Jedlé dárky nejen pro vaše známé

Zdravý životní styl se promítá i do našich každodenních životů. Svépomocí dokážeme vyrobit nejen bylinkové kořenící směsi, ale také zdravé jogurty, sýry, bylinné směsi na přípravu nálevů i skvělé BIO sirupy a džemy. Ve vašem okolí je ovšem určitě i mnoho takových, kteří si s výrobou neví rady a koneckonců si na ni třeba ani nedokáží udělat čas. Právě pro ně se hodí jedlé dárky z vaší zahrady, které vyrobíte bez zbytečných barviv, konzervantů a zbytečné chemie. Pokud si zatím nejste v této sféře jistí, začněte od toho nejjednoduššího a postupem času zkuste i složitější postupy.

Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé (Zdroj: archiv redakce)

Dnes jsou home made výrobky v kurzu a není se čemu divit. Jsou předmětem zájmu na různých trzích, plní se jimi internetové obchody a navíc se do jejich výroby pouštíme i my sami.

V domácích podmínkách lze vyrobit téměř vše, a pokud neradi vyrábíte něco, co je jen pro okrasu, tak proč nevyzkoušet výrobu jedlých dárků? Vaše známé jistě potěší a vy jejich výrobou zabavíte sebe i své děti.

Zdravý životní styl i sladkosti pro potěšení

V současné době nás opravdu zajímá, co konzumujeme, takže nikoho asi nepřekvapí, že si suroviny na výrobu těchto potravin vybíráme opravdu pečlivě.

Stejně tak se dají na jedlé dárky zužitkovat suroviny z vaší zahrady. Ovoce i některé druhy zeleniny poslouží na výrobu chutných marmelád, džemů nebo sirupů. Dnes jsou také velmi oblíbené šumivé limonády nebo ovocná vína. Zelenina zase doplní zdravé chutney či jiné typy zeleninových omáček.

Pokud se tedy chcete pustit do výroby jedlých dárků, určitě myslete také na kvalitu použitých surovin, i když jsou z vaší zahrady. Snažte se je pěstovat ekologicky šetrným způsobem bez použití zbytečné chemie.

Bylinky, kam se podíváš

Léčivé rostliny mohou tvořit hlavní téma vašich jedlých dárků. Stejně jako ovoce a zelenina by měly být i bylinky v BIO kvalitě. Na jejich pěstování vlastně není ani třeba žádných hnojiv či syntetických postřiků, snadno se bez nich obejdete.

Co tedy z bylinek můžete všechno vyrobit? Zdravé i chutné jsou bylinné sirupy vyrobené za studena. Suroviny nijak nevaříte, byliny macerujete pouze v cukru spolu s přidanými plátky citrusových plodů. Bylinky skvěle doplní sladké cukroví, slané sušenky nebo třeba kváskový chleba.

Asi nejoblíbenějším způsobem zpracování bylinek je výroba bylinkových směsí určených na výrobu léčivých nálevů. Tyto směsi mohou být pojaty jako sypané nebo je můžete naplnit do čajových sáčků, které opatříte hezkou visačkou s etiketou.

Pokud vás práce s bylinkami opravdu baví, bude vás stejně tak zajímat i výroba bylinkových kořenících směsí nebo bylinkových solí. V domácích podmínkách si snadno namícháte například italskou nebo provensálskou směs, kterou ochutíte masité pokrmy i zeleninové saláty.

Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé

Bylinkové směsi

Skvělý bylinkový čaj si připravíte kombinací již několika málo bylinek, které vám rostou na zahradě nebo na louce za domem. Pokud tedy chcete svým blízkým namíchat chutnou směs, vymyslete si téma. Čaj totiž může být pojat jako léčebný nebo třeba jen relaxační. Fantazii se meze nekladou.

Čisticí kúra

  • 1 díl měsíčku a listu jahodníku
  • ½ dílu kopřivy a třezalky

Chřipkový nálev

  • 2 díly lípy
  • 1 díl mateřídoušky, květu černého bezu a heřmánku

Foto a text: Lucie Peukertová 

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Hroznové želé

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výroba hroznového želé je opravdu velmi jednoduchá obzvlášť pro vinaře, kteří víno vyrábějí sami.

Bylinková zahrada na zámku Kačina

O bylinkové zahradě na zámku Kačina a o jejím chodu a udržování se v reportáži podělila Hana Krchová

Domácí bylinkové čaje

Jak si připravit bylinkové čaje doma?

Pomůcka pro sušení bylinek

Na čem nejlépe sušit bylinky? Míra vám předvede, jak si vyrobit takový bylinkový sušák.

Péče o bylinkový záhon

Péče o bylinkový záhon

Přesazování a množení vytrvalých bylin

Jak pečovat o bylinkové záhony po zimě? Odborníci vás naučí, jak přesazovat a množit vytrvalé byliny

ČTĚTE DÁLE

Výroba kořenících směsí z vlastních zásob
Výroba kořenících směsí z vlastních zásob

Zdravé recepty

Pěstování bylinek se věnuje čím dál tím více majitelů zahrad. Není se rozhodně čemu divit, vždyť právě vlastní bylinky chutnají vždy nejlépe a jejich pěstování vás bude opravdu bavit. Výhodou většiny léčivých aromatických rostlin jsou jejich minimální nároky na pěstování, což ocení hlavně ti, co nemají času nazbyt.

Kuchařka Zdravě a chutně podle světoznámého programu The 1:1 Diet
Kuchařka Zdravě a chutně podle světoznámého programu The 1:1 Diet

Zdravé recepty

Kuchařka The 1:1 Diet je inspirací jak pro klienty v programu, tak i pro ty, kteří zastávají zdravý životní styl a chutné jídlo. Kuchařku zpracoval výživový specialista a školitel Ing. Lukáš Vrána. Najdete zde recepty přímo pro Kroky 1-3 programu The 1:1 Diet, ale také mnoho tipů, které vám pomůžou nejen s výběrem surovin, ale rovněž i s výběrem vhodného nádobí. Vybere si opravdu každý, i ti, kteří v programu The 1:1 Diet nejsou.

Recepty na podporu imunity ze sezonní zeleniny a ovoce ze zahrady
Recepty na podporu imunity ze sezonní zeleniny a ovoce ze zahrady

Zdravé recepty

Listy ze stromů už opadaly, ty, co tam náhodou ještě zůstaly, hrají všemi barvami. Ani se nenadějeme a místo podzimu venku začne panovat paní Zima a cesty, silnice i zahrady zahalí sněhová pokrývka. Nejvyšší čas využít to, co jsme sklidili, třeba na podporu imunity, která teď dostává zabrat.

Jak zužitkovat černý rybíz
Jak zužitkovat černý rybíz

Zdravé recepty

Černý rybíz je úžasné ovoce, z kterého se dá vytvořit spousta dobrot. Zdravé jsou nejen plody, ale také listy. Konzumujeme v něm velké množství vitamínů C a E, prospívá cévám díky obsahu rutinu, léčí průjem, snižuje krevní tlak, pomáhá při zánětech ledvin, a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Seznamte se s pučálkou, zdravým jarním mlsáním
Seznamte se s pučálkou, zdravým jarním mlsáním

Zdravé recepty

Pučálka. Nevíte, kde jste to slyšeli? Možná od babičky, která si toto staročeské jídlo připravovala v době půstu. Dnes tuto jednoduchou recepturu můžeme použít jako zdravé mlsání k televizi. A rozhodně nepřibereme!

Dýňová semínka. Zdravá pochoutka
Dýňová semínka. Zdravá pochoutka

Zdravé recepty

Dýňová sezóna vypukla naplno, dýně na zahrádkách dozrávají a můžeme si je koupit na každém rohu. Při jejich zpracování nikdy nevyhazujte semínka, dají se použít na mnoho způsobů a jsou velmi zdravá. O jejich prospěšnosti si teď něco povíme.

Recepty na méně obvyklé pokrmy z cukety
Recepty na méně obvyklé pokrmy z cukety

Zdravé recepty

Nadúroda cuket nás mnohdy nutí vyhledávat nejrůznější recepty na přípravu pokrmů, které jsme dosud neochutnali. Dnes tedy vynecháme klasiku v podobě perníku z cuket a nadívaných cuket plněných zeleninou a podíváme se na jiné specialitky, které se možná stanou oblíbenou součástí vašeho jídelníčku. Na své si mohou v tomto případě přijít i vegani a vegetariáni. Z následujících receptů na přípravu cuket si vybere zkrátka každý, třeba i milovníci sladkých pokrmů.

Letní dezerty s jedlými květy
Letní dezerty s jedlými květy

Zdravé recepty

Zatímco některé jedlé květy jsou již záležitostí minulou a budeme si na ně muset počkat do příští sezóny, jiné na nás a naše kuchařské umění teprve čekají. Tak jako jíme nejen ústy, ale i očima, můžeme vnímat i rostliny s jedlými květy. Rozhodně se nemusíte bát je ochutnat, vždyť v kuchyni se používají odpradávna, jen je potřeba připravit k nim některou z osvědčených nebo experimentálních letních lahůdek v podobě dezertů.

Čaje ze skořice a medu, banány a pečený ovocný čaj
Čaje ze skořice a medu, banány a pečený ovocný čaj

Zdravé recepty

O léčivých účincích čajů z bylinek rozhodně nelze pochybovat. Bylinné thé si nechával připravovat i slavný detektiv Hercul Poirot, aby tímto speciálním nápojem osvěžil nejen své tělo, ale i šedé buňky mozkové. Nahlédněme tedy dnes pod pokličku přípravy čajů, které podpoří naši svěží mysl, paměť dobrou náladu a možná nám pomohou se i uzdravit.

Léčivý čaj z cibule, zázvoru, medu nebo másla – vyzkoušejte ho
Léčivý čaj z cibule, zázvoru, medu nebo másla – vyzkoušejte ho

Zdravé recepty

Možná jste to už od někoho slyšeli, jak je cibule prospěšná našemu organismu a zvláště v zimním období, kdy na nás nachlazení číhá takřka na každém kroku. Ale taky jste se možná ještě neodhodlali vyzkoušet ani cibulový ani máslový čaj. V čem všem vám mohou prospět tyto ingredience a ještě mnohé další, vám sdělíme v dnešním článku o léčivých čajích. Zkuste to a uvařte si je podle našeho návodu.

Jedlé dárky nejen pro vaše známé
Jedlé dárky nejen pro vaše známé

Zdravé recepty

Zdravý životní styl se promítá i do našich každodenních životů. Svépomocí dokážeme vyrobit nejen bylinkové kořenící směsi, ale také zdravé jogurty, sýry, bylinné směsi na přípravu nálevů i skvělé BIO sirupy a džemy. Ve vašem okolí je ovšem určitě i mnoho takových, kteří si s výrobou neví rady a koneckonců si na ni třeba ani nedokáží udělat čas. Právě pro ně se hodí jedlé dárky z vaší zahrady, které vyrobíte bez zbytečných barviv, konzervantů a zbytečné chemie. Pokud si zatím nejste v této sféře jistí, začněte od toho nejjednoduššího a postupem času zkuste i složitější postupy.