Není na světě bylina, aby na něco nebyla

Byliny jsou schopné nám pomoci bojovat s mnoha zdravotními obtížemi. Dokážou upravit trávení, podpoří detoxikaci, některé zabírají i při stresu a duševním vypětí, jiné urychlí rekonvalescenci po infekcích nebo dokonce zabírají i při bolestech kloubů a revmatismu. Aby nám zabraly spolehlivě a přinesly kýžený účinek, musíme dodržovat denní doporučené dávky a držet se návodu na aplikaci odvarů či konzumaci bylinných čajů.

Není na světě bylina, aby na něco nebyla
Není na světě bylina, aby na něco nebyla (Zdroj: Shutterstock)

Při kašli a bolestech žlučníku zabírá měsíček lékařský

Měsíček lékařský je oblíbený pro celou řadu léčivých účinků a pro celkovou podporu našeho zdraví. Dokáže upravovat menstruaci, účinkuje při nemocech jater a žlučníku, užívá se rovněž při žaludečních vředech anebo i při zánětu střev. Osoby trpící mírným poklesem krevního tlaku užívají čaj připravený z měsíčku. Ten pomůže zlepšit práci srdce. Měsíček lékařský užívaný ve formě pouhého čaje vykazuje navíc i účinky při léčbě rakoviny.

Při zánětech močového měchýře užívejte řepík

Řepík je velmi účinný trpíme-li zánětem sliznic, ovšem pomůže také při průjmech, zánětech močového ústrojí, při poruchách udržení moči. Jeho účinek je mírně svíravý a močopudný. Funguje spolehlivě i ve formě kloktadla používaného při zánětech horních cest dýchacích. Nálev si připravte přelitím 2–4 gramů nati 150 ml vroucí vody. Nechejte drogu louhovat a po 10 minutách ji sceďte.

Proti kašli a na tlumení křečí vyzkoušejte hluchavku

Čaj z květů hluchavky bílé má nevtíravou vůni a krásnou barvu. Pravidelné popíjení čaje z hluchavkových květů pomůže tlumit křeče, chrání sliznice a v neposlední řadě účinně bojuje také proti kašli. Při horečnatých onemocněních pomůže popíjení naťového čaje. Zmírní nachlazení, uleví od bolestí v krku a ulehčí rovněž při bolestech kloubů. K přípravě čaje stačí 3 gramy hluchavkového květu anebo sušené natě. Tu přelijeme 150 ml vroucí vody, necháme ji 10 minut louhovat a čaj popíjíme vlažný.

Proti kašli a zánětům nasaďte jitrocel

Odborníci doporučují při nemocech dvanácterníku a při žaludečních vředech čerstvou šťávu z jitrocele. Nyní, kdy je dostupná pouze sušená droga, budeme si z ní připravovat čaj. Dětem chutná a důležité je, že i zabírá sirup připravený z jitrocele. Podáváme ho při kašli.

Šťávu z jitrocele připravíme z 1 kg omytých čerstvých listů, které je třeba umlít na masovém mlýnku. Následně přidáme 1 litr vody, 0,5 kg medu a 1 kg cukru. Vše společně vaříme. Jakmile šťáva zhoustne, je sirup hotový.

Při obtížích spojených s otoky očních víček si připravíme odvar z jitrocele. Několik čerstvých listů z jitrocele dáme do vody, krátce je povaříme a pak necháme 10 minut louhovat. Ve výluhu namočený obklad přikládáme na zanícená oční víčka.

Při plynatosti nám pomůže bazalka

I bazalkou, tolik oblíbenou bylinou při přípravě nejrůznějších pokrmů, můžeme vyřešit své obtíže s plynatostí. Pomůže nám i při pocitu plnosti žaludku a střev. Bazalka stimuluje chuť k jídlu a používat ji lze i jako močopudný prostředek. Silice nacházející se v bazalce pomáhají při hojení nejrůznějších zranění, ale i při revmatických obtížích.

S úspěchem lze bazalku použít i při nachlazení, zhmožděninách, bolestech kloubů a také při poruchách spánku a při depresích. Čaj z bazalky se dá kombinovat s meduňkou, dobromyslí, řepíkem nebo puškvorcem. Připravíte si ho jednoduše: Směs bylin přelijete horkou vodou a necháte cca 10 louhovat.

 

 

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_livch_rostlin, receptář

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky pro posílení organismu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Smetanka lékařská čili pampeliška, jitrocel i kopřiva patří mezi jednoznačné léčivky, které mají využití při léčení různých neduhů a připravit se z nich dá i chutný salát.

Jarní bylinky

Jarní bylinky

Bylinky a zelenina na podzim

Bylinky a zelenina na podzim

Král silnic jitrocel

Jitrocel je sice plevel, ale zároveň je to i léčivka. Zjistíte, co obsahuje a na co kromě rýmy, kašle a detoxikace je dobrý. Zároveň ukážeme, jak si z něj vyrobit užitečný sirup.

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?