si pro vás vše, co potřebujete pro vytvoření takové zahrady vědět.

Irská zahrada potěší malé i velké zahradníky
Irská zahrada potěší malé i velké zahradníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Irská zahrada 

Irská zahrada jako z pohádky je miniaturní zahrada, která je často postavená v kontejnerech, nádobách, teráriích a v malých prostorech. Obsahuje obvykle malé rostliny, přírodní materiály a doplňky určené do pohádkové zahrady, které vytváří náladové zahradní scény. Jsou ideální pro děti, ale nejen pro ně. Dokáží proměnit nevyužitou část vašeho dvora v kouzelnou mini zahradní oázu.

Jaký je účel irské pohádkové zahrady? 

Irská pohádková zahrada nás spojuje s přírodou. Uvolňuje naši kreativitu a fantazii. Jde o vhodnou aktivitu, kterou můžete dělat spolu s dětmi. 

A jak ji vytvořit? 

Nejprve vyberte pro irskou zahradu to správné místo 

V prvé řadě si musíte rozhodnout, zda chcete mít vnitřní nebo vnější pohádkovou zahradu. Venku ji můžete začlenit do zahrady aktuální. Použijte k tomu běžně rostoucí rostliny, pařezy, vodní prvky nebo stará pítka pro ptáky – musí být však odolné vůči povětrnostním vlivům. 

V dalším kroku je důležité, abyste si vybrali svůj motiv 

Vyberte si své téma nebo příběh, podle něhož budete tvořit svou pohádkovou zahradu a budete do ní zakomponovávat rostliny a dekorativní doplňky. Je důležité, abyste vybrali něco, co se hodí k stávajícím zahradním prvkům. Díky tomu pak váš projekt nemusí být tak složitý a nákladný. Může jít třeba o lesní říši plnou víl, pohádkovou zahradu, venkovskou zahradu, miniaturní svět plný řek a vodopádů, nebo třeba svět plný známých pohádkových postaviček. 

Pohádkovou zahradu můžete vytvořit s dětmi
Pohádkovou zahradu můžete vytvořit s dětmi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Následně si vytvořte plán  

Potom, co se rozhodnete, co byste chtěli, je důležité vše naplánovat – co všechno k tomu budete potřebovat a jakou podobu by vaše irská zahrádka měla mít. Mějte však na paměti, že taková irská zahrada by měla přitáhnout oči, ale neměla by být nikterak přeplácaná rostlinami ani doplňky.

Vyberte si tu správnou “nádobu” pro vaši pohádkovou zahradu 

Může to být i starý trakař, pařez, plechový kbelík, dětská plechová vanička, terárium, pítko pro ptáky, velký květináč a podobně. Pro interiérovou zahradu pak můžete použít i ratanový koš nebo šálky.

Je na čase, abyste si vybrali rostliny 

Při výběru rostlin berte v úvahu jejich barvu a texturu. Dále myslete i na jejich umístění. Vyberte ty rostliny, kterým vyhovuje světlo a vybraná lokalita. Shluk rostlin vytváří skvělé prostředí pro vytvoření dekorativního zákoutí, nicméně nic se nemá přehánět. Dejte si pozor, abyste jich nepoužili příliš, zastínilo by to onu dekorativní část zahrady. Ujistěte se také, že jim vyhovuje stejná půda i způsob zalévání. Zajistěte rostlinám dobrou drenáž. 

Takovou zahradu můžete vytvořit i v obyčejné míse
Takovou zahradu můžete vytvořit i v obyčejné míse (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nakonec do vytvořené zahrady zakomponujte příslušenství

Nakonec to nejzábavnější – zdobení. Máte spoustu možností, jak to provést. Použít k tomu můžete zakoupené doplňky, můžete si je ale i sami vyrobit, třeba ze sochařské hlíny. Použít rovněž můžete i přírodní předměty, jako kůru, žaludy, větve nebo kaštany. Nebojte se být kreativní. K dekorování klidně použijte i motouz, zrcadla, oblázky, rozbité dlaždice a podobně. 

Jak udržovat irskou pohádkovou zahradu? 

Jak velkou údržbu vaše pohádková zahrada potřebuje, se odvíjí od toho, jak je velká. Pokud obsahuje živé rostliny, musíte ji zalévat a případně i hnojit. Občas pak bude možná potřebovat i zastřihnout nebo zaštípnout (aby nepřerostla). V drsných zimách se pak neobejde bez ochrany. Někdy je nutné ji přemístit na zimu dovnitř. Jednou za čas je zapotřebí figurky a další dekorativní prvky vyčistit a nanést polyuretanový tmel, aby byly odolné vůči povětrnostním vlivům. 

Zdroj informací: skh.com, fairygardendiy.com, irishexaminer.com

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pohádková skalka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nápad na pohádkovou skalku.

Hračky z kartonu

Se Standou Kopečným jsme se už jednou setkali. Nyní máme možnost se přesvědčit, zda splnil svůj slib a postavil další hračky z kartonu.

Mlýn jako z pohádky

Jak si vyzdobit mlýn?

Osazení starého pařezu

Láďa Hruška ukáže jak si udělat dekoraci ze starého pařezu

Pěstování vistárie

O pěstování Vistarie si dnes popovídáme s panem Zdeňkem Kiesenbaerem.

Postavte si městečko z kartonů

Městečko z kartonů

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.