Tajemství zabarvení vánoční hvězdy

Vlastně to ani žádné tajemství není, je to spíš důsledná práce pěstitelů, co pomáhá, aby se ze sezónní pokojové rostliny pro vánoční období stala dlouhověká pokojová rostlina každoročně získávající krásné zabarvení listenů. Vánoční hvězda prodávající se každoročně již od listopadu v obrovském množství ve všech obchodech, zahradních centrech a obchodních komplexech jako symbol vánoc, je vlastně sukulentní rostlinou s botanickým názvem Euphorbia pulcherrima.

Tajemství zabarvení vánoční hvězdy
Tajemství zabarvení vánoční hvězdy (Zdroj: shutterstock.com)

Vánoční hvězda pochází z Mexika. Ve volné půdě ji můžeme spatřit například na Kanárských ostrovech. V přírodě může tvořit až 8 m vysoké keře. Její listy reagují na sucho poměrně rychle, vadnou a opadají. Velké barevné listeny kolem drobného žlutého květenství (cyathia) v horní části rostliny jsou její ozdobou. Listeny díky šlechtění nemusí mít pouze červenou barvu, ale v obchodech najdeme již i vánoční hvězdy se smetanově, oranžově nebo bíle a zeleně zabarvenými listeny. Případně i žíhané.

Pro opravdové milovníky exotických rostlin je nepřijatelné, aby jejich rostlina po vánocích skončila v koši. Vyhodit by se měla pouze tehdy, pokud je napadena například štítenkami, vlnatkou nebo sviluškami. Zdravou rostlinu se vyplatí pěstovat dál. A zdatným pěstitelů, může vydržet klidně i více než 10 let.

A nyní tedy k samotnému „tajemství“ jejího pěstování. Vánoční hvězda potřebuje celoročně světlé, ale raději lehce zastíněné místo. Co se zálivky týče, od února do května by měla být pravidelná, ale nikoli vydatná. Občas sice některý list uschne, ale to není na závadu. V polovině března rostlinu zmladíme, to znamená, že větvičky hluboko seřízneme. Rostlina je tak vlastně bez listů. Poté rostlinu přesadíme do květináče asi o 3 – 5 cm širšího a dáme nový substrát, nejlépe zahradnický pro pokojové rostliny, s příměsí písku.

Zálivku rostlině zvýšíme opět od konce května do října, tou dobou je taktéž vhodné rostlinu přihnojovat – jednou za týden. Nově vzniklé větvičky se bohatě olistí, základ rostliny zdřevnatí, a pokud se vytvoří příliš dlouhé nové výhonky, zaštípneme je. Tímto způsobem se vytváří pěkně rozvětvená rostlina, která se i za našich místních podmínek mění v trvalku a košatí se ve stromeček. Od listopadu do února mírně ubereme na zálivce. Tou dobou udržujeme rostlinu v místnosti s minimální teplotou 15°C.

Úspěch v docílení krásného zabarvení Euphorbie pulcherrimy spočívá v dodržování zvláštního světelného režimu v průběhu měsíců září a října. Tou dobou jí dopřejeme osvětlení jen 8 hodin denně. Vadit jí může i světlo slabé, dopadající na ni třeba pouze z lampy venku za okny. Na její přikrytí nám skvěle poslouží papírová krabice nebo vědro, kterým každý den od 1. září vždy v 15 hodin rostlinu přikryjeme. S přikrýváním musíme být důslední a vydržet minimálně měsíc. Nejpozději po šesti týdnech přikrývání se začnou listeny vánoční hvězdy intenzivně vybarvovat. Poté už není zapotřebí dalšího umělého zkracování dne. Zabarvení horních listenů pak vydrží mnohem déle než do vánoc.

Snadno ji také namnožíme. Vhodným obdobím na množení vánoční hvězdy je právě doba jejího zmlazování. Použijeme k tomu vrcholové řízky, které jsou dužnaté a snadno zakoření. Postačí nám k tomu například zavařovací sklenice, do které napustíme asi 1 cm vody a do ní řízky vložíme.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Guzmanie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Guzmanie

Poznávání rostlin

Poznávání rostlin s Václavem Větvičkou.

Svída bílá

V tomto videu si řekneme o svídě bílé. Odborníkem na ni je pan Pavel Halama.

Květiny kvetoucí na jaře

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady Václavem Větvičkou o květinách kvetoucích na jaře.

Pryžcovité rostliny

Pryžcovité rostliny

Jak pěstovat vánoční hvězdu

Vánoční hvězda je ozdobou většiny domácností o Vánocích. Proto možná uvítáte několik rad na jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?