Krušina olšová a léčebné účinky její kůry

Nenápadná dřevina má takové léčebné účinky, že bychom ji neměli míjet bez povšimnutí. Krušina má mnoho různých variet, které se liší způsobem růstu, tvorbou keřů, ale i vzhledem a tvarem listů. Dnes se však zaměříme na jediný druh – Frangula alnus, jehož kůra má významné léčebné účinky.

Krušina olšová a léčebné účinky její kůry
Krušina olšová a léčebné účinky její kůry (Zdroj: Shutterstock)

V přírodě na krušinu narazíme poměrně často. Jedná se o nikterak výrazný více kmínkový keř, nebo menší stromek, středně hustý až řidší. Běžně dosahuje výšky mezi 2–3 metry, někdy doroste až do 5 metrů. Listy jsou podlouhle kopinaté, vejčitě podlouhlé, široce eliptické až obvejčité, vždy podle toho, zda patří k druhu ‚Angustifolia’, ‚Asplenifolia’ nebo ‚Columnaris’. Květy jsou nevýrazné, spíše malé, oboupohlavní, bílé až zelenkavé barvy. Plody jsou kulaté, zprvu červené, později černo-fialové barvy a v průměru mají něco mezi 6–10 mm.

Lidově se nazývá také psí jahůdka, krupina nebo rebarbora chudých, protože ji naši předkové opravdu využívali jako náhradu rebarbory, která pro ně bývala příliš drahá.

Krušinová kůra – Frangulae cortex

Jedná se o drogu, kterou v našich lékárnách často zakoupíte jako složku čajových směsí na choroby žlučníku a žlučových cest, hemeroidy, čajů na detoxikaci organismu nebo směsích na hubnutí, jako je například Reduktan. Je to usušená kůra anebo její úlomky z větví a kmenů stromu Rhamnus frangula L. (Frangula alnus).

Kůra má projímavé účinky, proto se využívá při zácpě a při hubnutí. Jelikož nejsilnější zbraní krušinové kůry je schopnost účinně čistit vnitřní orgány a posílit práci tlustého střeva, dokáže uvolnit trávicí trakt, tím pádem upravuje i látkovou výměnu a pomáhá také osobám, které potřebují vyčistit krev a zbavit se vyrážek. Kůra se sbírá v období duben–květen. Čerstvou kůru krušiny poznáme jednoznačně podle toho, že při rozemnutí mezi prsty páchne hnilobou.

Jak kůru krušiny připravovat

Při samostatném vnitřním užívání kůry krušiny olšové kvůli jejím projímavým účinkům postačí na ¼ litru vody 1 polévková lžíce sušené kůry. V tomto množství užíváme pouze 1 x denně. Odborníci doporučují sušenou kůru používat až po 1 roce skladování. Čerstvá kůra kvůli své silné dráždivosti často vyvolává nevolnost až zvracení.

Nálev si připravíme tak, že 1 až 2 gramy kůry přelijeme 0,25 litry vroucí vody, přiklopíme a 15 minut necháme louhovat. Poté scedíme a popíjíme ještě vlažný. Účinek se dostavuje obvykle po 8 hodinách od konzumace nálevu.

Zevně se používá na špatně se hojící rány jako obklad a ke koupelím při hemoroidech.

Pozor, je jedovatá!

Ve větších dávkách je krušina jedovatá. Její užívání se tedy doporučuje jen v malých dávkách a vždy krátkodobě. Neměly by ji užívat těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Vzhledem k tomu, že ředí krev, může být nebezpečná pro osoby, které užívají léky na ředění krve. Bohužel jsou známé i otravy dětí, které pozřely plody krušiny olšové. Projímavý účinek bobulí je mnohonásobně vyšší, než je tomu u samotné kůry.

 

Publikováno: 23.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Bylinkář

Mohlo by vás dále zajímat

Dekorace z kůry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Růžena ukáže jaké krásné dekorace lze vytvořit z kůry.

Koláče pod pokličkou

Koláče pod pokličkou je rodinný recept paní Mirky. Ukáže, jak z hladké mouky, cukru, kvásku a žloutků upéct lahodné šátečky.

Dekorace z březové kůry

Dekorace z březové kůry

Choroby a škůdci rostlin

Choroby a škůdci rostlin

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?