Tradiční i méně běžné bylinkové výsadby pro milovníky aromatických rostlin

Sice venku ještě vládne zima, ale proč se nezasnít a nezačít plánovat výsadby na novou sezonu? Hlavním tématem vaší zahrady se mohou stát bylinky, které celý prostor krásně provoní, a vy si z nich budete moci vyrobit různé produkty. Pokud nemáte na zahradě dostatek místa na velkoplošné bylinkové záhony, vyčleňte pro tyto nenáročné rostliny alespoň kousek u zahradní terasy, kde při grilování oceníte hlavně kořeninové bylinky.

Tradiční i méně běžné bylinkové výsadby pro milovníky aromatických rostlin
Tradiční i méně běžné bylinkové výsadby pro milovníky aromatických rostlin (Zdroj: Shutterstock)

Bylinky mohou být ozdobou každé zahrady. I na tom nejmenším pozemku se vždy najde kousek půdy, který mohou tyto všestranně využitelné rostliny ovládnout. Ani v městském bytě se jich nemusíte vzdávat, nenáročné a méně vzrůstné druhy totiž dobře prosperují v truhlíku za oknem nebo ve větší nádobě na balkonu.

Na větším pozemku se ovšem klidně pusťte do větších experimentů. Kromě klasického bylinkoviště vyzkoušejte bylinkový vrch, nábytek z vonných půdopokryvných mateřídoušek nebo krásnou bylinkovou spirálu, která zahradě dodá zajímavé kouzlo. Do takové voňavé zahrady se pak budete rádi vracet.

Inspirujte se historickými zahradami

Pokud nemáte zrovna v lásce moderní trendy, klidně si zalistujte starými knihami nebo klášterními bylináři. Bylinky nejsou žádnou novinkou 21. století. Pěstovali je naši předci již před mnoha staletími. Bylinky se tak zabydlely třeba v klášterních nebo lékárenských zahradách, kde byly speciálně pěstovány hlavně ty druhy, které se tehdy používaly jako přírodní léky.

Sortiment takových bylinek se od dnešní doby trochu lišil a občas byste v něm našli i takové rostliny, které dnes spíše považujeme za jedovaté nebo nejedlé.

Klášterní zahrádku nebo lékárenský záhon si ovšem můžete založit i na své zahradě. Klášterní záhon mívá pravidelnou dispozici a klidně do něj vysaďte rostliny určené na léčbu různých zdravotních obtíží. Podobně můžete pojmout i lékárenský záhon, do kterého si budete chodit na sklizeň bylinek na léčbu kašle, rýmy nebo bolesti v krku.

Do zahrady vysaďte i vzrůstnější léčivé rostliny, pokud to prostor samozřejmě dovoluje. Bez černý (Sambucus nigra) nebo lípa srdčitá (Tilia cordata) patří mezi potopudné rostliny, které se odjakživa používaly na snížení horečky. Navíc mají jejich květy protizánětlivé účinky.

Inspirovat se také můžete středověkou drnovou lavičkou, jejíž sedák poroste například půdopokryvná mateřídouška (Thymus). Ta snese i zátěž, při které se navíc krásně rozvoní.

Řešení pro velké zahrady

Asi nejvíce možností při použití bylinek umožňují samozřejmě větší pozemky, kde jen tak nešetříte s každým metrem čtverečním. Bylinkový vrch či spirála nejvíce vyniknou a svou funkci plní hlavně tehdy, když mohou na zahradě zaujmout plochu o více metrech čtverečních. Obě výsadby umožňují díky rozdílným podmínkám v různých částech pěstování rostlin s odlišnými požadavky.

Zatímco ve spodní části spirály nebo vrchu se bude více dařit rostlinám náročnějším na živiny a vodu, v horních částech budou prospívat druhy do sucha a na plné slunce.

Před stavbou spirály je třeba si ujasnit, z čeho vytvoříte jádro a jaký materiál bude sloužit ke stavbě této bylinkové výsadby. Do jádra můžete dát kámen, kusy betonu nebo nezávadné suti, staré nepotřebné cihly nebo pařezy, kterých byste se jen tak nezbavili. Ačkoli vám to může přijít zvláštní, věřte, že tyto hrubé materiály budou plnit funkci přirozené drenáže, která odvede přebytečnou vodu. Ta by totiž mohla v nadbytku bylinkám spíše uškodit.

Na stavbu stěn spirály poslouží hlavně kámen nebo cihly, které působí více přírodním dojmem. Jiné materiály samozřejmě použít také můžete, ale vždy berte v úvahu jejich působnost a estetickou funkci v zahradní kompozici.

Bylinky v trávníku

Někdy se stačí jen detailně podívat kolem sebe a uvidíte, že na sběr léčivých rostlin vlastně ani nemusíte chodit příliš daleko. Pokud trávník neošetřujete hnojivy a postřiky, nejspíš v něm roste hned několik druhů bylinek.

Kromě pampelišky (Taraxacum officinale) se zde jistě najde sedmikráska chudobka (Bellis perennis), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) nebo popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea), co si ještě přát více?

Na suché stráňce nebo na okraji zarostlé cesty se jistě najde řebříček obecný (Achillea millefolium) nebo třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum).

Jestliže si chcete rozšířit sortiment těchto planých rostlin, určitě si můžete přinést sadbu z volné přírody, jen se vyhněte druhům ohroženým a chráněným. V podrostu dřevin se bude skvěle dařit kostivalu lékařskému (Symphytum officinale), mařince vonné (Galium odoratum) nebo česneku medvědímu (Allium ursinum), který roste v lužních lesích.

 

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.