Čechravy neboli Astilbe zvednou zahradu do výšek

Hledáte rostlinu, která je trvalá, má dlouhé období kvetení, dá se pěstovat ve stínu a navíc vypadá opravdu skvěle? Pak jste tu správně, neboť Astilbe čili čechrava vám může nabídnout přesně to, co očekáváte a ještě něco navíc.

Čechravy neboli Astilbe zvednou zahradu do výšek
Čechravy neboli Astilbe zvednou zahradu do výšek (Zdroj: shutterstock.com)

Jak čechravy vypadají

Astilbe čili  čechravy jsou opadavé trvalky, jejichž kořen je plazivý, dřevnatějící. Pocházejí z východní Asie, kde volně v přírodě rostou na vlhčích stanovištích. Zaznamenáno bylo několik různých druhů volně žijících v přírodě, ovšem v zahradách jsou oblíbené jejich vydatně kvetoucí hybridy. Výškově podle druhu dorůstají od 40 cm až do jednoho metru. Listy čechrav jsou dvakrát až třikrát dělené, přízemní. Květy se objevují na vyšších stoncích v průběhu června až srpna.

Mnoho výhod skromné květiny

  • Jako jedněm z mála rostlin se čechravám daří i ve stínu.
  • Jsou to trvalky, které dlouho vydrží na tomtéž stanovišti.
  • Vyniknou ve větších skupinách rostlin v různých barevných kombinacích.
  • Netrpí chorobami, nenapadají je škůdci a nechutnají dokonce ani slimákům.
  • Množí se jednoduše – samovýsevem.
  • Jsou vhodné do záhonu, k řezu i k sušení.
  • Kvetou v široké paletě barev od bílé přes krémovou, světle a tmavě růžovou až po temně fialovou.
  • Dají se pěstovat i v nádobách.
  • Jsou to plně mrazuvzdorné rostliny, které na zimu zatahují.
  • Podle druhu si můžeme zvolit rostliny různých výšek.

Nadýchané rozvětvené laty drobných kvítků v mnoha pastelových odstínech, které díky nahloučeným květům vytvářejí péřovitý vzhled rostliny, jsou tím, čemu Astilbe vděčí za svou popularitu. Proto čechravy zvednou vaši zahradu do výšek, a to nejen opticky, ale také esteticky.

Výběr místa výsadby

Podle výšky vybíráme vždy druhy, které se hodí k jednotlivým skupinám rostlin a do různého prostředí. Buďto je zvolíme pro osazení zadní části záhonu, nebo do středu záhonu. Skvěle vypadají v kombinacích s kapradinami anebo v sousedství bohyšek, které mají shodné půdní požadavky. Opravdu efektně působí na tmavém pozadí, před vyššími dřevinami. Vyniknou stejně tak dobře na břehu jezírka, jako přímo v potůčku anebo skvěle olemují zahradní cestu.

Různé druhy čechrav

Začněme od čechravy, která je růstově nejnižší. Tuto pozici obsadil druh Astilbe crispa – čechrava  kadeřavá. Vzhledem k své výšce pouhých 20 cm se může dobře uplatnit i ve skalkách. Vytváří husté porosty. Stejně tak může dobře prospívat i působit vysazená v nádobách. Košatá rostlina dorůstající výšky 50 cm, s chlupatou lodyhou, to je čechrava japonská – Astilbe japonica. Kvete obvykle od června do srpna, ovšem některé její kultivary mohou rozkvést již v květnu. Skupina čechrav čínských – Astilbe chinensis zahrnuje vysoké trsnaté druhy dorůstající okolo 60 cm anebo naopak nízké zakrslé druhy. Tyto druhy spatříme nejčastěji v růžových a červených odstínech, zatímco čechravy Arendsovy – Astilbe x arendsii mají paletu barev opravdu širokou, od bílé, krémové, přes růžovou až po červenou.

Pěstování čechrav

Pro pěstování čechrav volíme neutrální či spíše mírně kyselou až kyselou půdu, která je vlhká, humózní, dostatečně výživná a také hluboká. Rostliny potřebují dostatečnou vlhkost, takže je nenecháme vyschnout, neboť suchý vzduch může způsobit zasychání listů. Pěstujeme-li je na slunném stanovišti, jejich zálivka musí být vydatná. Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 01.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Včelařský rok

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Seznámíme se prostřednictvím pana Augustina Uváčika s jarním nastartováním včel.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?