Morušovník pro krásu i bohatou sklizeň

Je zvláštní, jak obtížně se u nás rehabilitují některé ovocné stromy, zatímco se stále snažíme najít na zahradě kousek chráněného zákoutí pro choulostivé broskve či meruňky. Přitom moruše bývaly dříve velmi oblíbené – zkuste jim vrátit místo v české zahradě a rychle zjistíte, proč.

Morušovník pro krásu i bohatou sklizeň
Morušovník pro krásu i bohatou sklizeň (Zdroj: shutterstock.com)

Morušovníky bílý a černý (Morus alba, M. nigra) jsou stromy pěstované jako kulturní rostliny tak dávno, že prakticky nelze vystopovat jejich původ. Pravděpodobně pocházejí z oblasti starodávných kultur dnešního Íránu, odkud se již před tisíciletími rozšířili po celé Asii i do evropského Středomoří. Nebýt moruší, nebylo by hedvábí – tak také nejvíce známé existenci tohoto stromu, jako domov a potravu housek bource morušového, z jehož kukel se spřádá hedvábná nit. U nás se ovšem tomuto broukovi nedaří, patří do teplých krajů. Výhoda pro nás – ovoce morušovníku si můžeme vychutnat sami.

Do střední Evropy se první stromy dostaly až v polovině 19. století, rychle si získaly oblibu nejen v zámeckých parcích, ale brzy se dostaly i do zahrad. Zatímco parky zdobí svými rozložitými korunami a krásným olistěním, v zahradách byl kromě toho pěstován zejména morušovník černý pro mimořádně lahodné ovoce.

Nenápadné květy, kterých si na jaře možná ani nevšimnete, se během léta postupně proměňují v podlouhlé, ostružinám podobné, plody. Ty se postupně vybarvují od bílé přes červenou a ž v plné zralosti po temně modrou. Proti jednorázové sklizni většiny ovocných stromů našich zahrad mají jednu výhodu – dozrávají postupně a sklízet je můžete od konce června až do září. Nejsnazší sklizeň je natáhnout pod strom plachtu a sbírat ovoce, které plně zralé opadává. Jenže takhle byste si asi moc moruší neužili – většinu by vám jich ozobali ptáci, kteří jsou po nich lační snad ještě více než po třešních. Takže lépe je postupně otrhávat a konzumovat. Moruše se nedají skladovat, rychle podléhají zkáze, čerstvé jsou ovšem skutečně vynikající. Plné temně modré šťávy se sladkokyselou chutí dodávají navíc tělu množství vitaminu C. Co nestihnete sníst, můžete zpracovat na neméně lahodné džemy nebo sirup.

Oblíbenost moruší byla u nás ještě na počátku minulého století veliká. Svědčí o tom i vyšlechtění zvláštní odrůdy, která byla světově uznána v roce 1948. Jmenuje se morušovník trnavský (Morus x trnaviensis) a vyznačuje se proti původním druhům nižším vzrůstem a pomalým růstem, zato velmi bohatou plodností. Z jednoho dospělého stromu lze sklidit až 100 kg ovoce. Je to kříženec černého a červeného morušovníku s plody temně červenými a velmi sladkými.

Morušovníky se dnes pěstují jako okrasné stromy s „přidanou hodnotou“ vynikajího ovoce. Původní druhy dosahují skutečně mohutného vzrůstu až 18 m výšky a dožívají se vysokého stáří. Okrasné odrůdy morušovníku černého jsou nižší, běžná výška je 3 – 10 metrů. Počítejete ovšem s rozložitou korunou, která má šířku 3 – 12 metrů. Tyto odrůdy mívají větve skloněné až k zemi a v době olistění tak tvoří nádherný kulatý tvar.

Především pro okrasu se pěstují morušovníky bílé – jejich bílé moruše jsou totiž mnohem trpčí než černí sourozenci. Zato existuje řada kultivarů, které krásně vyzdobí zahradu. Do té menší můžete vysadit například bílý morušovník vzrůstu „pendula“ tedy s převislými větvemi. Vyroste maximálně do výšky tří metrů a převislá koruna má šířku nejvíce dva metry.

Větší plochu ozdobí zase bílý morušovník „Macrophylla platanifolia“, jehož korunu snadno udržíte ve tvaru širokého deštníku, když jí každé jaro podobně jako vrbu seříznete loňské větve až asi na 20 sm. Vyženou pak mladé, které na koncích budou převislé jako deštník. Když seřezávat nebudete, koruna bude stejně krásně rozkladitá, ale bude mít spíše tvar klobouku. Největší ozdobou této odrůdy jsou pětilaločné velké listy, které zůstávají zelené až do opadu.

Všechny morušovníky mají rády kvalitní hlubokou zeminu s množstvím živin. Vysadit je můžete nyní na podzim nebo příští rok na jaře, mladé stromy až asi do tří let nezapomeňte zalévat. Když si vytvoří dostatečně rozlehlý kořenový systém, dokážou si už živiny i vodu vytáhnout ze širokého okolí, hnojit ani zalévat pak již starší stromy není třeba. U nás pěstované odrůdy jsou mrazuvzdorné většinou až do -30 °C, lehce choulostivější je snad jen platanovitý stromek, který se určitě nehodí do nějaké ledové horské kotliny, jinak ale zvládne většinu našeho území bez problémů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Fejchoa

Fejchoa

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.