Do čeho se můžete pustit během února

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února (Zdroj: archiv redakce)

Zima se nás jen tak ještě nepustí, takže si můžete zkrátit čekání na jaro různými činnostmi. Pokud nepatříte mezi zkušené kutily, co takhle zajít na některý z kurzů, které najdete na internetu? Během dne si tak vyzkoušíte výrobu květinových dekorací, dozvíte se nové informace o pokojových rostlinách nebo si dokonce vyrobíte vlastní umělecké dílo v podobě kusamono a kokedama, které budou nevšedním doplňkem každého interiéru.

Kurzy se ale také zaměřují na výrobu ekologické drogerie pro úklid domácnosti nebo na výrobu přírodní kosmetiky, kterou si tak za pár korun vyrobíte sami. Pokud vám z léta ještě zbyly zásoby sušených bylinek, vyrobte si z nich třeba bylinkové čaje nebo koření, koukněte na některé naše recepty, kterými se inspirujte při výrobě jedlých i kosmetických dárků.

Výroba mýdel s léčivými bylinkami

Výroba mýdla metodou za studena může kdekomu připadat jako pravá alchymie, svým způsobem je to metoda, která vyžaduje určité znalosti, a protože pracujete s žíravinou v podobě hydroxidu sodného, určitě se neobejdete bez ochranných pomůcek. Výhodou domácí výroby kosmetiky včetně mýdel je perfektní povědomí o složení produktu. Sami si tak můžete složení i pěsticí účinky upravit dle vlastních potřeb.

Pro výrobu mýdel budete kromě vody a hydroxidu sodného potřebovat také oleje a tuky nejlépe rostlinného původu, bylinky, stoprocentní esenciální oleje, které mýdlům dodají krásnou vůni, ale určitě se neobejdete ani bez dalších vylepšujících složek v podobě peelingových zrnek, barevných jílů nebo přírodních pigmentů.

Výroba mýdla se třeba nepovede hned, vždyť i se sestavením receptury můžete chvíli svádět boj. Dobrým pomocníkem vám bude mýdlová kalkulačka, která je k dispozici na internetu. Pokud si mýdlo vyrobíte a budete jej chtít darovat někomu blízkému, určitě s tímto dárkem nechvátejte. Mýdlo má po výrobě zásadité pH, takže leptá pokožku. Nařezané ho nechte dozrát dva až tři týdny, teprve potom ho dárkově zabalte a potěšte někoho z blízkých kamarádů.

Suroviny na výrobu sušenek ve sklenici

S tímto parádním dárkem se můžete setkat v některých specializovaných obchodech. V České republice tato nabídka poměrně dlouho chyběla a doputovala k nám z USA a Velké Británie, kde si tímto dárkem dělají radost všichni milovníci sladkých sušenek.

Ve sklenici jsou v jednotlivých barevně odlišených vrstvách uspořádány všechny sypké ingredience včetně mouky, cukru, prášku do pečiva, nadrcených ořechů, sušeného ovoce i nasekaných kousků čokolády.

Sklenici vybavte napsaným receptem, podle kterého bude muset obdarovaný přidat ještě třeba máslo nebo mléko na zadělání těsta. Postup je pak už snadný, z těsta děláme menší placičky, které pečeme v troubě do zlaté barvy.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Jaký recept můžete třeba použít…

Suroviny do sklenice:

 • 100 g krystalového cukru
 • 100 g třtinového cukru
 • 200 g hladké pšeničné mouky smíchané s 1 práškem do pečiva a špetkou soli
 • 100 g mírně nadrcených ovesných vloček
 • 100 g bílé čokolády
 • 100 g hořké čokolády
 • 100 g nasekaných vlašských ořechů – lze vynechat
 • 100 g sušeného ovoce – brusinky, švestky, jablko

„Mokré“ suroviny, které se přidají až při pečení:

 • 170 g másla
 • 2 vejce

Bylinkové směsi pro výrobu lahodného čaje

Pokud vám zima doslova zalézá za nehty, co se takhle zahřát skvělou bylinkovou směsí se zimním kořením? Během zimy se směsi nemusí skládat pouze z bylinek, dobrým doplňkem bude sušené ovoce, čerstvý nebo sušený zázvor, skořice, badyán, muškátový oříšek nebo celý či drcený hřebíček. Koření spolu se zázvorem zahřejí a navíc působí antibakteriálně. Pokud k bylinkám koření přimícháte, čaj nakonec přeceďte přes husté plátýnko, zrníčka koření by totiž mohla dráždit ke kašli.

Na výrobu nálevu o objemu 0,5 l budete potřebovat 1 vrchovatou polévkovou lžíci směsi:

 • 1 PL květů měsíčku lékařského bez zákrovu
 • 1 PL kvetoucí natě mateřídoušky úzkolisté
 • 1 PL listů meduňky lékařské
 • 1 PL sušených slupek z jablka
 • 1 PL sušeného zázvoru nebo 3 větší plátky čerstvého zázvoru, který ale přidáme až po mírném vychladnutí nápoje
 • 1 špetka směsi koření – nastrouhaná skořice a muškátový oříšek, nadrcený 1 ks hřebíčku

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.02.2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Barevná mýdla

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Barevná mýdla

Výroba mýdla

Jak si vyrobit domácí mýdlo.

Voňavé mýdlo si snadno vyrobíte i doma a s dětmi

Jak si jednoduše vyrobit domácí mýdlo bez přidané chemie

Jak vyrobit duhové mýdlo

Jak vyrobit duhové mýdlo

Voňavé balíčky do prádla

Každá žena dostala alespoň jednou dárkový koš plný mýdel, ale neví co s nimi. Láďa má geniální řešení, které provoní nejen prádlo ale i domácnost.

Jak si vyrobit držák na houbu a mýdlo

Jak si vyrobit držák na houbu a mýdlo

ČTĚTE DÁLE

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Přírodní kosmetika

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

DIY: Propolisová tinktura a mast
DIY: Propolisová tinktura a mast

Přírodní kosmetika

Propolis je malý zázrak, který díky svým jedinečným vlastnostem bývá kromě jiného častou přísadou přírodní kosmetiky. Vy si z něj spolu s námi můžete vyrobit tinkturu a mast. Máme pro vás jednoduchý návod.

Ekologický úklid domácnosti
Ekologický úklid domácnosti

Přírodní kosmetika

V domácích podmínkách lze vyrobit takřka vše, co vás napadne. Přírodní kosmetikou počínaje, domácími mýdly konče. Pokud se trošku zajímáte o ekologii a není vám cizí dopad synteticky vyráběných prostředků, které používáme při péči o naši domácnost, jistě také víte, že celá řada těchto výrobků je poměrně škodlivá nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí. Zkuste si doma vyrobit vlastní pomocníky na úklid.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Přírodní kosmetika

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti
Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti

Přírodní kosmetika

V současné době si už ani neumíme představit život bez pečující a dekorativní kosmetiky, parfémů a parfémových výrobků. Jejich používání rozjasňuje den ženám i mužům po celém světě. A právě na makeup.cz najdete přípravky jen a pouze pro vás!

Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje

Přírodní kosmetika

Pokud se zajímáte o aromaterapii nebo výrobu domácí kosmetiky, jistě vaší pozornosti neunikl stoprocentní esenciální olej získávaný z čajovníku australského. Jeho charakteristická vůně i vlastnosti se mohou promítnout například do po domácku vyráběných mýdel, krému na holení nebo do různých mastí, od kterých si slibujete dezinfekční účinky. Je to totiž skvělý antibakteriální pomocník při různých kožních obtížích.

Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady

Přírodní kosmetika

Výroba kosmetiky patří mezi velice oblíbené koníčky mnoha lidí. Stejně tomu je i v případě výroby mýdel, které hravě zvládnete i vy. Máte na výběr metodu za tepla nebo za studena, každá technika má své výhody. Velmi oblíbená je hlavně metoda za studena, která zachová léčivé účinky použitých vylepšujících složek, kterými mohou být například bylinky z vaší zahrady.

BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého
BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého

Přírodní kosmetika

BINGOSPA je výrobce kosmetiky, dovozce surovin a kosmetickou značkou, která je známá ve více než 100 zemích. Existuje od roku 1988 a nabízí více než 500 vysoce kvalitních kosmetických přípravků za dostupné ceny. Je to značka, která si opravdu váží svých zákazníků a snaží se přizpůsobit k individuálním požadavkům kaźdého zákazníka.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Přírodní kosmetika

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Svět aromaterapie – svět léčebných vůní
Svět aromaterapie – svět léčebných vůní

Přírodní kosmetika

Aromaterapie je tradice stará již 9 tisíc let. Aromatický, to je výraz, jehož původ je třeba hledat v řeckém slově aromaticos. S osobním vývojem a nabytými zkušenostmi pramenícími ze světa vůní a pachů vzniká u každého z nás postupem času u některých vůní zjevná averze. Jiné vůně jsou pro nás naopak tak fascinující až omamné, že nás dokážou nabudit, uzdravit anebo nám navodí pocit celkové pohody.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Přírodní kosmetika

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Přírodní kosmetika

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.