Pokojovka, která šplhá po stěně

Zelený dům porostlý loubincem nebo psím vínem si umí představit každý. Ale zelený pokoj? Přesto může být taková stěna velice zajímavá, hlavně v zimní zahradě nebo prostě v pokoji, kde jste se obklopili zelení. Objevili jsme pro vás unikátní liánu, která se umí na stěnu pokoje přichytit a je zelená po celý rok.

Pokojovka, která šplhá po stěně
Pokojovka, která šplhá po stěně (Zdroj: shutterstock.com)

Jmenuje se Neoalsomitra sarcophylla, české jméno nemá. Pěstuje se v domácnostech poměrně často, ale málokdo ví, co to vlastně doma má, nejčastěji bývá považována za nějaký druh voskovky. Přitom ale patří do úplně jiné rodiny, na rozdíl od hořcovité voskovky je to vzdálená příbuzná okurek a patří mezi tykvovité.

Po stěně i po stropě

Loubinec se do pokoje nehodí, je to typicky venkovní rostlina a navíc na zimu opadává. Voskovky nebo šplhavnice – scindapsus jsou rostliny ovíjivé, potřebují pro růst do výšky oporu nebo je musíte na stěnu něčím přichytávat. Pokud chcete něco, co skutečně samo „poleze“ po zdi, je ideální právě Neoalsomitra sarcophylla. Vyhání dlouhé liánovité stonky, ze kterých ve trojicích vyrůstají oválné zašpičatělé listy. Z paždí listů vyrůstají slabé ale pevné úponky. Pokud mají kolem čeho se ovinout, šplhají vzhůru třeba jako hrách. Navíc ale na sobě mají přísavné destičky, který mi se dokážou doslova přilepit i na kolmou stěnu nebo strop. Oporu tedy nepotřebují, nemusíte je ani nijak vyvazovat, přichytávat. Stonky vyrůstají do délky až pěti metrů a když rostlina potřebuje se dostat ještě dál, odnoží nový stonek a pokračuje. Výhodou je, že spodní listy při dobré péči minimálně opadávají, takže celá stěna je krásně zelená, výhony se dokážou otočit i po stropě nebo za roh.

Proměnlivé listy

Příroda si umí poradit se vším. Neoalsomitra sarcophylla vyhání kupředu stonky s lehkými slabými lístky, protože těžké by mohly způsobit, že úponky se odtrhnou od podkladu. Ve spodní části rostliny ale listy postupně ztuhnou, jsou pak tlusté až dva milimetry, vypadají zkrátka jako sukulenty. Také ztmavnou, takže rostlina má na sobě několik odstínů zeleně. Pro bohaté olistění přitom není potřeba mnoho světla. Neoalsomitra sarcophylla pochází z jihovýchodní Asie, doma je například v Thajsku, ve Vietnamu, na Borneu a Sumatře. Vytváří podrost tropického pralesa, kde ze země šplhá po kmenech stromů a obaluje je zelení do poměrně velké výšky. Ke slunci se ale nikdy nedostane, je zvyklá na rozptýlené světlo. Samčích ani samičích nenápadných žlutých kvítků se u nás ve většině případů nedočkáte, pokoj přece jen nedokáže imitovat dokonale přirozené prostředí především proto, že rostlině nedokážete zajistit dostatečnou stálou vlhkost vzduchu, jaká v tropickém deštném pralese je. Rostlina tedy sice nevykvete, v běžném rašelinou obohaceném substrátu pro pokojové rostliny se jí ale při pravidelné zálivce a celoroční teplotě kolem 20 °C bude dobře dařit. Vzhledem k tomu, že je dlouhověká, budete na listech jistě čas od času chtít zlikvidovat prach, Nejlepší je v létě sprcha ne moc studenou vodou. Když se vám ale pne po zdi, osprchujete ji obtížně, pak nezbývá než vzít štěteček nebo peříčka a opatrně všechny listy oprášit. Pomůže i rosička, když budete opatrně stříkat vodu jen na listy a ne na zeď.

Rozmanitost tvarů a využití v interiéru

Zdůraznili jsme schopnost Neoalsomitry sarcophylly plazit se po stěně, protože takých pokojových rostlin mnoho nenajdete. Pokud máte vytápěnou zimní zahradu nebo verandu, můžete si nechat porůst přistíněnou zeď navazující na dům a vytvoříte tak krásné pozadí pro banánovníky, palmy, monstery – zkrátka budete mít malé tropické zákoutí, nejlépe s vodní nádrží nebo fontánkou, která bude udržovat vlhkost vzduchu. Pnout se může N. s. také po stěně paludaria nebo po kmenu velké palmy. Hodí se ale také do závěsných nádob, stačí jí přistřihovat dlouho výhony a nasměrovat je dolů, vytvoří hustý zelený převislý keřík. Milovníci sukulentních rostlin si mnohotvárnost této rostliny také užijí. Zhruba po roce totiž vytvoří mělce pod zemí kaudex – ztloustlý stonek, typický pro sukulenty. Stačí ho vyndat ze země, usadit do květináče tak, aby měl jen mělce zapuštěné kořínky a korunu stonků ostříhat a pravidelně zastřihovat jako u bonsaje. Kaudex má rychlý přírůstek, za rok ztlouste asi o centimetr, takže brzy budete mít zajímavou rostlinku z rostodivně boubelatým falešným kmínkem, z niž občas vyrazí nějaký vzdušný kořínek.

TIP

Trnitý kaudex nebo dlanité listy

Z rodu Neoalsomitra se u nás již objevily i jiné druhy se stejnými podmínkami pro pěstování. Najdete je spíš u milovníků pokojovek, k nimž doputovaly dovozem odnoží z dalekých krajů a snadným dělením, kterým se šíří od domácnosti k domácnosti. Poptejte se tedy mezi známými třeba po Neoalsomitra capricornica, původem z Austrálie. Má pravidelně tvarované  dlanité listy a jako pnoucí pokojovka vypadá nádherně. Indonézská Neoalsomitra schefferiana má zase nápadně velké oválné listy s výrazným žilkováním, nejzajímavější je ale její trnitý kaudex, silný až deset centimetrů a vysoký i metr.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.