Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku

Zahrada potřebuje péči v každém ročním období. Díky pravidelné péči vynikne v zahradě každý detail a odvděčí se vám svou krásou.

Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku
Architekt radí: Péče o zahradu v průběhu roku (Zdroj: shutterstock.com)

Jaro

V brzké jarní době dokončujeme ty práce, které jsme nedokončili přes zimu. Dokončíme řezy jádrovin a zmlazení keřových skupin, seřežeme živé ploty a začneme s jarním sestřihem růží. Abychom se v létě dočkali krásných květů na dlouhých stoncích, zastřihujeme pečlivě loňské zdřevnatělé větve a odstraňujeme odumřelé části rostlin. Na každé zdravé větvi ponecháme dvě až tři očka, ze kterých se postupně vyvinou nové letorosty.  Popínavým růží odstraníme pouze poškozené a nemocné větve a staré výhony, mladé hlavní výhony ponecháme. Ze záhonů vyhrabeme mech a zetlelé listí, odstraníme plevele, záhony mělce prokypříme a do půdy zapracujeme hnojivo. Provedeme řez okrasných keřů kvetoucích v létě ( např. komule, ořechokřídlec, netvařec, letní tavolníky, trojpuk, kručinka, mochna a třezalka). Pokud jsme měli v předchozích letech problémy se škůdci a chorobami, začneme s postřikem ovocných stromů, jako jsou jabloně a hrušně. Trávník oživíme vertikutací, přihnojením jarním hnojivem a začneme s jeho pravidelnou sečí. Jakmile se vyskytnou plevele v trávníku, provedeme postřik proti těmto dvouděložným plevelům. Máme- li na zahradě jezírko, vyčistíme ho od spadaného listí a připravíme filtrační technologii na sezónu. Podle počasí a nutnosti zavlažování spustíme během jara automatický závlahový systém.

Léto

V letních měsících pravidelně zahradu zaléváme, trávník pravidelně sečeme jednou týdně a zhruba jedenkrát za dva měsíce ho přihnojíme. Keře kvetoucí z jara po odkvětu ostříháme, jedná se například o zlatý déšť, pustoryl, kolkvícii, šeřík, kdoulovec, zákulu, vajgélie, na jaře kvetoucí tavolníky  a jiné. Záhony pravidelně zbavujeme plevele a dozdobíme výsadbou letniček. Při výskytu škůdců nebo chorob na rostlinách ihned zasáhneme vhodnými přípravky. Pro obnovu povrchu záhonů můžeme doplnit mulčovací kůru nebo dosypat kačírek. Ovocné dřeviny ze sorty peckovin řežeme vždy až po odplození.

Podzim

Podzim je ideálním obdobím pro zahradnické práce .V tomto období se sice zahrada pomalu chystá ke spánku, ale vy byste zaspat rozhodně neměli! Je před vámi spousta práce. V době, kdy končí léto a pomalu začíná podzim, je ideální doba pro výsadbu a přesazování jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin. I cibuloviny vysazujte hned po konci léta, pokud chcete mít další rok krásně rozkvetlou jarní zahradu. Nezapomínejte ani na zastřihování a vysazování trvalek a dřevin, odstraňování posklizňových zbytků a  případně přihnojení záhonů. Trávník je dobré kromě pravidelné seče také přihnojit hnojivem s obsahem draslíku, který  napomáhá úspěšnému přezimování. Říjen je měsícem hojnosti – sklízí se ovoce, hrozny, ořechy a zelenina, které vám zaplní sklepy a spíže. V tomto období byste měli rovněž zazimovat ovocné dřeviny, skleníky a pařeniště, zlikvidovat zahradní odpad, vysadit okrasné a ovocné dřeviny a postarat se náležitě o dřeviny. Keře citlivé na mráz je třeba  na zimu přihrnout borkou či rašelinou (případně zabalit do bílé zimovací textilie ) a zakrýt chvojím. Do této skupiny patří například azalkyrododendrony – zejména první 2 roky po výsadbě, ibišek, hortenzie, magnólie, růže, bobkovišně, ořechoplodec a  dřevité pivoňky . Automatické závlahové systémy se na zimu vypouštějí, aby zbytková voda v trubním vedení nezpůsobila popraskání materiálů.

Zima

Na přelomu podzimuzimy rostliny přestávají růst a uchylují se k hlubokému odpočinku. Během zimního období je ten správný čas pro oslovení zahradního architekta a naplánování zahradních úprav nebo zhotovení projektů pro novou zahradu. Máme li už zahradu založenou, nezapomeneme v době sněhových nadílek z jehličnanů a stálezelených keřů pravidelně sníh očišťovat, aby nedošlo pod tíhou sněhu k jejich poškození. V případě že chceme na zahradě pokácet vzrostlý strom, je tato mimovegetační doba jedinou možnou variantou.Jakmile pominou mrazy a sníh roztaje, můžeme se pustit do řezu ovocných stromů –  jabloní a hrušní. I další stromykeře můžeme za příznivého bezmrazého počasí prosvětlit průklestem. Můžeme zmladit i listnaté živé ploty jako např. ptačí zob. Zeleninové záhony na konci zimy urovnáváme a připravujeme pro přímé výsevy. Nejranější sadbu vyséváme pod fólie nebo do pařenišť. V březnu vysazujeme některé cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě (lilie, jiřiny, sasanky,…).

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.