Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele (Zdroj: Shutterstock)

Na jejich výrobu toho navíc nebudete moc potřebovat. Kromě léčivých rostlin a soli si vystačíte ještě s výživnými rostlinnými a stoprocentními esenciálními oleji, které solím dodají výživné a vonné látky.

V obchodech sice seženete soli a bylinky do koupele všech možných značek, ale vyrobit si je můžete v klidu a v pohodě v domácích podmínkách. Kromě toho, že si vyrobíte kvalitní produkt bez jakékoliv chemie, navíc vás to bude i bavit.

Bylinkové soli do koupele nejsou na výrobu nic složitého, budete vlastně potřebovat jen několik ingrediencí. Kvalitu výsledného produktu ovlivňují nejen bylinky a samotná sůl, ale také případné vylepšující složky, kterými mohou být vyživující rostlinné oleje nebo stoprocentní esenciální oleje, které koupelovým solím dodají výživné složky, ale také překrásnou vůni.

Kdy si připravit bylinkovou lázeň

Bylinné koupelové soli lze používat prakticky během celého roku, ale užijete si je hlavně na podzim, během zimy nebo v předjaří, kdy se mohou dostavit některé zdravotní potíže a jistě se také rádi prohřejete v teplé vaně.

Aby bylinná sůl splnila svou funkci, přidejte jí do vody tak 4 polévkové lžíce, samozřejmě záleží na množství použité vody. Bylinkové soli se ovšem hodí i pro koupel chodidel před pedikúrou.

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele (Zdroj: Shutterstock)

Co na výrobu budete potřebovat

Bylinnou sůl si můžete samozřejmě připravit jen ze dvou základních surovin, které ovšem musí být v odpovídající kvalitě. Skvěle poslouží například hrubozrnná himalájská nebo hrubozrnná či jemná mořská sůl, kterou promícháte se sušenými bylinami, které byly pěstovány ekologicky šetrným způsobem, to znamená, že na jejich ošetření nebyly použity žádné syntetické přípravky ani chemická hnojiva. Už jen tyto dvě složky odvedou skvělou práci, ale proč si tělo nehýčkat dalšími složkami, které navíc ošetří suchou nebo citlivou pokožku?

Čtěte také:

Do soli klidně přidejte polévkovou lžíci mandlového nebo avokádového oleje. Po koupeli pak nebudete muset již dodatečně používat žádný výživný tělový krém, oleje totiž pokožku přirozeně ošetří. Skvělou aromaterapii si připravíte přidáním několika kapek stoprocentního esenciální oleje.

Pokud se touto tematikou již nějakou dobou zabýváte, jistě víte, že se pro každé roční období hodí jiný esenciální olej. Jsou také propastné rozdíly v kvalitě u jednotlivých, běžně dostupných, značek. To, že se produkt dostal na český trh, rozhodně neznamená, že se jedná o čistý a kvalitní produkt. Nízká kvalita se většinou ukáže již na prodejní ceně.

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele (Zdroj: Shutterstock)

Recept na výrobu relaxační bylinné koupelové soli s chrpou, levandulí a okvětními plátky růže

Potřebujete:

  • 1,5 šálku hrubozrnné himalájské soli,
  • 1 šálek mořské soli,
  • 1 až 2 polévkové lžíce sušeného květu levandule,
  • 1 polévková lžíce sušeného květu chrpy bez zákrovu,
  • 1 až 2 polévkové lžíce nahrubo nadrcených okvětních plátků růže (nejlépe směs růžové a červené, aby směs hezky vypadala),
  • 1 polévková lžíce bylinného macerátu v mandlovém oleji (macerát z levandule),
  • 6 kapek směsi stoprocentních esenciálních olejů – růže a levandule.
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele (Zdroj: Shutterstock)

Postup výroby:

Tato prohřívací bylinková sůl se hodí hlavně pro podzimní a zimní koupele. Dokáže perfektně uvolnit unavené a přetažené svaly a navíc vás příjemná vůně esenciálních olejů a bylinek samotných přivede znovu do letního období.

V první řadě si smíchejte uvedené množství obou druhů solí, do kterých pak přidejte bylinky. Ty byly voleny s ohledem na léčivé účinky, ale také na jejich přirozenou vůni a vzhledové vlastnosti.

Sušené okvětní plátky růže nadrťte v hmoždíři nikoliv na prach, ale na hrubší částice. Chrpu již nemusíte nijak drtit, její okvětní lístky jsou samy o sobě poměrně drobné. Levanduli rozdrobte ručně na jednotlivé kvítky a promíchejte se solemi.

Tento recept je sestaven již pro pokročilejší výrobce domácí kosmetiky, přesto není nijak složitý. Budete k němu potřebovat levandulový macerát v mandlovém oleji, který je třeba připravit asi tři týdny před samotnou výrobou soli. Asi pět polévkových lžic sušené levandule macerujte asi tak v jednom větším šálku mandlového oleje ve sklenici při pokojové teplotě. Po uplynutí macerování je třeba olej přecedit přes plátýnko. Toto množství samozřejmě na jednu dávku bylinkové soli neupotřebíte, klidně si vyrobte méně nebo macerát přidávejte i do dalších produktů domácí přírodní kosmetiky.

Přidaný macerát pečlivě promíchejte se solí a bylinkami a nakonec ještě přikápněte 3 kapky esenciálního oleje z růže a tři toho levandulového. Hotový produkt uchovávejte třeba ve skleněné patentové sklenici, kterou ozdobte stuhou a visačkou s vypsanými použitými surovinami.

text: autorský článek bylinkářka Lucie Peukertová, foto: shutterstock

Publikováno: 19.09.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí solná koupel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Domácí solná koupel

Jak se udržet svěží po celé jaro

Helena Uhrová vysvětluje, jak se máme o sebe starat, abychom ve zdraví přečkali celé jaro.

Losos na prkénku

Dnes si s panem Adamcem připravíme lososa na prkénku. Podívejte se s námi, co je k tomu potřeba,

Výroba soli do koupele

Jak si vyrobit sůl do koupele.

Mini langoše

Receptů na langoše najdete na internetu spoustu. Ale co langošové jednohubky.

Legendární pudinkáče

Kdo by neměl rád legendární Pudinkové rohlíčky? S hospodyňkou paní Marcelou Gurovou se podíváme na zaručený a jednoduchý recept, který rozhodně oslní nejednu návštěvu.

ČTĚTE DÁLE

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Přírodní kosmetika

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

DIY: Propolisová tinktura a mast
DIY: Propolisová tinktura a mast

Přírodní kosmetika

Propolis je malý zázrak, který díky svým jedinečným vlastnostem bývá kromě jiného častou přísadou přírodní kosmetiky. Vy si z něj spolu s námi můžete vyrobit tinkturu a mast. Máme pro vás jednoduchý návod.

Ekologický úklid domácnosti
Ekologický úklid domácnosti

Přírodní kosmetika

V domácích podmínkách lze vyrobit takřka vše, co vás napadne. Přírodní kosmetikou počínaje, domácími mýdly konče. Pokud se trošku zajímáte o ekologii a není vám cizí dopad synteticky vyráběných prostředků, které používáme při péči o naši domácnost, jistě také víte, že celá řada těchto výrobků je poměrně škodlivá nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí. Zkuste si doma vyrobit vlastní pomocníky na úklid.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Přírodní kosmetika

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti
Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti

Přírodní kosmetika

V současné době si už ani neumíme představit život bez pečující a dekorativní kosmetiky, parfémů a parfémových výrobků. Jejich používání rozjasňuje den ženám i mužům po celém světě. A právě na makeup.cz najdete přípravky jen a pouze pro vás!

Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje

Přírodní kosmetika

Pokud se zajímáte o aromaterapii nebo výrobu domácí kosmetiky, jistě vaší pozornosti neunikl stoprocentní esenciální olej získávaný z čajovníku australského. Jeho charakteristická vůně i vlastnosti se mohou promítnout například do po domácku vyráběných mýdel, krému na holení nebo do různých mastí, od kterých si slibujete dezinfekční účinky. Je to totiž skvělý antibakteriální pomocník při různých kožních obtížích.

Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady

Přírodní kosmetika

Výroba kosmetiky patří mezi velice oblíbené koníčky mnoha lidí. Stejně tomu je i v případě výroby mýdel, které hravě zvládnete i vy. Máte na výběr metodu za tepla nebo za studena, každá technika má své výhody. Velmi oblíbená je hlavně metoda za studena, která zachová léčivé účinky použitých vylepšujících složek, kterými mohou být například bylinky z vaší zahrady.

BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého
BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého

Přírodní kosmetika

BINGOSPA je výrobce kosmetiky, dovozce surovin a kosmetickou značkou, která je známá ve více než 100 zemích. Existuje od roku 1988 a nabízí více než 500 vysoce kvalitních kosmetických přípravků za dostupné ceny. Je to značka, která si opravdu váží svých zákazníků a snaží se přizpůsobit k individuálním požadavkům kaźdého zákazníka.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Přírodní kosmetika

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Svět aromaterapie – svět léčebných vůní
Svět aromaterapie – svět léčebných vůní

Přírodní kosmetika

Aromaterapie je tradice stará již 9 tisíc let. Aromatický, to je výraz, jehož původ je třeba hledat v řeckém slově aromaticos. S osobním vývojem a nabytými zkušenostmi pramenícími ze světa vůní a pachů vzniká u každého z nás postupem času u některých vůní zjevná averze. Jiné vůně jsou pro nás naopak tak fascinující až omamné, že nás dokážou nabudit, uzdravit anebo nám navodí pocit celkové pohody.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Přírodní kosmetika

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Přírodní kosmetika

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.