Petúnie, královna truhlíkových letniček

Petúnie patří mezi nejoblíbenější jednoleté květiny, protože velmi rychle vytvoří velké, stále kvetoucí trsy. Jsou nesmírně dekorativní ozdobou oken, balkonů, teras i zahrad, zvláště pokud si je namixujete do různobarevných gejzírů.

Petúnie, královna truhlíkových letniček
Petúnie, královna truhlíkových letniček (Zdroj: shutterstock.com)

Petúnie (Petunia x hybrida) se řadí do čeledi lilkovitých a mezi její příbuzné patří nejen tabák, ale také brambory, rajčata, paprikylilky. Jejich domovem byla Střední Amerika, první vyšlechtěné odrůdy se objevily v anglických a francouzských zahradách až kolem roku 1850. Pravý boom pěstování petúnií nastal až po druhé světové válce, kdy byly na trh uvedeny první hybridy. Šlechtitelé se soustředili na velikost a barvu květu, ale i na keříčkovitý kompaktní vzhled, který postupně nahradil původní otevřený růst. Kompaktní rostliny nejen dobře vypadají, ale také lépe odolávají nepříznivému počasí. Zajímavostí petúnií je, že jejich květy jsou jedlé. Můžete jimi zdobit letní saláty nebo chlazené míchané nápoje.

Malé i obří květy

Jsou k vidění převislé nebo vzpřímené druhy. Nejlépe se uplatní v balkónových truhlíkách, kde nejlépe vynikne. Rostlina je poměrně nízká, tvoří však bohatě větvené lepkavé lodyhy. Listy jsou drobné a vejčité a spolu s květy tvoří hustý koberec. Květy mají nálevkovitý tvar a mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Kromě toho můžete vybírat z jednobarevných, dvoubarevných, vícebarevných nebo s pruhovaných. Rostlina není náročná na pěstování. Za slunné a teplé stanoviště se odmění bohatým květenstvím.  Zahradníci stále dodržují dělení petúnií na velkokvěté (grandiflory) a mnohokvěté (multiflory). Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale ty zase nebyly tak ničeny dešti a rychleji regenerovaly. Toto dělení už ale pomalu ztrácí opodstatnění, neboť intenzivní práce šlechtitelů smazala rozdíly mezi oběma skupinami. Nové multiflory (někdy označované jak floribunda) se velikostí květů blíží petúniím velkokvětým. Velmi oblíbená je skupina Surfinie, jde o jediný převislý druh s až 1,5 m dlouhými šlahouny.

Miliony zvonečků

Poměrně nová skupina Million Bells je keříčkovitá odrůda druh, vysoká do 20 cm. Kvete po celou sezonu bohatě drobnými květy nejrůznějších barev, mají však vždy žlutý střed. Jde o samočisticí rostlinu, která se nemusí vyštipovat. Klasická petúnie totiž vyžaduje odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí. Drobné květy odrůdy millionbells tuhle péči nevyžadují.

Chtějí slunce a vodu

Petúnie milují slunce. Dopřejte jim je, zastínění rostlinám nesvědčí – vytahují se a slabě kvetou. Do kontejnerů, truhlíků nebo větších nádob vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků. Pro petúnie s velkým převisem (Surfinie) jsou zvlášť vhodné samozavlažovací truhlíky. Za chladných a vlhkých dní nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody v truhlíku. Dopřejte petúniím kvalitní substrát s pH 6–6,5 a s dostatečným obsahem hořčíku a vápníku. Substráty prodávané specielně pro petúniesurfinie splňují právě tyto parametry. Prvních 7–10 dní po výsadbě rostliny nepřihnojujte. Za tuto dobu kořeny prorostou až k okraji pěstební nádoby a rostliny se stabilizují. Pravidelné hnojení je podmínkou získání výstavních rostlin.

Deštivé počasí jim nesvědčí

Pokud se petúnie příliš vytáhnou a přestanou kvést, seřízněte je asi o 2/3 a přihnojte. Obnoví růst a opět pokvetou. Déšť a dlouhodobé větrné počasí velkým a křehkým květům petúnií nesvědčí. Po déletrvajících deštích věnujte rostlinám několik minut péče a odstraňte všechny rozmoklé, poškozené a uvadlé květy. Dáte šanci novým poupatůmrostlina bude za několik dní opět v plném květu. Zkontrolujte také, zda v truhlících nestojí voda, kořeny petúnií nesmějí být dlouhodobě přemokřené, uhnily by.

Módní hity

Před několika lety se zdálo, že mezi petúniemi se již nic opravdu průlomového objevit nemůže – vždyť už existují odrůdy převislé i kompaktní, jednoduché i plné, s květy obřími i trpasličími, s hvězdou v květu i s bílým lemem po obvodu. A  poté, co byly na trh uvedeny jasně žluté petúnie Záře F1, se zdála být naplněna i škála zářivých barev petúnií. Ale pak se objevila úplně nová a velmi nezvyklá barevná kombinace starorůžové a žluté barvy. Odrůda Sophistica Lime Bicolor F1 má dokonce na růžovém podkladu podélné sektorové pruhy žluté barvy o nestejné šíři. Odrůda Debonair Dusty Rose F1 je konzervativnější, její velký a výrazný žlutý střed postupně a pozvolna přechází do růžové barvy na okrajích. V záplavě jásavých barev petúnií tyto dvě odrůdy okamžitě zaujmou, neboť nostalgicky evokují zapomenuté časy panských salonů devatenáctého století.

TIP

Z letničky trvalkou?

Přezimování těchto rostlin je obtížné a tak si nejčastěji koupíme na jaře již hotovou rostlinu. Pokud ale rostliny chceme přezimovat, musíme je na podzim seříznout, odstranit všechny nemocné a uschlé části a umístit je do obdobné místnosti jako fuchsie. Během zimy rostliny nesmějí zaschnout. Na konci zimy rostliny zaštípneme a vrcholové řízky můžeme použít k rozmnožení. Napícháme je do substrátu a při dostatečné vlhkosti je necháme zakořenit. Po zasazení do květináče (o velikosti alespoň 11 cm) je znovu zaštípneme. Tím podpoříme růst postranních výhonů a položíme tím základ bohatého kvetení.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Petúnie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petúnie

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Druhy a výsadba petunií

Odrůdy petunií se stále rozšiřují. Jak tyto nové druhy pěstovat a jak je rozmnožovat?

Balkónové rostliny

Je na čase vysadit balkónové květiny. Jaké jsou nejvhodnější, nám poradí pan Martin Čurda.

Hybridní osivo

Hybridní osivo

Jak vypěstovat trvalky na okenních parapetech

Jak vypěstovat trvalky na okenních parapetech

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?