Pojištění majetku musí reagovat na růst cen a inflaci

„Inflace, především růst cen stavebních prací a materiálů, je aktuálním tématem, na které musí reagovat i naše produkty. V pojištění majetku občanů je ideální využívat tzv. indexaci, tedy valorizační mechanismus, kdy se pojištění automaticky přizpůsobuje aktuálnímu vývoji,“ vysvětluje ředitel Úseku pojištění majetku a odpovědnosti Radek Starosta.

Pojištění majetku musí reagovat na růst cen a inflaci
Pojištění majetku musí reagovat na růst cen a inflaci (Zdroj: shutterstock.com)

Inflace je aktuální strašák mnoha domácností. Ovlivňuje i pojištění?
Určitě ano. Je třeba si uvědomit, že rostou-li ceny služeb a zboží, logicky by měly růst i pojistné částky, a to u pojištění nemovitostí i domácností. Pojistná částka by vždy měla být dostatečně vysoká, aby stačila na obnovu vybavení domácnosti a znovu postavení zničené nemovitosti. Pojištění střechy nad hlavou je určitě klíčová věc, která by měla být v pořádku a každý uvážlivý vlastník by na to měl myslet.

Vlastnící na možnost vzniku škod ale patrně nemyslí neustále…
Stačí, když budou na rizika myslet jednou za čas, respektive nechají to na pojišťovně, která aktualizaci pojištění pohlídá. Tento automatický mechanismus nazýváme indexace. Pojišťovna inflaci a související faktory neustále vyhodnocuje a nabízí klientům aktualizace pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na odpovídajícím inflačním vývoji. Stačí, když klient s indexací vyjádří souhlas a jeho pojištění se pak již může aktualizovat automaticky.

Pojištění majetku musí reagovat na růst cen a inflaci
Pojištění majetku musí reagovat na růst cen a inflaci (Zdroj: Kooperativa)

Ochrání indexace i od tzv. podpojištění? Tedy od situace, kdy výše pojistné částky (a tedy ani případného plnění od pojišťovny) neodpovídá skutečné stavební hodnotě majetku?
Indexaci klientům nabízíme automaticky, čímž u Kooperativy mají výhodu jistoty, že nebudou sankcionováni kvůli podpojištění, tedy špatně nastavené výši pojistné částky. Samozřejmě u větších změn typu přístavby, modernizace či rozsáhlé rekonstrukce, nového příslušenství jako tepelné čerpadlo či solární panely…je třeba toto pojišťovně oznámit. Vše lze jednoduše řešit buď úpravou stávající smlouvy či náhradou za novou smlouvu. Každopádně doporučujeme nejméně každé tři roky parametry pojistné smlouvy prověřit a aktualizovat s pojišťovacím poradcem.

Když klient indexaci odmítne, znamená to tedy, že bude mít majetek podpojištěný?
Ano, to se velmi pravděpodobně může stát. Mohou sice nastat i případy, kdy byla při sjednání smlouvy zvolena vyšší pojistná částka, která je i nadále dostačující a stále odpovídá skutečné pojistné hodnotě majetku. Zpravidla ale dochází průběžně k obměně a dokupování majetku, často dražšího, čímž celková pojistná hodnota postupně narůstá.

Jak pojišťovna určí výši indexace? A dělá to každý rok?
Při rozhodování o výši indexů a o uplatnění valorizace pojistných smluv vždy vycházíme ze skutečného inflačního vývoje, který byl dříve relativně příznivý, avšak v posledních letech to již neplatí. Především v loňském roce pojištění nemovitostí výrazně ovlivnil vývoj cen prací, materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví, inflace ale ovlivňuje i pojištění domácností vlivem vývoje spotřebitelských cen služeb a zboží. Dále vycházíme ze zkušeností získaných v průzkumech názorů našich klientů a zkoumání jejich skutečných pojistných potřeb.

Asi se vyplatí i zvážit moderní produkty, když mám pojištění staré třeba deset let…
Určitě ano. Můžeme nabídnout přechod na modernější produkt pojištění majetku, který přináší řadu výhod – především kvalitnější rozsah pojistné ochrany a další výhody jako třeba vylepšené služby domácí asistence či cykloasistenci zdarma. Záleží pochopitelně i na zvolené variantě pojištění, co přesně kryje a jak jsou nastaveny limity plnění. Obecně platí, že varianta pojištění s vyšší cenou zaručuje lepší rozsah pojistné ochrany. Vybírat pojištění majetku podle nejnižší ceny není prozíravé. Může se pak stát, že kvůli nerozumné úspoře v řádu pár stokorun v případě vzniku velké škody budete muset sahat hluboko do kapsy či čerpat nákladný úvěr.

Publikováno: 07.03.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké pojištění je nejlepší proti přírodním živlům?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vztahuje se na poškození zahrady kroupami také pojištění domácnosti? Je možné pojistit dohromady byt a chatu?

Otázky a odpovědi na téma pojištění odpovědnosti

Lze se pojistit i pro případ, že by na dovolené mohlo dojít nešťastnou náhodou k poškození vybavené zámků nebo muzea?

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.