Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady

Samozásobitelství možná nabude na aktuálnosti, až se ukáže, jak s našimi peněženkami zamává korona krize. Zasaďte se na zahradě dostatek ovoce a zeleniny, abyste nemuseli spoléhat jen na vnější zdroje. Navíc vlastní výpěstky mají výhodu v každé době: že znáte původ a nemusíte se obávat, chemických reziduí, tak jako u kupované produkce.

Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady
Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Samozřejmě, že více možností při tvorbě jedlé zahrady umožňuje prostorná zahrada, ale své jistě odvedou i bylinky za oknem nebo drobné ovocné v květináči na malé městské terase.

Pěstování vlastních jedlých rostlin je navíc skvělou terapií. Při péči o rostliny si totiž velice příjemně odpočinete. Kouzlo vlastní sklizně spočívá především v tom, že víte, co za přípravky jste použili při pěstování daných rostlin.

V současné době vede trend ekologického pěstování rostlin, při kterém hrají důležitou roli přípravky na biologické bázi. Hnojiva i látky používané na ochranu rostlin neobsahují žádné syntetické příměsi, takže se perfektně rozloží a nehrozí, že spolu se sklizní si na talíř připravíte nějaká ta chemická rezidua.

do-jedl-zahrady-ur-it-pat-i-drobn-ovoce-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co je jedlý les?

Permakulturní zahradníci rádi využívají prostor na maximum. Důkazem toho je například správně založený jedlý les, který nemusí chybět ani na vašem pozemku. Je pro něj typické patrovité uspořádání rostlin, které využije každičký kus pozemku.

Nejvyšší patro obsadí ovocné stromy, na ně navazují v nižších patrech i na porostních okrajích jedlé keře. V nejnižším patře pak rostou jedlé byliny nebo drobné ovoce, vysadit lze samozřejmě i jedlé liány.

Do jedlého lesa si tak můžete vysadit různé ovocné dřeviny, které vyžadují podobné podmínky pro růst. Pokud sortiment zvolíte správně, můžete z lesa sklízet během celé sezony.

Co do jedlého lesa vysadit?

V nejvyšším patře mohou převládat různé staré odrůdy jabloní a hrušní, z nichž sklidíte plody určené nejen pro konzumaci začerstva, ale které se budou hodit i pro následné zpracování na křížaly, marmelády či povidla. V nejvyšším patře se mohou kromě zmíněných ovocných druhů vyskytovat také oskeruše, slivoně, třešně či ořešáky královské.

Na porostním okraji se bude dobře dařit trnkám, růžím šípkovým nebo třeba muchovníkům a mišpulím. Do polostinného podrostu s kyselejší půdou lze vysadit borůvky chocholičnaté. V nejnižším patře mohou růst například jahodníky, brusnice, klikvy nebo různé stínomilné byliny.

form-ln-zeleninov-zahrada-m-e-b-t-opravdu-kr-sn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Bylinkoviště nebo jen bylinkový záhon?

Asi nikoho nepřekvapí, že bylinky stále stoupají na popularitě u široké veřejnosti. Nejen že se jedná o vesměs vzhledově atraktivní rostliny, ale zároveň umožňují i široké uplatnění v kuchyni, při výrobě domácí kosmetiky i při oblíbené aromaterapii.

Bylinkoviště může mít plochu třeba několik desítek metrů čtverečních, ale pro menší rodinu vystačí i bylinkový záhonek o ploše jednoho metru čtverečního.

Předem si rozmyslete, k jakému účelu budete rostliny pěstovat. Zatímco někomu bude vyhovovat záhonek s kořeninovými druhy, jiný ocení zase lékárenskou výsadbu určenou pro přípravu přírodních léčiv. Naprosté většině bylinek vyhovuje dobře oddrenážovaná půda s vyšším obsahem štěrku, ve které nestojí ani po zimě voda a plně osluněné stanoviště.

Bez zeleninové zahrádky to nepůjde

Nic nemá tak velkou tradici jako klasické zeleninové záhony. S těmi byste se setkali již před dávnými generacemi, protože právě tyto záhonky měly rodinu zásobit potravou po co nejdelší období.

Pojetí současných zeleninových výsadeb se poměrně dost liší. Jako zeleninovou výsadbu lze pojmout klidně i samotný kompost, který osázíte okurkami, dýněmi či řepou.

Permakulturní pěstitelé zase prosazují pěstování zeleniny v druhově bohaté polykultuře, kde vedle sebe rostou druhy zeleniny i bylinek s odlišnými nároky na živiny. Velkou výhodou těchto praktických polykultur je minimální zátěž půdy, která se tak jednostranně nevyčerpá a není ji proto nutné každý rok hnojit vysokými dávkami hnojiv.

Při tvorbě zeleninových záhonů je dobré přeci jenom trošku plánovat dopředu a pokud možno si každý rok zaznamenat alespoň přibližný osazovací plán, ve kterém se dozvíme, kde byly vysazeny jaké druhy zeleniny. Je totiž prokázáno, že se některé druhy po sobě nesnesou a je dobré je během let navzájem prostřídat.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 06.04.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Kaštanová polévka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Polévky máme z vývaru a nebo krémové. Zkoušeli jste již kaštanovou polévku?

Jakon - sklízení a uskladnění

Jakon - sklízení a uskladnění

Vyrobte dětem skvělé patro na spaní bez vrtání do zdi

Patro na spaní pro děti v malém pokojíčku bez vrtání do zdí.

Patro na spaní

Výrobou patra na spaní pro děti v malém pokojíčku bez vrtání do jim určitě splníte sen.

Izolace a montáž skleněného zábradlí v Tiny House

V tiny house si Pepa postaví patro, pro něž bude potřeba připravit rastr. Patro bude zaizolované minerální vatou, která zajistí hlavně zvukovou izolaci. Pochozí vrstvou budou OSB desky. A na závěr se ještě bude realizovat montáž skleněného zábradlí.

Jak vyčistit filtr digestoře

Láďa Hruška představuje vychytávku, se kterou snadno vyčistíte filtr Vaší digestoře pomocí sody.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.