Pestré květy máků v okrasné zahradě

Mák setý patří u nás mezi nejčastěji pěstované zemědělské plodiny, vlčí a polní mák jsou zase plevele tak hojně rozšířené, že je umí určit každé malé dítě dokonce i ve městech. Znáte ale i další druhy, kterými si můžete vyzdobit letničkový i trvalkový záhon nebo místečko ve skalce?Mák setý patří u nás mezi nejčastěji pěstované zemědělské plodiny, vlčí a polní mák jsou zase plevele tak hojně rozšířené, že je umí určit každé malé dítě dokonce i ve městech. Znáte ale i další druhy, kterými si můžete vyzdobit letničkový i trvalkový záhon nebo místečko ve skalce?

Pestré květy máků v okrasné zahradě
Pestré květy máků v okrasné zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

​Rostlin rodu mák (Papaver) je okolo 120 druhů a jsou roztroušené po celé severní polokouli od mírného po subtropické pásmo. Některé jsou jednoleté, jiné dvouleté až několikaleté, jiné dlouhověké trvalky. Druh se v přírodě zadaptoval v nejrůznějším prostředí, nežádá si nijak specifickou půdu, trpělivě vykvétá právě tak na suchém úhoru jako na zúrodněném humusu.

Jako kulturní plodina patří mák setý (Papaver somniferum) mezi ty, u nichž dnes už ani nelze určit, zda jsou původně přírodní či byly již v pradávných dobách člověkem vyšlechtěny z jiných druhů. Právě tak se s obtížemi posuzuje, zda rudé a bílé máky vlčí (Papaver rhoeas) a máky polní (Papaver argemone) k nám byly zavlečeny uměle nebo se prostě postupně z jižních krajů samovolně posunuly až na naše pole, rumiště, úvozy a louky.

Velkokvěté letničky

Ne snad, že by výše zmíněné druhy nemohly zdobit vaše záhony. Ten, kdo si rád suší rostliny pro dekorování zimních interiérů, najde v letničkovém záhonu mezi vysokými rostlinami kousek místa i pro mák setý, rudé vlčí máky zase rozveselí osluněné místo mezi stálezelenými keři. Zemědělsky pěstovaný mák setý má lodyhy nesoucí bílé až světle fialové nebo narůžovělé veliké květy vysoké až dva metry. Pro zahradní účely byly vyšlechtěny odrůdy nižší a tedy méně choulostivé na polámání ve větru. Oase s jasně červeným květem se střapatými okraji okvětí nebo Dánská vlajka s bílým středem a červenými okraji okvětních plátků narůstají asi do jednoho metru a v květu jsou velikostí  mezi ostatními letničkami velice nápadné.

Ještě více pak vyniknou zářivě bílou, ostře červenou nebo jasnou růžovou barvou plnokvěté odrůdy, nakvétající postupně několik týdnů na začátku léta. V zeleni okolí pak bude velmi působivá temně hnědočervená Lauren´s Grape. Pro sušení zase existuje odrůda známá jako Kvočna a kuřátka, která vytváří tvarově velmi zajímavé makovice. Všechny tyto odrůdy jsou letničky. Pěstují se snadno, stačí koncem března rozhodit semínka volně na povrch záhonu a jen jemně je zatlačit do půdy. Příliš hustě vyrostlé sazeničky vyjednoťte a ponechte máky růst ve skupinách, tak jejich dekorativnost nejlépe vynikne. Máky se snadno samy vysemeňují, takže v dalších letech se často objeví na zahradě na mnoha místech, kde byste je ani nečekali. V takto vysemeněné generaci se ovšem dočkáte většinou zplanělých máků s květy, jaké vídáte na polích.

Dvouletky a trvalky

Ostatní u nás pěstované druhy okrasných máků žijí déle než jednu sezónu. Mák nahoprutý nebo také islandský (Papaver nudicule) pochází ze severský zemí Evropy, kde v krátkém létě z přízemních růžic vyrazí asi 30 cm vysoké lodyhy s bílými nebo žlutými květy. U nás je této rostlince přes léto dost horko, takže obvykle přežije jen dvě až tři sezóny, považujeme ji tedy spíše za dvouletku, i když při raném výsevu nebo předpěstování v pařeništi vykvete již v prvním roce. Existuje mnoho kultivarů, u nás se ovšem běžně objevují jen semena Meadow Pastels. Jsou vysoké až 60 cm a kvetou bíle, žlutě, oranžově i načervenale. Nízká trvalka, hodící se do skalek, je mák alpský (Papaver alpinum). Poté co zmizí květy pastelových barev, uschnou i listy, na podzim však začnou znovu od kořene vyrážet.

Dlouhého kvetení se dočkáte u máku východního (Papaver orientalis), vyhánějícího až metr vysoké lodyhy s velkými květy. Ty nasadí poprvé v červnu a červenci, když je nenecháte dozrávat v makovice a včas sestřihnete, vyrazí pak z přízemních růžic listů další květy ještě na podzim. Této rostlině ponechte v trvalkovém záhoně prostor například mezi nižšími travinami, pak zajímavé květy skutečně vyniknou. Původní barva je červená a bílá, vybírat můžete ovšem z velice zajímavých kultivarů. Například Türkenlouis má rudé lístky na okrajích roztřepené a velký pestík a sametové tyčinky jsou ve středu uhlově černé. Odrůda Patty´s Plum nese velké, zvláštně hnědo purpurové květy s tmavě vínovými flíčky uvnitř, růžovofialová je pak Harlem. Little Picotee má jemně lososové okvětní plátky zvlněné do volánků, okouzlující je i Royal Wedding s tmavými očky na vnitřní straně sněhobílých květů, bílá s roztřepenými okraji je načechraná Miss Piggy. Kultivary trvalek – máku východního a máku alpského množte kořenovými řízky – barvy a tvary květů jsou recesivní a při sběru semen se tedy v další generaci dočkáte převážně jejich původní červené plané podoby.

TIP: Makový olej

Ze zahradní výsadby si ho sice nevylisujete, ale zkuste se po něm podívat v obchodech. Ne nadarmo se mu totiž říká „olivový olej severu“. Vzhledem k jeho vyšší ceně si ho dopřávejte v nejčistší podobě – lisovaný za studena na salátové zálivky, do pomazánek apod., na vaření je ho škoda. Lze využít i jeho hojivé účinky na kůži postiženou ekzémy a dokonce i na potlačení problémů s lupenkou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019, Autor: 12.5.2011 6:57

ČTĚTE DÁLE

Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?
Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?

Rostliny

Nandina je okouzlující stálezelená rostlina, která se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus, protože zatím nemá české jméno. Znáte tento okrasný keř?

Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti
Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti

Rostliny

Hořec drsný je krásná, modře kvetoucí rostlina, která zastupuje i vytrvalé byliny. Hořec je známý pro své léčivé vlastnosti a je využíván v tradiční medicíně.

Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička
Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička

Rostliny

Drchnička rolní drobné plevele našich zahrad nepřipomíná. Je to letnička s krásnými oranžovočervenými květy. Je jedovatá a používá se i v lidovém léčitelství.

Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy
Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy

Rostliny

Problémy s nedostatkem vitaminů a minerálů během zimy může vyřešit mrazuvzdorná zelenina. Poradíme, které druhy jsou jasným tipem.

Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu
Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu

Rostliny

Méně známé druhy rostlin stojí za naši pozornost. Najdete mezi nimi zajímavé kousky, které obohatí floru na vaši zahradě i v interiéru.

Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub
Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub

Rostliny

Může být houba jako superpotravina a zároveň i škůdcem dřevin? Milovníci hub znají lesklokorku lesklou, která má příznivé účinky na zdraví.

Nebojte se orchideje pěstovat doma
Nebojte se orchideje pěstovat doma

Rostliny

Pěstování orchidejí není náročné. Existuje však pár drobných zásad, které musíme dodržovat, abychom se mohli těšit z krásných barevných květů.

Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou
Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou

Rostliny

Pokochejte se krásou podzimních rostlin, mezi kterými bude okrasná kapusta zářit a uchvacovat svými dokonale vybarvenými listy.

Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?
Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?

Rostliny

Čirok halabský je další zástupce vytrvalé trávy, který se u nás zatím chová jako okrasná rostlina, ve světě je ale považován za nebezpečný plevel.

Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad
Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad

Rostliny

Haemanthus, česky krvokvět, je exotická kráska, která vás uchvátí svými květy stejně jako další rostliny. Vyberte si některou a pusťte se do pěstování.

Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…
Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…

Rostliny

Usychání listů u pokojových květin se často objevuje v zimě, kdy je v bytě suchý vzduch, a rostliny jsou proto choulostivější a více ohrožovány škůdci.

Jak se liší irský vřes od toho českého?
Jak se liší irský vřes od toho českého?

Rostliny

Kromě běžných trvalek si vysaďte vřesy na zahradě. Uvidíte, jak se vaše skalky a záhony s okrasnými rostlinami rozjasní. Ty irské navíc bohatě kvetou.