Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo (Zdroj: shutterstock.com)

Mýdlo si můžete v domácích podmínkách vyrobit metodou za studena, kterou vám představíme, metodou za tepla nebo z již hotové mýdlové hmoty.

Metoda za studena je výhodná v tom, že pro její výrobu nepotřebujete žádný zdroj tepla, tedy kromě fáze, kdy rozpouštíte rostlinné nebo živočišné tuky, protože potřebujete pracovat s kapalným skupenstvím. Teplo pak vzniká vzájemnou reakcí hydroxidu sodného rozpuštěného v destilované vodě. Stejně tak reaguje i louh s tuky, které nakonec mícháme.

Metoda za studena může někomu připadat jako složitá alchymie, ale ve skutečnosti stačí zkusit výrobu několika dávek a zjistíte, že postup není nijak zvlášť komplikovaný, ale spíše zábavný. Výsledek každopádně stojí za to.

Do mýdel můžete přidávat různé vylepšující složky jako třeba bylinky z vaší zahrady, peelingové složky jako cukr, sůl, drcené ořechové skořápky, mák a mnoho dalších surovin, které vaše mýdlo dokáží skvěle doplnit. V každém případě berte v úvahu, že pracujete s žíravinou v podobě hydroxidu, proto určitě nezanedbávejte přípravu, nastudování postupů a také použití ochranných pomůcek.

Co budete na výrobu mýdla potřebovat:

 • digitální váhu
 • teploměr, optimálně dva kusy – měření teploty louhu a rozpuštěných tuků
 • dva nerezové hrnce – jeden na oleje, druhý na roztok hydroxidu a destilované vody
 • jednu nebo dvě silikonové stěrky
 • plastové nebo keramické misky na navážení příměsí, granulek hydroxidu a dalších složek
 • tyčový mixér
 • mýdlařské formy – dřevěné speciální mýdlařské formy, silikonové formy, krabice apod.
 • pevnou podložku a ostrý nůž na krájení tuhého mýdla nebo speciální kráječ na mýdlo
 • mýdlová razítka pro dekoraci mýdel

Určitě budete potřebovat ochranné pomůcky:

 • ochranné chemické brýle
 • ochranná rouška zamezující vdechování výparů při rozpouštění hydroxidu sodného
 • gumové rukavice
 • oděv s dlouhými rukávy
 • užitečný je například chemický plášť

hotov-bylinkov-m-dla-m-ete-oraz-tkovat-m-dla-sk-mi-raz-tky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Recept na výrobu domácího levandulového mýdla:

 • 400 g olivového oleje v kvalitě Pomage
 • 200 g kokosového tuku
 • 200 g řepkového oleje
 • 200 g bambuckého másla
 • 380 g destilované vody
 • 142,9 g hydroxidu sodného
 • 5 g sušené levandule
 • 5 g bílého jílu
 • 6 kapek konzervantu – výtažek z hroznových jader
 • 30 kapek zvoleného stoprocentního esenciálního oleje – v našem případě levandulový

Postup výroby

 1. V první řadě je třeba si v nerezovém hrnci rozpustit všechny tuhé tuky. Jakmile přejdou do kapalného skupenství, přilijte další tekuté oleje a pečlivě promíchejte stěrkou nebo metličkou.
 2. Mezitím si na dobře odvětraném místě rozpusťte granulky hydroxidu v destilované vodě. Přidejte hydroxid do vody, nikoliv opačně! Pak míchejte do úplného rozpuštění. Při rozpouštění se uvolňují dráždivé výpary, které pokud možno nevdechujte. Je dobré tuto práci provádět pod zapnutou digestoří nebo u otevřeného okna.
 3. Poté kontrolujte teplotu obou směsí – jak olejů, tak i louhu.
 4. Než přelijete louh do olejové fáze (opět je nutné dodržet tento postup!), měly by obě směsi dosáhnout stejné teploty v rozmezí od 27 do cca 32 °C. Jakmile přelijete louh do olejové fáze, měla by se směs mléčně zabarvit, protože započalo zmýdelnění.
 5. Pak tyčovým mixérem směs mixujte do té fáze, než začne zanechávat stopy. Pak přidejte esenciální olej a vylepšující složky a opět pomixujte.
 6. Celou dobu pracujte v ochranných rukavicích, tekuté mýdlo je stále žíravé. Nesmí v žádném případě přijít do styku s očima nebo s vaší pokožkou.
 7. Po důkladném smísení složek mýdlovou hmotu plňte do připravených forem a nechte 24 hodin ztuhnout. Po uplynutí doby můžete mýdlo z formy vyjmout, nakrájet, a pokud si s ním chcete trošku více vyhrát, tak jednotlivé kusy orazítkujte speciálními mýdlařskými razítky.
 8. Mýdla pak rozložte na rošt nebo podložku a nechte 3 až 4 týdny dozrát, aby ztratila silně zásaditou reakci. Čerstvé mýdlo nikdy hned nepoužívejte na mytí, má žíravé účinky.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 25.07.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Voňavé mýdlo si snadno vyrobíte i doma a s dětmi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si jednoduše vyrobit domácí mýdlo bez přidané chemie

Domácí pěna na holení

Hana Hořáková předvede, jak si doma udělat kvalitní pěnu na holení.

Barevná mýdla

Barevná mýdla

Výroba mýdla

Jak si vyrobit domácí mýdlo.

Jak vyrobit duhové mýdlo

Jak vyrobit duhové mýdlo

Voňavé balíčky do prádla

Každá žena dostala alespoň jednou dárkový koš plný mýdel, ale neví co s nimi. Láďa má geniální řešení, které provoní nejen prádlo ale i domácnost.

ČTĚTE DÁLE

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Přírodní kosmetika

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

DIY: Propolisová tinktura a mast
DIY: Propolisová tinktura a mast

Přírodní kosmetika

Propolis je malý zázrak, který díky svým jedinečným vlastnostem bývá kromě jiného častou přísadou přírodní kosmetiky. Vy si z něj spolu s námi můžete vyrobit tinkturu a mast. Máme pro vás jednoduchý návod.

Ekologický úklid domácnosti
Ekologický úklid domácnosti

Přírodní kosmetika

V domácích podmínkách lze vyrobit takřka vše, co vás napadne. Přírodní kosmetikou počínaje, domácími mýdly konče. Pokud se trošku zajímáte o ekologii a není vám cizí dopad synteticky vyráběných prostředků, které používáme při péči o naši domácnost, jistě také víte, že celá řada těchto výrobků je poměrně škodlivá nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí. Zkuste si doma vyrobit vlastní pomocníky na úklid.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Přírodní kosmetika

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti
Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti

Přírodní kosmetika

V současné době si už ani neumíme představit život bez pečující a dekorativní kosmetiky, parfémů a parfémových výrobků. Jejich používání rozjasňuje den ženám i mužům po celém světě. A právě na makeup.cz najdete přípravky jen a pouze pro vás!

Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje

Přírodní kosmetika

Pokud se zajímáte o aromaterapii nebo výrobu domácí kosmetiky, jistě vaší pozornosti neunikl stoprocentní esenciální olej získávaný z čajovníku australského. Jeho charakteristická vůně i vlastnosti se mohou promítnout například do po domácku vyráběných mýdel, krému na holení nebo do různých mastí, od kterých si slibujete dezinfekční účinky. Je to totiž skvělý antibakteriální pomocník při různých kožních obtížích.

Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady

Přírodní kosmetika

Výroba kosmetiky patří mezi velice oblíbené koníčky mnoha lidí. Stejně tomu je i v případě výroby mýdel, které hravě zvládnete i vy. Máte na výběr metodu za tepla nebo za studena, každá technika má své výhody. Velmi oblíbená je hlavně metoda za studena, která zachová léčivé účinky použitých vylepšujících složek, kterými mohou být například bylinky z vaší zahrady.

BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého
BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého

Přírodní kosmetika

BINGOSPA je výrobce kosmetiky, dovozce surovin a kosmetickou značkou, která je známá ve více než 100 zemích. Existuje od roku 1988 a nabízí více než 500 vysoce kvalitních kosmetických přípravků za dostupné ceny. Je to značka, která si opravdu váží svých zákazníků a snaží se přizpůsobit k individuálním požadavkům kaźdého zákazníka.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Přírodní kosmetika

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Svět aromaterapie – svět léčebných vůní
Svět aromaterapie – svět léčebných vůní

Přírodní kosmetika

Aromaterapie je tradice stará již 9 tisíc let. Aromatický, to je výraz, jehož původ je třeba hledat v řeckém slově aromaticos. S osobním vývojem a nabytými zkušenostmi pramenícími ze světa vůní a pachů vzniká u každého z nás postupem času u některých vůní zjevná averze. Jiné vůně jsou pro nás naopak tak fascinující až omamné, že nás dokážou nabudit, uzdravit anebo nám navodí pocit celkové pohody.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Přírodní kosmetika

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Přírodní kosmetika

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.