Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Založení zahrady má svá určitá specifika a pravidla, kterými je dobré se řídit. Díky tomu můžete vybudovat venkovní prostor, který bude oblíbeným místem relaxace nejen vaší rodiny. Všechny návštěvy budou jistě toto místo právem obdivovat. Důležité je vše dokonale naplánovat, a pokud si nevíte rady, nebojte se oslovit odborníky. Poradíme, jak si takovou zahradu naplánovat a na co nezapomenout.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Založení zahrady

Při založení zahrady můžete využít služeb zahradního architekta, který vám poradí, jak vše správně naplánovat a rozvrhnout podle vašich konkrétních představ a potřeb – především technicky náročné prvky. Může to být třeba závlahový systém, různé zídky, terasy nebo rampy. Na těžkou práci si objednejte specializovanou firmu i s potřebnou technikou. Pokud nemáte přebytečné finanční prostředky, můžete se zhostit vybudování zahrady sami – ovšem v tomto případě je nutné zvážit všechny možnosti, které by se v případě unáhleného rozhodnutí špatně napravovaly.

Založení zahrady nemusí být složité

Samotné založení zahrady nebude spočívat jen v plánování a ve výběru rostlin, ale i v kompozici a správně zvolených materiálech, zahradních stavbách i spojovacích cestách. Základem projektu totiž nikdy nebývá jen práce s rostlinami, ale musí se počítat i s dalším využitím zahrady – zvláště pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Rozhodující tedy bude, co od této zahrady očekáváte. Může se jednat o zahradu čistě užitkovou, nebo jen o okrasnou zahradu s místem k odpočinku, případně s herními prvky pro děti. Vzhledem k tomu, že se každá zahrada plánuje na několik let dopředu, je žádoucí se s některými prvky mírnit. Důležité je myslet i na snadnou údržbu, proto by neměl být prostor vaší budoucí zahrady nadměrně přeplněn.

Na zahradě nezapomínejte i na relaxační zóny
Na zahradě nezapomínejte i na relaxační zóny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Založení zahrady na papíře

Všechny plány si nejprve přeneste na papír a udělejte si náčrtek. Následně si udělejte plánek, který nakreslete optimálně v měřítku 1:100. Nakonec spojte všechny prvky do pomyslné skládačky, která vytvoří konečný obrazec vaší budoucí zahrady. Nezapomeňte si zahradu rozdělit do různých tematických celků a nikam nespěchejte. Dokonalé plánování je cílem úspěchu, protože máte dostatek času vše ještě opravit, pokud se vám něco nelíbí. Při založení a plánování zahrady zohledněte velikost a polohu zahrady, také přírodní klima, druh půdy a terénními nerovnosti, a myslete i na údržbu zahrady.

Zakomponujte zeleninové záhony, ovocné stromy, keře, bylinkovou výsadbu, okrasné rostliny, prvky sloužící k odclonění zahrady od okolí. Do toho začleňte i další prvky, jako jsou odpočinkové a vodní plochy, stavby pro uchování dřeva a zahradního nářadí, herní prvky, případně terasu, pergolu nebo altán. Nezapomeňte na trávník, který si naplánujte vzhledem k různým účelům velmi pečlivě. Opomenout byste neměli ani kout pro kompostér a nádrže na dešťovou vodu. Vše je vhodné kombinovat s obytnou stavbou. Blízko domu je dobré založit bylinkový záhon, a naopak někde na okraji zahrady naplánujte kompostér.

Vhodné rostliny k založení zahrady

Každá rostlina potřebuje ke svému růstu své specifické místo, proto je vhodné naplánovat i barevné aspekty, které rostliny nabízejí. Nezapomínejte na výšku rostlin, zda jsou solitéry, nebo potřebují být ve skupině. Oddělte okrasnou zahradu od užitkové, zvláště pokud jste se rozhodli po pěstování zeleniny na záhoncích. Oddělit obě místa můžete živým plotem, který zasaďte v dostatečné vzdálenosti – neměl by být ani příliš vysoký, aby záhonku nestínil. Vhodné bude i přidání ovocných keřů a stromů, které vyžadují menší péči.

V trávníku můžete vytvořit spojovací chodníčky
V trávníku můžete vytvořit spojovací chodníčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každá rostlina potřebuje určitý čas na dostatečné vyvinutí  především stromy, které budou na vaší zahradě za 10 i 20 let. S tím souvisí stáří jednotlivých rostlin, protože některé druhy mohou žít dvakrát déle než druhé. Prvky na zahradu plánujte nejen z krátkodobého, ale i z dlouhodobého hlediska. Okrasné stromy mohou přežít několik generací majitelů, stejně tak i některé keře mohou být dlouhověké. Rovněž rostlinám vybírejte to správné místo, aby se jim na vaší zahradě dařilo. Některým se bude více dařit ve stínu nebo polostínu, pro některé bude vhodné sušší místo a některé rostliny prospívají ve vlhčí půdě.

Nezapomínejte na pestrost

Před samotnou výsadbou je důležité dokonale upravit terénní nerovnosti, hlavně u novostaveb je nutné odstranit všechny zbytky stavebních materiálů. U rovných zahrad je výhodné a v poslední době velmi oblíbené vytvoření terénních vln. Někdy postačí tyto terénní nerovnosti vytvořit za pomoci keřů a stromů. U svažitých pozemků se dá pozemek rozdělit na jednotlivé terasy nebo můžete na části vybudovat skalku. Nezapomeňte do zahrady začlenit i relaxační prvky, jako je zahradní nábytek, je vhodná i terasa napojená rovnou na dům. Krásně vypadá na zahradě i vyčleněné místo, kde se umístí lavička, nebo dokonce zahradní houpačka. V tomto koutku budete mít dostatek místa na odpočinek s pěknou knihou.

Při výběru rostlin zohledněte i vaši časovou vytíženost. Pokud nemáte času nazbyt a chcete přesto pěknou zahradu, můžete zvolit rozložení rostlin tak, jak rostou běžně v přírodě. Jehličnany, kvetoucí keře, traviny a trvalky moc péče nevyžadují a vy tak docílíte téměř bezúdržbové varianty. Ti z vás, kdo mají více času, mohou zakomponovat rostliny vyžadující více péče, jako jsou exotické rostliny, šlechtěné růže nebo tvarované keře. Pro rozměrově menší zahrady se hodí vysadit stromy, které nejsou příliš vysoké, ale přesto dalším rostlinám budou poskytovat dostatek stínu. U větších zahrad si s výškou stromů dělat starosti nemusíte, ale opět je vhodné využít jejich stínu pro stínomilné rostliny.

Výsadba keřů může být rozmanitá, kombinujte stálezelené s těmi kvetoucími. Díky správné kombinaci, naplánovaní – především podle času kvetení všech rostlin na zahradě, vytvoříte různé pestrobarevné kombinace od jara do podzimu. U založení zahrady nezapomínejte i na trávník. Ten je nutné naplánovat tak, jak máte čas. U anglického trávníku je nutné pravidelné sečení, zalévání, občasné hnojení a postřik herbicidy. Pokud máte raději přirozenější řešení, můžete si vysadit louku plnou lučních květin, která se seče jen několikrát do roka. Variantou trávníku může být i plocha pokrytá půdokryvnými rostlinami, po které se dá chodit, a nemusí se sekat ani postřikovat. Vždy myslete na to, aby zahrada ladila s okolím, byla ve správné kombinaci s domem, plotem a případně okolním prostředím.  

Zdroj informací: drevostavitel.cz, CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Od návrhu po údržbu

Návod na návrh a údržbu zahrady.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.