Lesní zahrada: Stinné království květin

Stín, silně prokořeněná a mnohdy také kyselá půda. Právě tyto podmínky jsou typické pro zahradu v podrostu vzrostlých stromů a mnohým majitelům pozemků nedají spát. I přes nemalé překážky dokážeme i tyto na první pohled negativní vlastnosti využít ve svůj prospěch a vytvořit tak zelenou oázu se vzrostlými stromy a trvalkovým podrostem. Nechte se unést lesní zahradou do úplně jiného světa.

Lesní zahrada: Stinné království květin
Lesní zahrada: Stinné království květin (Zdroj: Lucie Peukertová)

Vzrostlé stromy představují pro pozemek obrovský potenciál, ale někdy také bohužel i nějakou tu komplikaci navíc. Využijte jejich krásu a příjemné mikroklima, které vám nabízejí mohutné koruny především v horkých letních dnech, a založte pod nimi tematickou výsadbu inspirovanou charakteristickými podmínkami.

Toulavý a stálý stín

Mnozí majitelé zahrady si příliš neví rady se stínem. Mnohdy si tento aspekt spojují s malými možnostmi výběru rostlin, ale není tomu rozhodně tak. I do stínu seženete pestrou nabídku okrasných i ovocných dřevin a stejně tak trvalek či cibulovin. Výběr rostlin a architektonické řešení ovlivní také druh stínu. Jiný je pod korunami opadavých listnáčů, jiný zase pod stálezelenými jehličnany.

Stín pod korunami bývá stálý, omezený v návaznosti na roční době nebo toulavý. Poslední typ oceníme především u solitérních dřevin v trávníku, stín se totiž během dne posouvá v závislosti na denní době, proto i s ním musíme při tvorbě zahrady a plánování výsadeb počítat. Asi nejkomplikovanější stín najdeme pod jehličnany, bývá totiž stabilně tmavý a neměnný. Půda pod těmito dřevinami bývá silně prokořeněná a značně kyselá kvůli opadu jehlic. V tomto případě je mnohdy lepší novou výsadbu posunout spíše na porostní okraj, kde panují již mnohem mírnější a pro rostliny příznivější podmínky.

Se zcela jinými podmínkami se setkáme pod listnatými dřevinami, které sice během sezony vytvoří stálý stín, ten ale není příliš tmavý a místy propouští i nějaký ten sluneční paprsek. Díky tomu se v podrostu daří mnohým trvalkám. Zvláště na jaře, když nejsou stromy ještě olistněné, přicházejí skvělé podmínky pro první jarní cibuloviny a průkopníky začátku jara v podobě trvalek. Tyto rostliny mají tu skvělou vlastnost, že využijí toto krátké období pro svou vegetaci a využijí maximum dopadajícího světla.

Výsadby v lesní zahradě

Tvorbu výsadeb ovlivňuje především stupeň prokořenění, který se liší na různých stanovištích i pod různými druhy dřevin. Zatímco pod jehličnany bývá půda chudá na živiny a značně kyselá, pod listnáči je mnohem kypřejší, bohatší na živiny a méně kyselá, umožňuje tudíž mnohem větší experimenty s výsadbami. Pokud je i přesto půda prokořeněná, nesázejte přímo do rostlého terénu, ale pomozte si chytrým řešením.

Z povrchu půdy shrabte spadané listí, jehlice či šišky a ve vrstvě přibližně deset až dvacet centimetrů rozprostřete v ploše plánovaného záhonu pro vodu a vzduch propustný substrát. Ten se může skládat z listovky, přídavku ornice, kompostu a štěrku nebo z jiné směsi. Do takto připravené vrstvy vysaďte rostliny. Abyste zamezili nadměrnému výparu vody, namulčujte povrch půdy štěpkou, kamennou drtí, listovkou nebo mulčovací kůrou. Druh mulče vybírejte dle svých možností a charakteru zahrady.

Vhodné rostliny

Do lesní zahrady vždy vybírejte rostliny vhodné do daných podmínek. Většinou se sem hodí druhy přizpůsobené do stínu. Stejně tak berte v úvahu vlhkostní poměry. Zatímco v některém podrostu panuje sucho, v jiném s vysoko položenou hladinou podzemní vody se mohou vytvářet povrchová jezírka.

Druhy trvalek do lesního podrostu

Aquilegia vulgaris            orlíček obecný
Bergenia cordifolia           bergénie srdčitolistá
Convallaria majalis          konvalinka vonná
Epimedium sp.                škornice
Hosta sp.                        bohyšky
Matteuica struthiopteris     pérovník pštrosí
Primula veris                   prvosenka jarní
Tiarella cordifolia             mitrovnička srdcolistá
Viola odorata                violka vonná

Text:  Lucie Peukertová

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba okrasných dřevin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba okrasných dřevin

Zakládání domácích bylinkových zahrádek

I více druhů bylinek lze sesadit do jednoho květináče.

Petrklíče na jaře

Petrklíče patří mezi oblíbené jarní rostliny. Aby nám dlouho vydržely a krásně kvetly, musíme se o ně umět dobře starat. Víte, jak nato?

Pěstování bambusů

O pěstování bambusů.

Pěstování anturií

Pěstování anturií

Petrklíče

Povíme si zajímavosti o pěstování primulek v domácnosti a na zahradách.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.