Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Máte rádi narcisy pro jejich specifické a krásně barevné květy? Pro jarní kvetení jsou narcisy ze všech cibulovin ty nejvděčnější. Jejich pěstování není nijak složité. Můžete si je vysadit nejen do půdy, ale krásně se budou vyjímat i v různých nádobách. Narcisy na zahradě mohou dodat krásnou podívanou. Poradíme, které druhy narcisů si vybrat, jak a kam je vysadit, aby dobře prospívaly.

Narcisy na zahradě vytvoří krásnou podívanou
Narcisy na zahradě vytvoří krásnou podívanou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Narcisy na zahradě

Pěstování cibulovin je snadný způsob rozjasnění zahrady pomocí ozdobných, často barvami hýřících a voňavých květů. Specifikem cibulovin je poskytování zajímavé podívané v určitém období, po zbytek roku jsou ve vegetačním klidu. K jaru neodmyslitelně patří i narcisy na zahradě, které jsou velmi odolné. Svou specifickou krásu umí dodat nejen vysazené v trávníku, ale vyjímají se i v nádobách.

Narcisy na zahradě nesmí chybět

Narcisy na zahradě jsou cenné pro výsadbu na pravidelný záhon a k tomu, aby dodaly na zajímavosti smíšeným výsadbám rabat časně na jaře. Narcisy patří mezi nejspolehlivější cibuloviny pro zplanění a jen vzácně vyžadují, abyste je z rabata nebo trávníku vybrali. Dokonce i velmi drobné druhy, jako jsou Narcissus cyclamineus a Narcissus minor společně s límečkovými typy budou dobře propívat v kvalitním trávníku. Drobné narcisy jsou vhodné do skalek, vyvýšených záhonů a některé jako Narcissus romieuxii, Narcissus tete a tete a Narcissus february gold kvetou na začátku roku.

Narcisy můžete vysazovat do záhonu
Narcisy můžete vysazovat do záhonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Narcisy v nádobách

Většinu narcisů lze pěstovat v květináčích, pokud jsou dostatečně hluboké na to, aby se cibule mohly přikrýt vrstvou zeminy. Tloušťka by měla být 1,5krát větší než velikost cibulí. Narcisy mohou mít u některých hybridů květenství až 12 květů, které se často pěstují pod sklem nebo jako hrnkové rostliny pro kvetení od pozdního podzimu do jara. Výborně se hodí hybridy v květináčích, které intenzivně voní, a tak se mohou tyto narcisy v zahradě rozmístit kdekoliv. Na začátku roku rozkvétají v alpinkovém skleníku druhy Narcissus cantabricus a Narcissus romiexuii – mohou se přenést též do domu.

Narcisy lze pěstovat i v květináči
Narcisy lze pěstovat i v květináči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování a množení narcisů

Narcisy na zahradě vám porostou téměř v jakékoliv půdě. Nicméně dávají přednost vydrenážovaným vlhkým půdám se slabě zásaditou reakcí. Jako vhodné je slunečné místo nebo to, kde je lehký rozptýlený stín. Vysazovat cibule je nejlepší v pozdním létě nebo časně na podzim 12–15 cm hluboko. Narcisům rozrostlým v trávě není hned nutné nijak odstřihávat listy, nejdříve je to možné čtyři až šest týdnů po odkvětu.

Narcisy v květináčích je nutné pěstovat v chladnějších podmínkách se spoustou čerstvého vzduchu. Teploty mezi 7–10 °C způsobí zakrnění květů. Po výsadbě dejte květináče s narcisy do studeného pařeniště. Po utvoření květů je přeneste do studeného skleníku. Urychlení kvetení se může docílit po vytvoření květních pupenů, kterým zvýšíte teplotu, maximálně do 13 °C. Při množené lze dceřiné cibulky oddělit nebo je rozkrojit. Nové křížení lze získat i ze semene. Pozor na nepříjemné napadení háďátkem zhoubným, cibulovkou narcisovou a cibulovkou zhoubnou či půdní houbou, která způsobuje hnilobu.

Narcisy na zahradě mohou mít mnoho odrůd   

Narcisy na zahradě mohou mít obrovskou proměnlivost tvarů a forem od drobounkých dokonalých květů hybridů ze skupiny Cyclamineus s jejich nazpět ohnutými okvětními lístky až po vysoké narcisy skupiny trubkovitých okázalejších poloplných kultivarů. Moderní výpěstky zahrnují typy s členěnou pakorunkou. Pro narcisy je charakteristická zářivě žlutá barva až po květy bledě máslově žluté nebo květy se svítícími bílými okvětními lístky a ohnivě oranžovými pakorunkami.       

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování narcisů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Miloš Krupička nám popovídá o pěstování narcisů a kvalitní přípravě půdy.

Jak rychlit cibuli hyacintu a narcisu

Ing. Ludmila Dušková ve studiu předvede jaké jsou možnosti rychlení cibulovin

Celoroční dekorace

Zasadíme si do šestibokého truhlíku smrček s kytičkami

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?