8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Květiny do kanceláře mohou pomoci zlepšit kvalitu vnitřního vzduchu, což je skvělé pro dusnou kancelář. Projděte si proto náš dobře prozkoumaný seznam těch nejlepších rostlin do kanceláře, abyste si vybrali ty nejlepší.

Květiny do kanceláře patří
Květiny do kanceláře patří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny do kanceláře 

Květiny do kanceláře pomáhají zlepšit vaši náladu a produktivitu. Mimo to mohou také zvýšit vlhkost v blízkosti pracovního stolu, pozitivně působí i díky své estetické stránce. Neexistuje sice žádné stanovené číslo, kolik rostlin byste měli mít ve své kanceláři, ale říká se, že by to měly být minimálně 3 rostliny. Klíčové rovněž je, aby všechny rostliny použité do kanceláře nebyly náročné na údržbu. Nemáte představu, jaké jsou ty nejlepší? Máme pro vás seznam těch nejlepších květiny do kanceláře. 

Aglaonema 

Aglaonema patří k těm nejlepším kancelářským rostlinám. Vyznačuje se krásnými růžovými, červenými a zelenými odrůdami – vypadá úchvatně v každém odstínu. Používá se hlavně k ozdobě stolu. Kromě toho vypadá skvěle také v zelených stěnách a na vertikálních stěnách. Postavit ji ale klidně můžete třeba na zem. Jak o ni pečovat? Aglaonemy milují teplo a vyhovuje jim světlé až polostinné místo. Potřebují také vyšší vzdušnou vlhkost. Zálivku jim dopřejte pravidelnou a vydatnou, ale dejte si pozor na přelití. Nikdy by neměly stát ve vodě a při přesazování si vyberte substrát s nízkým obsahem vápníku.

Epipremnum 

Epipremnum je velmi oblíbenou převislou rostlinou. Její listy mohou být postříkané zelenými, žlutými nebo krémovými prskanci. Jde všeobecně o velmi oblíbenou rostlinu. Díky velkému počtu listů je Epipremnum velmi pozitivní pro kvalitu vzduchu v interiéru. O Epipremnu se říká, že přežije všechno. Větší rostliny potřebují oporu, po které se budou pnout. Aby byla rostlina pěkně hustá, potřebuje pravidelně zastřihnout. Výhony pak můžete nechat zakořenit a vypěstovat si tak můžete další rostliny.

Epipremnum snese i tmavší místo. Světlé a žíhané rostliny ale potřebují více světla, v jiném případě totiž ztratí svou světlou a zářivou barvu. V období vegetace se neobejdou bez vydatné zálivky. Dejte si ale pozor na přelití a přemokření, shnily by vám kořeny. Rostlina má ráda větší vlhkost místnosti, nicméně snese i běžnou vlhkost. Pěstujte ji v rašelinovém substrátu a hnojte ji v sezóně jednou za 14 dnů. 

Epipremnum je rostlina, která vydrží skoro všechno
Epipremnum je rostlina, která vydrží skoro všechno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zamiokulkas

Zamiokulkas se vyznačuje svými lesklými tlustými listy. Díky své schopnosti pracovat s nízkým, ale i vysokým osvětlením, je zamiokulkas ideální rostlinou do kanceláře – i on čistí vzduch. Nejlépe se mu daří v místě s dostatkem rozptýleného světla, ale snáší dobře i tmavší stanoviště. Během vegetace jej zalévejte až po proschnutí substrátu. V zimě se potom zálivka omezuje a zalévá se pouze jednou za dva až tři týdny. Rostlina má ráda teplo a nepotřebuje zvyšovat vzdušnou vlhkost. Nepřesazuje se, dokud doslova nevyrůstá z květináče, který preferuje těsnější. Množit ji můžete dělením a rozsazením v době od jara do poloviny léta. Hnojte ji od jara do podzimu jednou za 14 dnů. 

Ficus lyrata 

Ficus lyrata je velmi oblíbená pokojovka, což z ní dělá jednu z nejlepších kancelářských rostlin. Jde o velmi velké rostliny, jsou skvělou dekoraci celé kanceláře. Rostou pomaleji. Pokud budou v místnosti se středním až vysokým osvětlením, dejte si pozor při zalévání. Fíkus potřebuje pravidelnou zálivku, ale svrchní vrstva zeminy by měla proschnout. V žádném případě nesmí stát ve vodě. V zimě zálivku omezte. Fíkus se přesazuje na jaře do nepatrně většího (maximálně o 2–3 cm) květináče a až ve chvíli, když je nádoba zcela prorostlá kořeny. Množí se pomocí vrcholového stonkového řízku. Hnojí se podle návodu na hnojivu od jara do podzimu. 

Bambusové palmy 

Bambusové palmy jsou skvělým doplňkem každé kanceláře. Tyto rostliny přinášejí do vašeho pracovního prostoru trochu tropické nálady a vyžadují velmi malou údržbu, protože potřebují jen trochu slunce, aby rostly a prospívaly. Se svými tenkými kmeny a listy nejenže představují dobrý prvek v každém rohu kanceláře, umístit je můžete i do beden jako předěl mezi stoly a pracovními prostory.

Strelitzia

Strelitzia má větší listy a vyznačuje se tím, že upřednostňuje, když není u žádných chladicích otvorů. Pokud se jí daří, může dorůst do poměrně velké velikosti. Skvělé na ní je, že moc toho nepotřebuje. Kvete však jen málokdy, protože není ve svém přirozeném tropickém prostředí – ale i tak vypadá skvěle. Strelitzia patří mezi světlomilné rostliny, a proto jí dopřejte skutečně světlé stanoviště, klidně i s přímým sluncem. Strelitzia také potřebuje dostatečnou zálivku, substrát nesmí nikdy vyschnout. V zimě však zálivku omezte. Strelitzia má křehké kořeny, takže ji přesazujte jen tehdy, když je to nezbytně nutné. Hnojte ji od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny. Množí se nejlépe dělením při přesazování. 

Strelitzia u nás kvete zřídka
Strelitzia u nás kvete zřídka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sansevieria 

Sansevieria čili tchýnin jazyk je nenáročnou rostlinou – a jde také o jednu z nejlepších kancelářských rostlin. Hodí se do každého prostoru kanceláře. Vyšší vzrostlé rostliny budou zdobit na podlaze, a ty malé pak na policích nebo na stole. Mají období, kdy preferují přímé slunce, dokážou ale růst i s malým množstvím světla a vydrží měsíce bez vody. Zálivku jim proto dopřejte jen mírnou. Nepřelévejte je a nikdy je nenechte stát ve vodě. Zvládnou i suchý vzduch z ústředního topení a snesou i teploty od 10 °C. Pěstujte je v širší, ale mělké nádobě. Mladé rostliny potom přesazujte každý rok na jaře, starší kusy pak jednou za 3 roky. Substrát by měl být dobře propustný, nejlépe s příměsí písku. Hnojte je během vegetačního období jednou za 14 dnů až 1 měsíc běžným hnojivem.

Tchýnin jazyk skoro nic nepotřebuje
Tchýnin jazyk skoro nic nepotřebuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spathiphyllum 

Spathiphyllum je známá květina do kanceláře, oblíbená pro své svěží tmavě zelené listy a bílé květy. Rostliny mohou mít všechny tvary a velikosti, nepotřebují mnoho místa ani denního světla. Jsou skvělé pro odstraňování toxinů nebo těkavých organických sloučenin ze vzduchu, což vám dává celkově lepší kvalitu vzduchu. Během sezóny se připravte na vydatnou zálivku. Substrát by měl být stále trochu vlhký, dejte si pozor na přelití, ale stejně špatně snesou i přeschnutí. Zajistěte jim vyšší vzdušnou vlhkost. Substrát musí dobře propouštět vodu. Ideální proto je směs rašeliny, písku a perlitu. Jsou citlivé na přesazování, a proto jim déle trvá, než se oklepou. Starší rostliny přesazujte jednou za tři roky. Hnojte jednou za dva týdny. Množit je můžete dělením při přesazování.

Zdroj informací: planteriagroup.com, thespruce.com, thelittlebotanical.com, tropicalplantrentals.com.au

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Které pokojové rostliny pomáhají zlepšit ovzduší v bytě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Které pokojové rostliny pomáhají zlepšit ovzduší v bytě

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Návod na výrobu podavač kelímků

Jak si vyrobit podavač na plastové nebo papírové kelímky.

Vermikompostér v interiéru

Kompostování organických odpadů pomocí kalifornských žížal v kanceláři

Vyrobte si tužkovník podle vašeho vkusu

Jak si vyrobit dekorativní stojánek na tužky ze skleničky

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.