Meduňka - elixír života

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Meduňka je známá bylinka, která má blahodárné účinky proti únavě, depresím a podzimním chmurám. Zlepšuje dobrou náladu. Má i dobrý vliv na trávení. Meduňku sklízíme už v červnu a na podzim se sklízí druhá sklizeň. Před zazimování je dobré ji zastřihnout 10cm nad zemí. Nejznámější využití je v čaji. Pokud chceme klidně spát, je dobré si uvařit na noc meduňkový čaj. Na různé problémy se dá využít i meduňkový sirup, nebo šťáva. Čerstvě natrhanou meduňku si roztrháme na menší kousky které dáme do hrnce. Zalijeme převařenou, vystydlou vodou a necháme louhovat 24 hodin. poté zcedíme a získáme bylinný extrakt. Na 4 litry výluhu přidáme5kg cukru, který při mírném zahřívání rozpustíme. Přidáme citrónovou šťávu, zamícháme a máme sirup hotový. Nalejeme do lahví a uskladníme.

Publikováno: 16.10.2016, Autor: Vychytávky Ládi Hrušky 2016 (23)

Mohlo by vás dále zajímat

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

Příprava léčivého sirupu z růží

Sirup z okvětí růží. Pomůže od bolesti a zklidní organismus.

Léčivý sirup a zmrzlina z levandule

Sirup z levandule je úplný elixír zdraví. A nejen z čerstvé, ale i ze sušené. Důležité je jen, aby to byla pravá levandule lékařská, která se dá konzumovat.

Angreštovo-rybízový sirup

Sirupy jsou v obchodě běžně k dostání ovšem ne za zcela příznivou cenu. Proto si doma můžete vyrobit jeden chutný z domácího ovoce za pár korun.

Pivní sirup proti chřipce

Láďa Hruška vyrábí sirup proti kašli z piva a cukru.