Je poslední šance na provedení vertikutace

Během října byste měli dokončit na své zahradě některé práce. Mezi ně patří určitě vertikutace, kterou známe pod pojmem prořez. Pokud máte větší trávník, určitě si zapůjčte výkonný vertikutátor, který tuto jinak poměrně fyzicky náročnou práci odvede za vás a navíc v adekvátní kvalitě. Podzimní vertikutace z trávníku odstraní mech a odumřelou hmotu, takže se do půdy lépe dostane vzduch i voda s rozpuštěnými živinami. Na podzim provedenou vertikutaci oceníte hlavně na jaře, kdy se trávník dostane mnohem rychleji opět do kondice.

Je poslední šance na provedení vertikutace
Je poslední šance na provedení vertikutace (Zdroj: archiv redakce)

Prořez trávníku je u zahrádkářů stále oblíbenější metoda, jak udržet okrasný zelený koberec v dobré kondici. Tento postup se ovšem rozhodně nehodí pro extenzivní typy porostů, kde hrají důležitou roli kvetoucí byliny. Právě vertikutace zatočí nejen s mechem a suchou trávou, která společně tvoří plsť, ale také s přízemními růžicemi těchto „plevelů“. Jednoduše by se tedy dalo říci, že se hodí pouze pro ten trávník, v němž udržujeme porost kulturních trav bez plevelů.

Kdy je tedy správný termín pro její provedení? Do vertikutace se obvykle pouštíme již během září, ale s čistým svědomím ji lze provést i v říjnu. V pozdějším období to může být již komplikované, protože během listopadu jsou již znatelnější výkyvy teplot a trávník se mnohdy nestihne do zimy zregenerovat.

Vertikutace se přeci jen trochu podepíše na vzhledových vlastnostech, ale pokud je provedena ještě ve správném termínu, trávník se rychle dá do pořádku.

Jak se provádí

I při vertikutaci se často dělají začátečnické chyby, ačkoliv je důležitý přesný postup. Malé trávníky nebo plochy nedostupné pro techniku se prořezávají většinou jen pomocí vertikutačních hrábí, které mají ostré zatočené nože. Těmi se z porostu perfektně vyhrabe odumřelá hmota a mírně se poškodí i mělký kořenový systém trav. O ten se ovšem nebojte, trávy na toto poranění zareagují rychlým odnožováním nebo rozrůstáním trsů.

Větší celistvé plochy vertikutujte pokud možno vertikutačním strojem. Vzhledem k ceně kvalitních modelů je lepší si ho půjčovat v půjčovnách zahradní techniky, ale i zde buďte obezřetní. Nenechte se zlákat nízkou cenou výpůjčného u málo výkonných strojů. Bude se vám s nimi špatně pracovat a výsledek navíc nebude valný. Vybírejte raději stroje s noži nebo s cepovým ústrojím. Málo výkonné vertikutátory mívají ústrojí vybavené drátky, které ovšem z porostu neodstraní tolik plsti.

Vertikutaci vždy provádíme ve dvou na sebe kolmých směrech. Pokud je trávník zanedbaný nebo hodně plstnatý, pak je dobré zařadit ještě jeden směr. Po každém směru vyhrabejte uvolněnou hmotu švédskými hráběmi. Pokud máte v trávníku zabudovaný automatický závlahový systém, pak je třeba okraje a místa s uloženými postřikovači zvertikutovat ručními hráběmi, aby nedošlo k poškození trysek.

Podzimní výživa pro trávník

Po vyhrabání plsti švédskými hráběmi je třeba trávník pečlivě pohnojit. Raději upřednostněte pomalu rozpustné hnojivo určené přímo pro podzimní aplikaci. Má zcela jiné zastoupení živin než to určené pro jarní nebo letní hnojení. Poté plochu pečlivě zalijte, aby granulky klesly co nejvíce k půdnímu povrchu a aby se trávník dočkal první dávky živin.

Důvody, proč děláme vertikutaci

Někteří majitelé okrasného trávníku se domnívají, že prořez není nutný, ale věřte, že je velký rozdíl, pokud se tento postup provede a nikoliv. Kvalitně prořezaný trávník totiž na jaře bude mít sytě zelenou barvu a mnohem rychleji nastoupí do vegetace.

Důvodů, proč vertikutaci děláme, je poměrně dost. Častou chůzí po porostu zhutňujeme horní vrstvu půdy, takže se na povrchu vytváří pro vzduch a vodu neprostupná krusta. Právě ta se noži pěkně naruší. Stejně tak se naruší i kořeny a přízemní listové růžice plevelů, takže mnohdy není třeba tolik zasahovat postřiky proti plevelům.

V trávníku se během roku navíc hromadí odumřelá hmota nejen samotných trav, ale také mech a hmota plevelů, která opět vytváří špatně propustnou vrstvu a navíc bývá zdrojem houbových chorob.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Jak zazimovat trávník

Jak zazimovat trávník

Kdy zakládat nový trávník

Víte kdy je vhodná doba k založení nového trávníku? V krátkosti divákům řekneme, kdy je k založení nového trávníku vhodná doba.

Jarní vertikutace trávníku

Jarní vertikutace trávníku

Údržba trávníku

Údržba trávníku

Podzimní péče o trávník

Jak na podzim pečovat o trávník?

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.