Začala sezóna konikleců

Jakmile se rozjaří, tedy koncem března a začátkem dubna se doslova rozzáří některá místa plná konikleců. První vycházky do přírody všech milovníků těchto jarních květin směřují na určité lokality, aby se pokochali mimořádně krásným pohledem na modrofialové květy vyrůstající často na suchých pahorcích trávy ještě loňské.

Začala sezóna konikleců
Začala sezóna konikleců (Zdroj: Shutterstock)

Koniklecové louky v ČR

Bezesporu patří tyto výšlapy do přírody k těm neobyčejným zážitkům, které si pak pamatujeme po celý život.  Podobně, jako se v předjaří setkáváme na procházkách do přírody s mezemi a hajními plochami plnými bělostných sněženek, na začátku jara zvláště na jižní a střední Moravě, kde kvete koniklec velkokvětý, nejsme ochuzeni ani o fascinující pohledy na jiný druh a barvu květů.

Kamenný vrch u Brna

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) se stal důvodem ochrany plochy Kamenného vrchu nedaleko Brna. Tato přírodní rezervace v okrese Brno-město tak chrání nejen teplomilnou květenu, ale také vzácně se vyskytujícího střevlíka uherského (Carabus hungaricus). Tato lokalita zahrnuje zčásti stepní porosty a na severu i lesní okraj.  Naučnou stezkou vás provázejí informační panely a kromě klasické údržby a péče o danou lokalitu zahrnuje také nutnost pravidelného kosení luk a odstraňování nepůvodní vegetace. Jen tak se můžeme pravidelně zase v dalších letech setkat s koniklcem velkokvětým v tak hojném počtu. K vyhlášení této lokality za přírodní rezervaci došlo 23. března v roce 1978.

Doupovské hory na Karlovarsku

Převážně ve středních a také v severozápadních Čechách a rovněž na jižní Moravě roste koniklec luční (Pulsatilla pratensis subsp. Bohemica). V Českém středohoří a v Doupovských horách na Karlovarsku můžeme na svých toulkách přírodou o něco později zahlédnout vzácnější koniklec otevřený (Pulsatilla patens). Nepříznivou zprávou pro naši koniklecovou květenu je to, že bohužel k nejohroženějším druhům patří koniklec jarní (Pulsatilla vernalis), který kdysi dávno velmi hojně rostl kupříkladu v jižních Čechách. Jeho populace začaly velmi rychle mizet se zánikem světlých přepásaných lesů na písčitých terasách. Dnes u nás přežívá jen pouhých několik těchto rostlin na posledních lokalitách.

Strejčkův lom nedaleko Olomouce

Jaro v podobě koniklecového koberce přichází pravidelně i do Strejčkova lomu, který se nachází mezi Grygovem a Krčmaní nedaleko Olomouce. Díky stepním podmínkám uložených na devonských vápencích jsou zdejší louky ideální lokalitou pro výskyt konikleců velkokvětých a to hned v nemalém množství. Aby byly koniklece chráněny před davy nadšenců, kteří se na tu krásu přicházejí i přijíždějí dívat mnohdy i zdaleka, ohraničili jednotlivá místa botanici páskou. Jinak by totiž mohlo dojít až k pošlapání těchto krásných jarních květin. O místní vzácnou lokalitu se dlouhodobě stará sdružení pro ochranu přírody střední Moravy – Sagittaria. Na bývalých nyní již opuštěných pastvinách v okolí nepoužívaného vápencového lomu vykvétají každoročně tisíce konikleců. Město Grygov umístilo koniklec dokonce i do svého znaku, neboť unikátnost tohoto osluněného koniklecového stanoviště přispívá k celkové popularitě města.

 

Publikováno: 24.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Koniklec a petrklíč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mezi první jarní kvetoucí rostliny na zahradě patří koniklec a petrklíč. Jaké jsou druhy, jaké podmínky vyžadují a jak je množit.

Místo pro přírodu

Sbírka Místo pro přírodu má sloužit pro ochranu ohrožených lokalit. Vyhlásil jí Český svaz ochránců přírody.

Trávníkové plevele

Trávníkové plevele

Roubené stavby

Roubené stavby patří na český venkov.

Záchrana unikátní orchidejové louky

Unikátní orchidejové louky se nenacházejí jenom v Bílých Karpatech, ale i na Kladensku, kam se s námi podíváte i vy.

Sbírka kamenů

Sbírka kamenů zdobící zahradu pana Miloslava Holého

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?