Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky (Zdroj: archiv redakce)

Sice ještě není zahradnická sezona plně za námi, ale už teď se můžete pustit do výroby přírodní kosmetiky. Zkracující se den je k tomu jako stvořený a na zahradě vám také už žádná práce neuteče, tak proč se trochu nepověnovat sobě samým? V domácích podmínkách si tak vyrobte skvělou zahřívací koupelovou sůl, gel na holení s aloe vera, zubní pastu nebo třeba výživné tělové krémy s bambuckým máslem, které jsou navíc výborné pro péči o pokožku během zimy.

Vyrobte si univerzální maceráty

Recept na výrobu macerátu z bambuckého másla, růže a levandule:

 • 10 vrchovatých polévkových lžic bambuckého másla v bio kvalitě
 • 5 polévkových lžic sušených okvětních plátků růže
 • 3 polévkové lžíce sušených květů levandule
 • lze přidat pár kapek vybraného esenciálního oleje

Pokud patříte mezi milovníky výroby přírodní kosmetiky, pak byste si určitě měli do zásoby vyrobit olejové maceráty. Jejich výroba je snadná a trvá přibližně tři týdny. Její podstatou je louhování bylin ve vybraném oleji.

Pokud zvolíte rostlinné máslo, které má při pokojové teplotě tuhou konzistenci, pak budete muset každý den máslo s bylinami na mírném ohni rozehřát a udržovat v tekutém skupenství, aby došlo k uvolnění léčivých složek do oleje. Macerace v oleji probíhá v pokojové teplotě mimo sluneční záření, každý den směsí zatřepte, aby se složky smíchaly.

Použít lze samozřejmě i byliny čerstvé, budete jich muset ale použít mnohem více a navíc musí být v oleji perfektně ponořené, jinak podléhají zkáze. Po uplynutí doby macerát sceďte přes plátýnko a uchovávejte v patentové zavařovací sklenici na tmavém místě. Macerát je skvělou volbou pro tvorbu kosmetických základů. Své uplatnění najdou při výrobě lesků na rtu, pleťových a tělových krémů nebo třeba v mýdlech i bylinných solích.

Skvělý krém na holení

Recept na výrobu krému na holení:

 • 100 ml převařené destilované vody
 • 8 lžic mandlového nebo avokádového oleje
 • 5 větších polévkových lžic nerafinovaného bambuckého másla
 • 3 kávové lžičky jedlé sody
 • 9 polévkových lžic najemno nastrouhaného olivového neparfemovaného mýdla
 • 200 ml gelu z aloe vera – toto množství získáte asi ze čtyř velkých listů
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Tea Tree
 • 6 kapek stoprocentního esenciálního oleje Mandarinka popřípadě jiný oblíbený druh

Krém na holení si můžete opět vyrobit do zásoby, pokud ho budete uchovávat v lednici, vydrží v perfektním stavu i déle jak jeden rok, je ovšem třeba používat kvalitní suroviny a pracovat v čistém prostředí.

Předem si připravte gel z listů aloe vera. Ten lze sehnat ve specializovaných obchodech nebo ho získáte rozříznutím listů této rostliny. Pod pokožkou listu se ovšem nachází hnědá kapalina výrazného zápachu, kterou pro tento účel nepoužívejte, bude vás zajímat pouze čirý gel, který v nádobě rozmixujte tyčovým mixérem.

V další nádobě rozpusťte v ohřáté destilované vodě najemno nastrouhané olivové mýdlo a sodu a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Ve vodní lázni si pak rozpusťte bambucké máslo a přidejte k němu olej. Opět nechte vychladnout, nikoli ovšem opět ztuhnout, bambucké máslo má při pokojové teplotě tuhou konzistenci.

Všechny suroviny pak slijte do jedné nádoby a pečlivě promixujte tyčovým mixérem. Nakonec přikápněte stoprocentní esenciální olej, který má dezinfekční účinky. Po rozmixování bude mít krém konzistenci husté tekutiny, kterou naplňte optimálně do patentových sklenic a uchovávejte v lednici. Po zchladnutí bude mít krém již přívětivou, hustou konzistenci, která se před holením snadno nanáší na pokožku.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Sůl do koupele s pěstícími bylinkami

Recept na výrobu relaxační bylinné koupelové soli s chrpou, levandulí a okvětními plátky růže:

 • 1 šálek hrubozrnné himálajské soli
 • 1 šálek mořské soli
 • 1 až 2 polévkové lžíce sušeného květu levandule
 • 1 polévková lžíce sušeného květu chrpy bez zákrovu
 • 1 až 2 polévkové lžíce nahrubo nadrcených okvětních plátků růže (nejlépe směs růžové a červené, aby směs hezky vypadala)
 • 1 polévková lžíce bylinného macerátu v mandlovém oleji (macerát z levandule)
 • 10 kapek směsi stoprocentních esenciálních olejů – růže a levandule

Výroba solí nezabere příliš mnoho času a můžete si s ní opravdu vyhrát. Volbu bylinek necháme na vás, v našem receptu jsme zvolili skvělou trojici, a to květ levandule, okvětní plátky zahradní růže a modrý květ chrpy, všechny bylinky používáme v sušené podobě.

Výroba spočívá ve smíchání všech ingrediencí, aby došlo k rovnoměrné aplikaci mandlového oleje. Do koupele si dopřejte tři až čtyři polévkové lžíce.

Co si ještě můžete na podzim vyrobit

Fantazii se meze nekladou, na podzim a během zimy se vám ovšem budou hodit zvláště některé produkty přírodní kosmetiky. Za pozornost určitě stojí také šumivé bomby, které mohou v koupeli doplnit i koupelovou sůl. Měsíčková mast by v lékárně neměla chybět nikomu, hojí totiž popraskanou pokožku.

Během podzimu se začnete více starat o své rty, dobrou službu odvedou třeba bylinkové balzámy na rty s pěstícími oleji. Během zimy dostává naše pokožka zabrat asi nejvíce, proto si dopřejte šlehané máslo s bambuckým máslem, je to také produkt vhodný pro těhotné ženy, které by si jím měly mazat bříško během těhotenství. Zamezí tak tvorbě strií.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Třezalkový olej

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Unikátní sbírka polévkových mís i s cancourovou polévkou

Sbírka 800 polévkových mís a recept na cancourovou polévku.

Výroba polévkového koření

Koření do polévky není nikdy dost. Jeho bio kvalitu zaručí pouze domácí příprava.

Medový domácí krém

Medový domácí krém

Medový domácí krém

Jak si vyrobit domácí medový krem bez konzervantů a umělých barviv.

ČTĚTE DÁLE

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Přírodní kosmetika

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

DIY: Propolisová tinktura a mast
DIY: Propolisová tinktura a mast

Přírodní kosmetika

Propolis je malý zázrak, který díky svým jedinečným vlastnostem bývá kromě jiného častou přísadou přírodní kosmetiky. Vy si z něj spolu s námi můžete vyrobit tinkturu a mast. Máme pro vás jednoduchý návod.

Ekologický úklid domácnosti
Ekologický úklid domácnosti

Přírodní kosmetika

V domácích podmínkách lze vyrobit takřka vše, co vás napadne. Přírodní kosmetikou počínaje, domácími mýdly konče. Pokud se trošku zajímáte o ekologii a není vám cizí dopad synteticky vyráběných prostředků, které používáme při péči o naši domácnost, jistě také víte, že celá řada těchto výrobků je poměrně škodlivá nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí. Zkuste si doma vyrobit vlastní pomocníky na úklid.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Přírodní kosmetika

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti
Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti

Přírodní kosmetika

V současné době si už ani neumíme představit život bez pečující a dekorativní kosmetiky, parfémů a parfémových výrobků. Jejich používání rozjasňuje den ženám i mužům po celém světě. A právě na makeup.cz najdete přípravky jen a pouze pro vás!

Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje

Přírodní kosmetika

Pokud se zajímáte o aromaterapii nebo výrobu domácí kosmetiky, jistě vaší pozornosti neunikl stoprocentní esenciální olej získávaný z čajovníku australského. Jeho charakteristická vůně i vlastnosti se mohou promítnout například do po domácku vyráběných mýdel, krému na holení nebo do různých mastí, od kterých si slibujete dezinfekční účinky. Je to totiž skvělý antibakteriální pomocník při různých kožních obtížích.

Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady

Přírodní kosmetika

Výroba kosmetiky patří mezi velice oblíbené koníčky mnoha lidí. Stejně tomu je i v případě výroby mýdel, které hravě zvládnete i vy. Máte na výběr metodu za tepla nebo za studena, každá technika má své výhody. Velmi oblíbená je hlavně metoda za studena, která zachová léčivé účinky použitých vylepšujících složek, kterými mohou být například bylinky z vaší zahrady.

BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého
BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého

Přírodní kosmetika

BINGOSPA je výrobce kosmetiky, dovozce surovin a kosmetickou značkou, která je známá ve více než 100 zemích. Existuje od roku 1988 a nabízí více než 500 vysoce kvalitních kosmetických přípravků za dostupné ceny. Je to značka, která si opravdu váží svých zákazníků a snaží se přizpůsobit k individuálním požadavkům kaźdého zákazníka.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Přírodní kosmetika

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Svět aromaterapie – svět léčebných vůní
Svět aromaterapie – svět léčebných vůní

Přírodní kosmetika

Aromaterapie je tradice stará již 9 tisíc let. Aromatický, to je výraz, jehož původ je třeba hledat v řeckém slově aromaticos. S osobním vývojem a nabytými zkušenostmi pramenícími ze světa vůní a pachů vzniká u každého z nás postupem času u některých vůní zjevná averze. Jiné vůně jsou pro nás naopak tak fascinující až omamné, že nás dokážou nabudit, uzdravit anebo nám navodí pocit celkové pohody.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Přírodní kosmetika

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Přírodní kosmetika

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.