Juka – léčivá exotická kráska

Juka je u nás s velkou oblibou pěstována již po dlouhou dobu. Oblastí původu asi 40 známých druhů této rostliny je Střední Amerika. U nás jsou známé pouze některé, z nichž nejčastěji je pěstována juka vláknitá (Yucca filamentosa). Tento druh je mrazuvzdorný.

Juka – léčivá exotická kráska
Juka – léčivá exotická kráska (Zdroj: shutterstock.com)

Kromě juky vláknité existuje ještě několik více známých druhů juk. Například: Yucca recurvifolia, Yucca gloriosa, Yucca galia, Yucca batata, Yucca egida, ta vytváří namodralou korunu.

Naši nejznámější juku vláknitou řadíme mezi mrazuvzdorné trvalky, které se nejlépe uplatňují v rabatech. Yucca filamentosa je opravdu velmi pěkná solitérní trvalka. Tyto rostliny tvoří velké, pravidelně uspořádané růžice, složené z tuhých, stálezelených až 75 cm dlouhých listů. Dospělé rostliny mají v letním období velké množství dosti širokých smetanově bílých květů se zvonkovitým okvětím. Květy na stoncích dosahují výšky mezi 120 až 180 cm.

Juky množíme dělením trsů a také kořenovými řízky, které sázíme přímo na záhony. Při pohledu na juky pěstované na zahradě ve větším množství v nás mohou tyto rostliny vyvolat zdání pouště na naší zahradě. Rostlina díky svému velmi půvabnému habitu působí okrasně na zahradě v podstatě po celý rok. Svou typologií růstu spíše připomíná travinu než sukulentní rostlinu. Dařit se jí bude stejně dobře na slunném místě i v polostínu.

Je potřeba říct, že juky jsou rostliny poměrně odolné vůči chorobám a nebývají ani výrazně napadány škůdci. Někdy se však stane, že juku zahubí spíše nadměrná péče. Přelití se negativně projeví na vzhledu juky tak, že špičky jejích listů vypadají, jakoby zasychaly. Po zimě se na jukách pěstovaných v exteriéru mohou objevovat různě velké nekrózy, které jsou následkem hodně tuhé zimy. V těchto případech je zapotřebí poškozené listy či jejich části odstranit a uvažovat o tom, zda by si rostlina nezasloužila lepší, chráněné stanoviště.

Juka je považována za velmi významnou léčivou rostlinu. Již staří indiánští šamani ji považovali za velmi účinnou léčivku, a proto ji nazývali stromem života. Účinná látka se získává z oddenku a uplatňuje se při léčbě revmatických onemocnění anebo při zánětech kloubů. Doporučována je i pro detoxikaci organismu. Aby však byla kúra účinná, je zapotřebí její dlouhodobé užívání, někdy i 10 týdnů. V Itálii se staly marinované nakládané květy dokonce oblíbenou pochoutkou.

Pokud se jí u vás v zahradě bude dobře dařit, začne vytvářet doslova celé trsy rostlin. A proto neváhejte, a pokud ještě juka nezdobí vaši zahradu, určitě si ji v příští sezóně pořiďte.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?