Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Máte rádi jaro pro jeho rozmanité barevné květy? Pro jarní kvetení jsou cibuloviny ty nejvděčnější, protože jejich pěstování není vůbec složité a zvládne je i začátečník. Můžete si je vysadit nejen do půdy, na trávník, do skalky, ale krásně se budou vyjímat i v různých truhlících. Tulipány na zahradě mohou vytvořit neobyčejnou podívanou. Poradíme, které druhy tulipánů si vybrat, a kde je nejlépe vysadit, aby dobře prospívaly.

Tulipány na zahradě mohou vytvořit různé barevné variace
Tulipány na zahradě mohou vytvořit různé barevné variace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tulipány na zahradě

Pěstování cibulovin je snadný způsob, jak na jaře dodat zahradě tu správnou barevnou rozmanitost. Specifikem těchto rostlin je poskytování zajímavé podívané při jejich kvetení a je jedno, jestli je to na trávníku, záhonku nebo v květináči či skleníku. K jaru neodmyslitelně patří i tulipány na zahradě, které jsou velmi oblíbené cibuloviny. Tulipány jsou typické svým tvarem květu a můžeme je také dělit na skupiny podle období kvetení a použití.

Tulipány na zahradě nesmí chybět

Tulipány na zahradě jsou cenné pro výsadbu na pravidelný záhon a k tomu, aby dodaly na zajímavosti smíšeným výsadbám rabat časně na jaře i během zahradnického roku. Můžete si vysadit časně kvetoucí tulipány, které budou doplňovat ostatní jarní cibuloviny. Některé druhy si můžete užít pro svou krásu i uprostřed sezóny. Další druhy mohou dělat na zahradě radost až v pozdním létě. Vybírat můžete mezi nízkými nebo hybridními druhy tulipánů. Složité není ani pěstování v různých nádobách.

Na zahradě vám mohou tulipány kvést od jara do podzimu
Na zahradě vám mohou tulipány kvést od jara do podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Časně kvetoucí tulipány

Tulipány na zahradě v brzkém jaru bývají jednoduché s klasickými květy ve tvaru poháru s pruhovanými, panašovanými nebo lemovanými okvětními plátky. Dlouhou dobu kvetení mají ty se zdvojenými okvětními plátky, které mají květy mísovitých tvarů, často tečkované nebo lemované ladícími barvami. Můžete je využít k řezu, k výsadbě na pravidelné záhony nebo okraje rabat, mnohé z nich můžete pěstovat v bytě v květináčích. V nepravidelných zahradních úpravách budou jejich elegantní obrysy dobře kontrastní s rostlinami, které se po prostoru rozprostírají nebo jsou poléhavé.

Tulipány kvetoucí uprostřed sezóny

Oblíbenými zástupci tulipánů na zahradě jsou ti ze skupiny Triumph – mají jednoduché kuželovité květy. Tulipány ze skupiny Darwinových hybridů mají zase bohaté a intenzivní barvy květů, které mají často saténovou základní skvrnu a tmavé sametové prašníky. Oba výše zmíněné druhy jsou velmi odolné proti nepříznivému počasí.

Pozdně kvetoucí tulipány

Na zahradě si můžete vysadit tulipány, u kterých lze v pozdním létě pozorovat jedny z nejbarevnějších a nejsložitějších tvarů květů u těchto cibulovin. Patří mezi ně půvabné liliovité druhy, rovněž i svítivé a extravagantní papouškovité tulipány nebo tulipány ze skupiny Viridiflora, které mají květy se zelenavým nádechem či hojně proužkované a zpeřené druhy Rembrandtových tulipánů. U chalup nebo do nepravidelných zahrad se vám výborně hodí pivoňkokvěté tulipány. Všechny výše uvedené druhy využijte u pravidelných i nepravidelných úprav zahrady.     

Tulipány mohou mít bohaté květy
Tulipány mohou mít bohaté květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nízké druhy a hybridní druhy tulipánů

Kompaktní kříženci z okruhu Tulipa kaufmanniana rozkvétají zářivě zbarvenými květy velmi časně zjara. O něco vyšší tulipány z okruh Tulipa fosteriana nebo Tulipa greigii obvykle kvetou o trochu později. Mnoho z nich má velice nápadné listy. Nízké druhy jsou ideální do nádob, na vyvýšené záhony nebo na skalky. Druhy Tulipa sprengeri a Tulipa sylvestris snášejí lehké zastínění a zplaňují se v trávě.

Pěstování tulipánů  

Většina tulipánů na zahradě prosívá v úrodné, dobře drenážované a na humus bohaté půdě. Mohou mít stanoviště na slunci i ve stínu. Některé robustní kultivary můžete nechat v ideálních podmínkách několik let. Mnohé je však lepší považovat za jednoleté záhonové rostliny, které je nutné vyzvednout po odkvětu. Ty, které jsou napadeny škůdci nebo jsou nemocné, raději vyhoďte – mohou být napadeny plísní tulipánovou nebo ostatními chorobami cibulovin. Ty, které nejsou nijak poškozené a jsou zdravé, můžete vysazovat do té doby, dokud samy neodumřou. Cibuloviny zřídka kvetou dobře v druhém roce. Pokud je ovšem na podzim znovu přesadíte, mohu být květuschopné až dva roky. Nízké tulipány dávají přednost vzdušným štěrkovým půdám a plnému oslunění. Množit tulipány můžete dělením a botanické druhy výsevem semen.    

Typy tulipánů

Tulipány mají velmi impozantní rozpětí tvarů květů. Od jednoduchých vzpřímených pohárů jednokvětých tulipánů po zřasené a zkroucené okvětní lístky papouškovitých tulipánů až po otevřené poloplné květy pivoňkokvětých kultivarů. Barevné variace jsou od bílé až po nejtemnější purpurovou, s mnoha překrásnými odstíny žluté, červené a karmínové. Mnoho nízkých tulipánů má také atraktivní skvrnité listy.

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Tulipány kam se podíváš aneb zavítejte do Průhonic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak šlechtit tulipány v moderní době a podle současného trendu

Výsadba cibulovin do trávníku

Výsadba cibulovin do trávníku

Jak pěstovat gerbery

Jak pěstovat gerbery

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

Odkvetlé cibuloviny

Odkvetlé cibuloviny

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.