Pestré květy máků v okrasné zahradě

Mák setý patří u nás mezi nejčastěji pěstované zemědělské plodiny, vlčí a polní mák jsou zase plevele tak hojně rozšířené, že je umí určit každé malé dítě dokonce i ve městech. Znáte ale i další druhy, kterými si můžete vyzdobit letničkový i trvalkový záhon nebo místečko ve skalce?Mák setý patří u nás mezi nejčastěji pěstované zemědělské plodiny, vlčí a polní mák jsou zase plevele tak hojně rozšířené, že je umí určit každé malé dítě dokonce i ve městech. Znáte ale i další druhy, kterými si můžete vyzdobit letničkový i trvalkový záhon nebo místečko ve skalce?

Pestré květy máků v okrasné zahradě
Pestré květy máků v okrasné zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

​Rostlin rodu mák (Papaver) je okolo 120 druhů a jsou roztroušené po celé severní polokouli od mírného po subtropické pásmo. Některé jsou jednoleté, jiné dvouleté až několikaleté, jiné dlouhověké trvalky. Druh se v přírodě zadaptoval v nejrůznějším prostředí, nežádá si nijak specifickou půdu, trpělivě vykvétá právě tak na suchém úhoru jako na zúrodněném humusu.

Jako kulturní plodina patří mák setý (Papaver somniferum) mezi ty, u nichž dnes už ani nelze určit, zda jsou původně přírodní či byly již v pradávných dobách člověkem vyšlechtěny z jiných druhů. Právě tak se s obtížemi posuzuje, zda rudé a bílé máky vlčí (Papaver rhoeas) a máky polní (Papaver argemone) k nám byly zavlečeny uměle nebo se prostě postupně z jižních krajů samovolně posunuly až na naše pole, rumiště, úvozy a louky.

Velkokvěté letničky

Ne snad, že by výše zmíněné druhy nemohly zdobit vaše záhony. Ten, kdo si rád suší rostliny pro dekorování zimních interiérů, najde v letničkovém záhonu mezi vysokými rostlinami kousek místa i pro mák setý, rudé vlčí máky zase rozveselí osluněné místo mezi stálezelenými keři. Zemědělsky pěstovaný mák setý má lodyhy nesoucí bílé až světle fialové nebo narůžovělé veliké květy vysoké až dva metry. Pro zahradní účely byly vyšlechtěny odrůdy nižší a tedy méně choulostivé na polámání ve větru. Oase s jasně červeným květem se střapatými okraji okvětí nebo Dánská vlajka s bílým středem a červenými okraji okvětních plátků narůstají asi do jednoho metru a v květu jsou velikostí  mezi ostatními letničkami velice nápadné.

Ještě více pak vyniknou zářivě bílou, ostře červenou nebo jasnou růžovou barvou plnokvěté odrůdy, nakvétající postupně několik týdnů na začátku léta. V zeleni okolí pak bude velmi působivá temně hnědočervená Lauren´s Grape. Pro sušení zase existuje odrůda známá jako Kvočna a kuřátka, která vytváří tvarově velmi zajímavé makovice. Všechny tyto odrůdy jsou letničky. Pěstují se snadno, stačí koncem března rozhodit semínka volně na povrch záhonu a jen jemně je zatlačit do půdy. Příliš hustě vyrostlé sazeničky vyjednoťte a ponechte máky růst ve skupinách, tak jejich dekorativnost nejlépe vynikne. Máky se snadno samy vysemeňují, takže v dalších letech se často objeví na zahradě na mnoha místech, kde byste je ani nečekali. V takto vysemeněné generaci se ovšem dočkáte většinou zplanělých máků s květy, jaké vídáte na polích.

Dvouletky a trvalky

Ostatní u nás pěstované druhy okrasných máků žijí déle než jednu sezónu. Mák nahoprutý nebo také islandský (Papaver nudicule) pochází ze severský zemí Evropy, kde v krátkém létě z přízemních růžic vyrazí asi 30 cm vysoké lodyhy s bílými nebo žlutými květy. U nás je této rostlince přes léto dost horko, takže obvykle přežije jen dvě až tři sezóny, považujeme ji tedy spíše za dvouletku, i když při raném výsevu nebo předpěstování v pařeništi vykvete již v prvním roce. Existuje mnoho kultivarů, u nás se ovšem běžně objevují jen semena Meadow Pastels. Jsou vysoké až 60 cm a kvetou bíle, žlutě, oranžově i načervenale. Nízká trvalka, hodící se do skalek, je mák alpský (Papaver alpinum). Poté co zmizí květy pastelových barev, uschnou i listy, na podzim však začnou znovu od kořene vyrážet.

Dlouhého kvetení se dočkáte u máku východního (Papaver orientalis), vyhánějícího až metr vysoké lodyhy s velkými květy. Ty nasadí poprvé v červnu a červenci, když je nenecháte dozrávat v makovice a včas sestřihnete, vyrazí pak z přízemních růžic listů další květy ještě na podzim. Této rostlině ponechte v trvalkovém záhoně prostor například mezi nižšími travinami, pak zajímavé květy skutečně vyniknou. Původní barva je červená a bílá, vybírat můžete ovšem z velice zajímavých kultivarů. Například Türkenlouis má rudé lístky na okrajích roztřepené a velký pestík a sametové tyčinky jsou ve středu uhlově černé. Odrůda Patty´s Plum nese velké, zvláštně hnědo purpurové květy s tmavě vínovými flíčky uvnitř, růžovofialová je pak Harlem. Little Picotee má jemně lososové okvětní plátky zvlněné do volánků, okouzlující je i Royal Wedding s tmavými očky na vnitřní straně sněhobílých květů, bílá s roztřepenými okraji je načechraná Miss Piggy. Kultivary trvalek – máku východního a máku alpského množte kořenovými řízky – barvy a tvary květů jsou recesivní a při sběru semen se tedy v další generaci dočkáte převážně jejich původní červené plané podoby.

TIP: Makový olej

Ze zahradní výsadby si ho sice nevylisujete, ale zkuste se po něm podívat v obchodech. Ne nadarmo se mu totiž říká „olivový olej severu“. Vzhledem k jeho vyšší ceně si ho dopřávejte v nejčistší podobě – lisovaný za studena na salátové zálivky, do pomazánek apod., na vaření je ho škoda. Lze využít i jeho hojivé účinky na kůži postiženou ekzémy a dokonce i na potlačení problémů s lupenkou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování máku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Zdeněk Kosek, CSc. povídá o pěstování máku, které má své omezení.

Letničky vhodné k sušení

Květiny jsou dobré k usušení a lze je někdy použít jako dekorace nebo třeba jako lék.

Bramborové placky

Vysvětlíme, co jsou patenty na jídlo a rovnou vám i ukážeme, jak si uvařit bramborové placky s povidly a mákem na které budete potřebovat pouze brambory, kvasnice a žloutek.

Plechové stojánky na ručníky

Schází vám odkladný prostor na ručníky? Z plechovek, ubrousku, barvy ve spreji a vodou ředitelného lepidla si jednoduše můžete vyrobit stojánky na ručníky.

Jak na spařené vdolky s mákem

Hledáte nějaký nový recept na pečení? Představíme vám recept na spařené vdolky s mákem a zjistíte, co vše kromě mléka, žloutku a mouky budete potřebovat.

Zdravá syrová strava

Dnes se přiblížíme k jednomu z mnoha stravovacích trendů. Budeme se věnovat zdravé syrové stravě.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.