Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Máte rádi jaro pro jeho rozmanité barevné květy? Pro jarní kvetení jsou cibuloviny ty nejvděčnější, protože jejich pěstování není vůbec složité a zvládne je i začátečník. Můžete si je vysadit nejen do půdy, na trávník, do skalky, ale krásně se budou vyjímat i v různých truhlících. Tulipány na zahradě mohou vytvořit neobyčejnou podívanou. Poradíme, které druhy tulipánů si vybrat, a kde je nejlépe vysadit, aby dobře prospívaly.

Tulipány na zahradě mohou vytvořit různé barevné variace
Tulipány na zahradě mohou vytvořit různé barevné variace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tulipány na zahradě

Pěstování cibulovin je snadný způsob, jak na jaře dodat zahradě tu správnou barevnou rozmanitost. Specifikem těchto rostlin je poskytování zajímavé podívané při jejich kvetení a je jedno, jestli je to na trávníku, záhonku nebo v květináči či skleníku. K jaru neodmyslitelně patří i tulipány na zahradě, které jsou velmi oblíbené cibuloviny. Tulipány jsou typické svým tvarem květu a můžeme je také dělit na skupiny podle období kvetení a použití.

Tulipány na zahradě nesmí chybět

Tulipány na zahradě jsou cenné pro výsadbu na pravidelný záhon a k tomu, aby dodaly na zajímavosti smíšeným výsadbám rabat časně na jaře i během zahradnického roku. Můžete si vysadit časně kvetoucí tulipány, které budou doplňovat ostatní jarní cibuloviny. Některé druhy si můžete užít pro svou krásu i uprostřed sezóny. Další druhy mohou dělat na zahradě radost až v pozdním létě. Vybírat můžete mezi nízkými nebo hybridními druhy tulipánů. Složité není ani pěstování v různých nádobách.

Na zahradě vám mohou tulipány kvést od jara do podzimu
Na zahradě vám mohou tulipány kvést od jara do podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Časně kvetoucí tulipány

Tulipány na zahradě v brzkém jaru bývají jednoduché s klasickými květy ve tvaru poháru s pruhovanými, panašovanými nebo lemovanými okvětními plátky. Dlouhou dobu kvetení mají ty se zdvojenými okvětními plátky, které mají květy mísovitých tvarů, často tečkované nebo lemované ladícími barvami. Můžete je využít k řezu, k výsadbě na pravidelné záhony nebo okraje rabat, mnohé z nich můžete pěstovat v bytě v květináčích. V nepravidelných zahradních úpravách budou jejich elegantní obrysy dobře kontrastní s rostlinami, které se po prostoru rozprostírají nebo jsou poléhavé.

Tulipány kvetoucí uprostřed sezóny

Oblíbenými zástupci tulipánů na zahradě jsou ti ze skupiny Triumph – mají jednoduché kuželovité květy. Tulipány ze skupiny Darwinových hybridů mají zase bohaté a intenzivní barvy květů, které mají často saténovou základní skvrnu a tmavé sametové prašníky. Oba výše zmíněné druhy jsou velmi odolné proti nepříznivému počasí.

Pozdně kvetoucí tulipány

Na zahradě si můžete vysadit tulipány, u kterých lze v pozdním létě pozorovat jedny z nejbarevnějších a nejsložitějších tvarů květů u těchto cibulovin. Patří mezi ně půvabné liliovité druhy, rovněž i svítivé a extravagantní papouškovité tulipány nebo tulipány ze skupiny Viridiflora, které mají květy se zelenavým nádechem či hojně proužkované a zpeřené druhy Rembrandtových tulipánů. U chalup nebo do nepravidelných zahrad se vám výborně hodí pivoňkokvěté tulipány. Všechny výše uvedené druhy využijte u pravidelných i nepravidelných úprav zahrady.     

Tulipány mohou mít bohaté květy
Tulipány mohou mít bohaté květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nízké druhy a hybridní druhy tulipánů

Kompaktní kříženci z okruhu Tulipa kaufmanniana rozkvétají zářivě zbarvenými květy velmi časně zjara. O něco vyšší tulipány z okruh Tulipa fosteriana nebo Tulipa greigii obvykle kvetou o trochu později. Mnoho z nich má velice nápadné listy. Nízké druhy jsou ideální do nádob, na vyvýšené záhony nebo na skalky. Druhy Tulipa sprengeri a Tulipa sylvestris snášejí lehké zastínění a zplaňují se v trávě.

Pěstování tulipánů  

Většina tulipánů na zahradě prosívá v úrodné, dobře drenážované a na humus bohaté půdě. Mohou mít stanoviště na slunci i ve stínu. Některé robustní kultivary můžete nechat v ideálních podmínkách několik let. Mnohé je však lepší považovat za jednoleté záhonové rostliny, které je nutné vyzvednout po odkvětu. Ty, které jsou napadeny škůdci nebo jsou nemocné, raději vyhoďte – mohou být napadeny plísní tulipánovou nebo ostatními chorobami cibulovin. Ty, které nejsou nijak poškozené a jsou zdravé, můžete vysazovat do té doby, dokud samy neodumřou. Cibuloviny zřídka kvetou dobře v druhém roce. Pokud je ovšem na podzim znovu přesadíte, mohu být květuschopné až dva roky. Nízké tulipány dávají přednost vzdušným štěrkovým půdám a plnému oslunění. Množit tulipány můžete dělením a botanické druhy výsevem semen.    

Typy tulipánů

Tulipány mají velmi impozantní rozpětí tvarů květů. Od jednoduchých vzpřímených pohárů jednokvětých tulipánů po zřasené a zkroucené okvětní lístky papouškovitých tulipánů až po otevřené poloplné květy pivoňkokvětých kultivarů. Barevné variace jsou od bílé až po nejtemnější purpurovou, s mnoha překrásnými odstíny žluté, červené a karmínové. Mnoho nízkých tulipánů má také atraktivní skvrnité listy.

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Tulipány kam se podíváš aneb zavítejte do Průhonic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak šlechtit tulipány v moderní době a podle současného trendu

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Jak pěstovat gerbery

Gerbery jsou krásné velmi používané rostliny. Prodávají se i v květináčích, ale jejich pěstování je složitější. Proto vám prozradíme vše potřebné, co k jejich domácímu pěstování potřebujete vědět.

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

Odkvetlé cibuloviny

Každá cibulovina jinak odkvétá. Dozvíte se, nejen, jak rostliny naaranžovat a vysadit, ale také, že při odkvetení stačí odstřihnout pouze suchý květ a rostlinu se zdravými květy ponechat.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?