Poradíme vám, jak pečovat o fuchsii v bytě

Hrnkové rostliny v bytě jsou oblíbené pro své květy – třeba jako fuchsie. Fuchsie je tropická kráska, která se po několika letech upozadění opět vrací do přízně. Dostupná je hned v několika barevných variantách a vytváří pohádkové aranžmá. Víte však, jak o ni pečovat, aby vám kvetla bohatě a zdravě, a to nejen v létě, ale i o Vánocích? Poradíme vám.

Hrnkové rostliny v bytě mohou být i fuchsie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrnkové rostliny v bytě mohou být i fuchsie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hrnkové rostliny v bytě 

Hrnkové rostliny v bytě vám přinesou kus přírody. A jak vypadá taková fuchsie? Jedná se o rostlinu, kterou známe již po staletí – přesněji ji odhalil v 17. století Leonard Fuchs, po němž se také jmenuje. Roste ve formě malých keříků, jejichž původní domovinou jsou horské oblasti Střední a Jižní Ameriky. Fuchsie si můžete pořídit v mnoha odstínech (v intenzivní růžové, oranžové, a dokonce i bílé). Rostlina kvete od dubna do října a zdobí již nejen balkony a venkovní parapety, ale také i místnosti v domech – doma dosahuje výšky 30 cm. Květy mají úzký zvonkovitý tvar a dlouhé tyčinky produkující pyl. Charakteristickým rysem tohoto druhu jsou závěsné liány, které vypadají skutečně fenomenálně. 

Jaký květináč je pro fuchsii dokonalý? 

Aby vám fuchsie správně a zdravě rostla, potřebuje vhodný květináč, který jí poskytne dostatek prostoru. Na druhou stranu mají tyto rostliny rády mírně těsné květináče – vše závisí na odrůdě rostliny a také na potenciální velikosti, které může nakonec dosáhnout. 

Fuchsie má docela tuhé a krátké stonky, a proto je nejlepší zvolit středně velké truhlíky nebo květináče. Ideální jsou ty s dvojitými stěnami, které vytvářejí izolaci: kořenový bal je díky tomu vystaven menšímu riziku vysychání. Odrůdy, které mají povislé a ochablé stonky, je lepší umístit do truhlíků zavěšených na zábradlí terasy na balkonu. 

Půda v květináči by měla být humózní, úrodná, dobře propustná a mírně kyselá. Nejlépe bude fungovat směs zeminy, kompostu a písku. Pro zadržování vody smíchejte zeminu s hydrogelem nebo perlitem, protože zadržují vodu a uvolňují vlhkost. 

Fuchsie potřebuje kvalitní půda s perlitem, aby zadržovala vodu
Fuchsie potřebuje kvalitní půda s perlitem, aby zadržovala vodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zalévat fuchsii

Pokud jde o zalévání fuchsie, musíte být velmi opatrní, protože tato rostlina nemá ráda příliš intenzivní zavlažování, ale zároveň také netoleruje vyschlou půdu. Špatný poměr vody způsobuje, že rostlina ztrácí listy a poupata, přílišná vlhkost půdy je zase ideálním místem pro rozvoj houbových chorob. Rostlinu proto zalévejte každých pár dní, ale jen malým množstvím odstáté vody.

A kam byste měli umístit svou fuchsii?  

Ideálním místem pro fuchsii je polostinné stanoviště s rozptýleným světlem. Tato rostlina by měla být nejlépe umístěná na severní nebo východní straně, kde by také měla být chráněna před větrem a průvanem. Chraňte svou fuchsii rovněž i před jasným slunečním světlem, protože mu může bránit v kvetení. 

Hnojení fuchsie 

Hrnkové rostliny v bytě by měly být krmeny vícesložkovým hnojivem minerálního původu pro kvetoucí odrůdy, a to ve dvoutýdenních intervalech. Draslík obsažený v těchto produktech způsobuje, že se fuchsie správně vyvíjejí a krásně kvetou, protože tento minerál je odpovědný za hospodaření rostlin s vodou. Druhým důležitým prvkem je fosfor, který se podílí na procesu růstu rostlin. Půda jej absorbuje v malém množství, a proto je hnojení rostlin touto složkou tak důležité. Po odkvětu úplně zastavte hnojení asi začátkem října. 

Aby fuchsie kvetly, potřebují pravidelné hnojení
Aby fuchsie kvetly, potřebují pravidelné hnojení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čemu byste měli věnovat pozornost 

Když se počasí ochladí, přeneste venkovní exempláře dovnitř. Místo by to mělo být chladné a teplota by se měla pohybovat alespoň kolem 5–10 °C. Pro přípravu fuchsie na přezimování odřízněte všechny zaschlé výhonky, zdravé výhonky zkraťte asi o ⅓ jejich délky. Řezáním se fuchsie na jaře lépe rozvětvují a vytváří pak více květů. Odstraněním nemocných částí fuchsie rostlinu ochráníte před rozvojem plísňových chorob a napadení škůdci. Pokud toto ošetření neprovedete, v následujícím roce vám nebude kvést. Mimo vegetační období rostlinu zalévejte zřídka, ale pravidelně. Rány na silnějších větvičkách je vhodné chránit přípravkem, který chrání před pronikáním plísní a bakterií, které mohou způsobovat onemocnění dřeva a kůry.

Choroby a škůdci 

Nejlepší prevencí proti chorobám a škůdcům je dopřát fuchsiím vhodné podmínky pro pěstování, pak budou rostliny silnější a méně náchylné k chorobám. Při špatném zimování se často objevuje šedá plíseň, která se rozšiřuje při přílišném vlhku a při nedostatku světla. V létě potom fuchsie nejčastěji napadají svilušky, mšice, molice a třásněnky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; dziendobry.tv.pl; targez.com.pl 

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava fuchsií na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava fuchsií na zimu

Přezimování fuchsií

Přezimování fuchsií

Kdy a jak začít s přezimováním fuchsií

Reportáž o tom, jak a kdy přezimovat fuchsie, jak postupovat při stříhání fuchsií, jak je správně přezimovat, kdy je po zimě probouzet a vyndávat ven.

Pěstování fuchsií

O pěstování fuchsií a přípravě na zimu.

Jak zazimovat fuchsie

Jak zazimovat fuchsie.

Jarní péče o fuchsie

Rady a ukázky, jak pečovat na jaře o fuchsie.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.