Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Chaotic zahrada je nejnovější trend soudobého zahradničení. Stala se velmi populárním na TikToku a narazit na ni můžete na mnoha místech na světě. V čem tkví kouzlo chaotického zahradničení, že mu propadl celý svět? Prozradíme vám to.

Chaotic zahrada nechává mnoho na přírodě
Chaotic zahrada nechává mnoho na přírodě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chaotic zahrada 

Chaotic zahrada je zábavná. Je založena na bezstarostném přístupu k zahradničení, jenž opouští dodržování přísných pravidel, která běžně se zahradničením souvisí. Je to hodně o tom, že se spousta věcí nechává na matce přírodě. Snaha o ekologický přístup odráží neformální, nespoutaný vzhled krajiny, který je vytvářen nekontrolovaným šířením a mícháním rostlin.

Princip chaotické zahrady 

Hleďme, i ona ho přece jen má. Ano, má. Spočívá v tom, že vše je o nahodilostech. Tedy i semena nejsou pečlivě zaseta, ale pouze rozhozena po zahradě. Výsledkem takového jednání je pak přirozeně vypadající zahrada, která překypuje životem a rozmanitostí. Tento přístup při setí je přitom možné použít s jakýmkoliv typem rostlin – nejen s květinami, ale i s ovocem, zeleninou a trávami. Můžete tím proměnit celý svůj dvůr v divokou a nádhernou chaotickou zahradu. Nebojte, dovolte matce přírodě, aby udělala to, co má. Samozřejmě, že některým rostlinám se na takovéto zahradě bude dařit více a jiným méně. Chaotické zahradničení vám ušetří spoustu času a úsilí.

Chaotická zahrada je různorodá
Chaotická zahrada je různorodá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještě pár věcí, které je dobré vzít při tvorbě chaotic zahrady v úvahu

Umístění chaotické zahrady

Stejně jako většina zahrad, i pro tuto zahradu je nejlepší místo, kde je dostatek slunečního světla. Neznamená to sice, že by nemohla existovat i na stinném místě – ale na takové místo musíte vybrat rostliny, které přežijí ve stínu. A jelikož většina rostlin, ovoce, zeleniny i divokých květin naopak vyžaduje několik hodin slunečního svitu, prosluněné místo je tím nejlepším místem, kde chaotic zahradu vytvořit. 

Chaotická zahrada je ideální pro ty, co nemají příliš mnoho času
Chaotická zahrada je ideální pro ty, co nemají příliš mnoho času (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakou půdu chaotic zahrada potřebuje 

Chaotic zahrada potřebuje bohatou a dobře propustnou půdu, aby se v ní zasetým rostlinám dařilo. Pokud je zemina na zahradě příliš kamenitá nebo jílovitá, smíchejte ji proto před výsevem s trochou čerstvé zahradní zeminy.

Výběr rostlin 

Chaotická zahrada potřebuje ty správné rostliny, které se do ní hodí nejen svým umístěním, ale i svou nenáročností. Ideální jsou třeba původní rostliny, které mohou zahradě zajistit dlouhou životnost. Nebojte se kopírovat přírodu, je to šetrné k životnímu prostředí. Pokud se rozhodnete také pro ovoce a zeleninu, počítejte s tím, že budete muset zahradu přesívat a udržovat častěji – jinak si vyberte rostliny, které odpovídají vaší představě o porostu zahrady.

Nejlepší způsob výsevu představuje prosté smíchání různých semen do jedné misky, která pak nahodile rozsypete po předem vyhrazeném pozemku. Jestliže se bojíte jít do tvorby chaotické zahrady naplno, můžete začít jen tak zlehka a k výsevu použít již osvědčené a používané zbytky semen, které vám zůstaly z běžné výsadby. I toto je cesta k chaotic zahradě.

Kterým rostlinám byste se měli vyhnout? 

Musíme vás předem upozornit, že tento způsob není pro každého zahradníka. Spousta zahradníků by totiž trpěla, kdyby zjistila, že jim na zahrádce roste plevel. Pro chaotic zahradu to však není úhlavní nepřítel. Nemusíte se na něj okamžitě vrhnout, nechte to na přírodě. Nicméně se při výsadbě rozhodně vyhněte rostlinám, které jsou ve vaší oblasti považovány za invazivní, mohli byste si dost významně zkomplikovat život.

Nebojte se experimentovat
Nebojte se experimentovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Údržba zahrady v chaosu

Údržba této zahrady je minimální, ale bez malého množství údržby se přece jen neobejde. Tu potřebuje především během svého prvního roku. Jde třeba o to, abyste semena po jejich zasetí pravidelně zalévali. Až sazenice začnou růst, možná je budete muset mírně zředit, abyste zabránili přeplnění. Potom, co je chaotic zahrada založena a rostliny se začnou přirozeně znovu vysévat, možná zjistíte, že s přibývajícími roky zahrady na ní pracujete méně a méně. 

Zdroj informací: homesandgardens.com, meadowlarkjournal.com, houseandgarden.co.uk

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Od návrhu po údržbu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.