Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Jitrocel je vytrvalá rostlina, ve které mnozí vidí zázračnou bylinu. Blahodárné účinky mu připisovali již ve starém Řecku, kde byl označován za chladivou bylinu. Ani středověk nebyl výjimkou – lidé jej tehdy nazývali ranocelem. Možná bychom si mohli myslet, že tato rostlina představuje pouze samé plusy, zahrádkáři však na ni mají zcela odlišný názor. Vidí v něm otravný plevel, kterého je těžké se zbavit. Setkat se s ním můžeme prakticky na každé zahradě.

Jitrocel patří mezi otravný plevel na zahradě
Jitrocel patří mezi otravný plevel na zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel jako těžký soupeř zahrádkářů

Jitrocel se řadí mezi kosmopolitní rostliny, což znamená, že se s ním můžeme sekat skoro po celém světě. Vzhledem k tomu, že nemá přehnané nároky na půdu ani pěstování, můžeme jej vidět poměrně často a skoro všude. Zatímco v okolí cest či na loukách jeho výskyt nijak neřešíme, na zahradách jej považujeme za plevel. Svou přítomností dokáže hyzdit nejen trávníky, záhony, skalky, ale i přístupové cesty k domu.

Jitrocel je bylina, kterou řadíme do čeledi jitrocelovitých. Na světě existuje více než 250 druhů, které zahrnují jak jednoleté, tak i dvouleté nebo vytrvalé rostliny. Výjimečně se můžeme setkat s jitrocelem v podobě keře. Některé druhy se chovají celkem invazivně, proto je řadíme mezi plevele. Šíří se prostřednictvím lepivých semen do širokého okolí.

Vítr roznáší semena do širokého okolí
Vítr roznáší semena do širokého okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednotlivé druhy se mezi sebou liší jak vzhledem, vzrostlou výškou, tak i svými listy nebo nároky na vhodné klimatické podmínky. Obecně můžeme říct, že jitrocel je bylina, která ve své přízemní části vytváří růžici z dlouhých kopinatých listů, jež jsou celokrajné a mají souběžnou žilnatinu. Z této listové růžice vyrůstají přímé, avšak rýhované stvoly. Stvol může dorůstat do výšky 10 cm až 30 cm. Výjimečně se však můžeme setkat s rostlinami vysokými až 50 cm. Na stvolu vidíme válcovitý klas s drobnými oboupohlavními květy. K opilování rostlin dochází především prostřednictvím větru. Ve většině případů je tato rostlina mrazuvzdorná. Aby toho nebylo málo, jednotlivé druhy se mohou navíc mezi sebou křížit.

Rostlina dorůstá do výšky 10–30 cm
Rostlina dorůstá do výšky 10–30 cm (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prostředí pro jitrocel

Jitroceli se daří v mírně vlhké až vlhké půdě. Preferuje hlinitou až hlinitopísčitou půdu s neutrálním i zásaditým pH. Není však výjimkou vidět tuto rostlinu na písčitých stanovištích či štěrkových i kamenitých místech. Rostlina není nijak náročná na prostředí, ve kterém roste. Jitrocel kvete od května do října. V některých případech vydrží kvést až do příchodu prvních mrazů. Každá rostlina obsahuje několik semen, která se velice jednoduše šíří do blízkého okolí.

Jitrocel kvete od května do října
Jitrocel kvete od května do října (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel na zahradě

Na našich zahradách se nejčastěji vyskytují 3 druhy jitrocele. Vidět zde můžeme jitrocel větší, kopinatý či prostřední. Nejčastějším a zároveň i nejznámějším zástupcem tohoto rodu je jitrocel kopinatý. Jedná se o vytrvalou bylinu, která má mnoho lidových názvů. Trsnatá rostlina vyrůstá z přízemní růžice a daří se jí v okrasných záhonech i na našich trávnících.

Kromě známého jitrocele kopinatého nás může na zahradách potrápit i jeho neméně rozšířený druh, kterým je jitrocel větší. Jedná se o trvalku, která je často označovaná jako jitrocel širokolistý. Vidět ji můžeme na travnatých plochách i v těsné blízkosti domů či podél příjezdových cest.

Jitrocel škodí trávníku i příjezdové cestě
Jitrocel škodí trávníku i příjezdové cestě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škodlivým plevelem, který nás na zahradách také trápí, je jitrocel prostřední. Narazit na něj můžeme prakticky na každé zahradě. Zbavit se jitrocele není tak jednoduché, jak se může zdát. Obyčejné sešlapávání na něj neplatí – zvládá je velice dobře. Dokonce ani sečení trávy není řešením. Listová růžice je totiž tak přitisklá k zemi, že ji sekačka prakticky nezasáhne – naopak odstraní konkurenční travní porost v okolí byliny. Jitrocel sečením paradoxně posilujeme v jeho růstu.

Sekáním trávy jitroceli neublížíme
Sekáním trávy jitroceli neublížíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit jitrocele na zahradě

Jitrocel na zahradách přirovnáváme k otravnému pleveli. Škodu může napáchat převážně v našich okrasných trávnících. Jeho přisedlá listová růžice ubližuje svému blízkému okolí a může mít za následek kompletní vyhynutí okolní trávy. Je velice těžce hubitelný. Bez chemické ochrany se v boji proti jitroceli neobejdeme, vhodné jsou selektivní herbicidy

Jitrocel má jeden jednoduchý a kulovitý kořen. Jestliže nechceme tuto rostlinu na zahradě vídat, musíme ji vytrhnout kompletně celou i s kořenem. Jestliže kořen přetrhneme, bylina vyroste na stejném místě znovu.

Jitrocel musíme vyrvat i s kořenem
Jitrocel musíme vyrvat i s kořenem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K hubení otravného plevele můžeme použít i doma vyrobený herbicid. Potřebovat budeme pouze ocet a 1 lžičku přípravku na nádobí. Připravíme si rozprašovač, který zaplníme do jeho poloviny octem a přidáme přípravek na nádobí. Vše pečlivě promícháme. Vzniklou sloučeninu nastříkáme na jitrocel a necháme působit.

Zdroj informací: www.zdravi.euro.cz, www.zahrada-centrum.cz, www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Král silnic jitrocel

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Novinky v zelenině a květinách

Ludmila Dušková představuje nové odrůdy brambor, květáku, zelí, brokolice a kapusty.

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

ČTĚTE DÁLE

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.