Ovoce pěstované v květináčích

Komu by se nelíbilo mít stále po ruce vlastní zásoby vitamínových pochoutek? I když nemáte zahradu, a nebo nechcete její prostor narušovat výsadbou užitkových rostlin, můžete si vlastní ovocnou sklizeň vypěstovat v květináčích.

Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích (Zdroj: shutterstock.com)

Klasika nebo exotika

Na balkonu či terase můžete pěstovat jak osvědčené klasické rostliny, tak i některé exotické plodící druhy. Z naší domoviny se v nádobách nejčastěji pěstují jahody (opakovaně plodící i drobné měsíční), keříčkové borůvky a rajčata (ano, rajčata se opravdu řadí mezi ovoce). Vyzkoušet můžete i zakrslé odrůdy ovocných stromků, například broskve, meruňky, jabloně, hrušky či švestky. U stromků pěstovaných v květináči je však třeba dbát na jejich ochranu proti větru – v nádobě si nevytvoří dostatečnou kořenovou kotvu a prudký vítr by rostlinu poškodil.

Z cizokrajných rostlin můžete vyzkoušet vypěstovat drobné narančily (připomínající malé pomeranče), melounový keřík pepino, fíkovník nebo psidium. Oblíbeným plodícím stromkem je i marhaník granátový a stále více se v českých domácnostech objevují citrusovníky. Jedná se o poměrně nenáročné druhy, je však třeba dodržovat doporučení uváděná u jednotlivých rostlin.

Jaké podmínky jsou ideální?

Pro plodící rostliny pěstované v květináčích je nejvhodnějším místem balkon či terasa orientovaná jižně či jihovýchodně. Zde má rostlina zajištěno dostatek slunečního světla a je chráněna před silným větrem.

Každá rostlinka má své specifické potřeby, které je nutné dodržovat. Na začátku vašeho pěstebního úsilí bude výběr vhodných nádob, který je ovlivněn především místem pro pěstování rostlin. Nejlepší volbou pro terasové a balkonové rostliny je terakota, která vám díky své savosti velmi usnadní zavlažování rostliny. Tato volba s sebou ale nese hned několik negativ – oproti plastovým obalům je dražší a těžší. Zejména na podzim při zazimování rostlinek oceníte lehčí plastové květináče.

Dalším krokem bude nákup zeminy. Na půdě pro rostlinky příliš nešetřete a vybírejte speciální zeminu, případně si nechte poradit zahradním specialistou. Zejména exotické druhy potřebují adekvátní propustnou zeminu obohacenou o vhodné živiny (v nabídce objevíte například speciální pro citrusovníky). Po první sezoně si všimnete, že zemina kolem rostlinky je výrazně propadlá a bude nutné ji pravidelně dosypávat. Máte-li možnost, jak zeminu uskladnit, nakupte si ji i do rezervy.

Nepodceňujte ani nákup hnojiv pro rostlinky, i zde objevíte speciální přípravky pro plodící rostliny pěstované v nádobách. Pravidelné hnojení pomůže rostlinám nasadit květ, je však nutné dodržovat doporučené dávkování. Máte-li problém si vybavit, kdy jste naposledy rostlinku hnojili, zaznamenejte si termíny hnojení do diáře či stolního kalendáře.

Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích

Předcházejte obvyklým problémům

Pro rostliny je důležitá zálivka. Ideální je dešťová voda, použít můžete samozřejmě i kohoutkovou, ta by ale měla být několik hodin odstátá. Nejčastějším problémem, se kterým se rostlinky pěstované v květníku mohou setkat, je přemokření. Pokuste se zálivku dodávat rostlinám pravidelně – nenechte rostliny přeschnout, ale ani je nepřelévejte.

Pokud není rostlinka spokojená, dá vám to velmi rychle najevo změnou barvy listů. Abychom předešli žloutnutí či tmavnutí listů je vedle pravidelné zálivky nutné dodržovat ještě několik pravidel. Zbytečně rostlinu během vegetace nepřemisťujte a dodržujte doporučené umístění. Například citrus, ač se to zdá neuvěřitelné, nemá rád přímé jižní slunce a naopak se mu bude dařit v polostínu. Však v přirozených podmínkách roste v hájích, kde si stromky vzájemně stíní.

Dalším neduhem pro rostliny mohou být drobní škůdci, nejčastěji se jedná o svilušky, octomilky a puklice. Chcete-li plodící rostliny pěstovat absolutně přirozenou cestou, zkuste květníky s rostlinami vhodně osázet aromatickými bylinami, které škůdce odhánějí. Typickým příkladem je pěstování rajčat společně s bazalkou. Proti vlezlým octomilkám by mohla zabrat babská rada – nalijte přímo ke kořenům rostliny sklenku mléka. Přirozené metody ale vyžadují trpělivost a nezaručí vám stoprocentní výsledky. Chcete-li se problému s drobnou havětí zbavit rychleji, pořiďte si postřik. Vybírejte ale zdravotně nezávadné na bázi olejů.

A co když neplodí?

Zaplnit si terasu či balkon vitaminovými pochoutkami a nemít žádnou úrodu žádného pěstitele nepotěší. V prvé řadě dodržujte doporučení ohledně zálivky, hnojení a samotného umístění rostlin. Pokud pěstujete (týká se pravděpodobně exotických druhů) rostliny celoročně v interiéru, je nutné pomoci jim s opylením. Pořiďte si proto štěteček, který budete pro danou rostlinku používat.

Dále je potřeba rostlinkám zajistit dostatek prostoru pro dozrávání plodů. Rajčatům vyštipujte postranní výhonky. Rostlinám bohatým na květ a plod (časté u citrusovníků) plody včas zredukujte, aby měla rostlina dostatek energie na dozrání alespoň části z nich.

Lenka Malá

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak množit maliny a ostružiny pomocí řízkování?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na řízkovat maliníky a ostružiníky? Postačí odstřihnout z mateční rostliny cca 20 cm výhon a ten použít jako základ nové rostliny.

Jak na maliny a malý prostor na zahradě?

Pokud vaše maliny neplodí, nebo se trápíte s malým prostorem na zahradě, zahradník Tomáš Trejbal má radu.

Jarní výsadba zeleniny a rostlin

Ludmila Dušková představuje sazenice zeleniny a rostlin vhodných k výsadbě na jaře.

Sázení drobných ovocných stromů

Sázení drobných ovocných stromů

Frigosadba jahodníku

Frigosadba jahodníku

Přepichování rostlin

Přepichování rostlin

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.