Vyrobte si výživná tělová másla

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla (Zdroj: archiv redakce)

Stále se blížící období ochlazení se promítá i do změny používané kosmetiky, která by měla být postupně více hutná a výživná. V posledních letech se stále častěji můžete setkat s tak zvanými tělovými másly. Někdy jsou tvořena pouze jediným druhem rostlinného tuku, máslem nebo směsí více typů.

Všeobecně můžeme ovšem říci, že jsou tyto krémy poměrně dost výživné a hodí se hlavně pro unavenou a suchou nebo poškozenou pokožku. Mnohdy je stačí aplikovat jednou denně nebo jednou za více dní podle typu pleti. Ačkoliv se vám jejich výroba může zdát na první pohled zdlouhavá a složitá, ve skutečnosti si postup výroby osvojíte hned při výrobě vašeho prvního tělového másla. Navíc k jeho přípravě můžete zužitkovat i své oblíbené bylinky ze zahrady, které tak položí základ olejovému macerátu, jenž doplní výživné máslo.

Co budete na výrobu másel a krémů potřebovat:

 • polévkovou lžíci nebo digitální váhu
 • předem připravené bylinné maceráty
 • skleněnou nádobu a menší hrnec na přípravu vodní lázně
 • vyšší misku, ve které se budou krémy a másla vyrábět
 • metličku nebo tyčový mixér
 • patentovou zavařovací sklenici nebo jiné dózy na uchování

Jaké složky se vám budou hodit

Jak už samotný název výrobku napovídá, hlavní složkou je rostlinné máslo tuhé frakce. Mezi nejčastější patří určitě bambucké, kakaové nebo třeba avokádové. Všechna tato másla jsou při běžné pokojové teplotě tuhá, takže až s nimi budete pracovat a budete je míchat s jinými oleji, bude nutné je nejdříve při mírné teplotě rozpustit ve vodní lázni.

K těmto máslům se pak někdy přidává konzistencí o trošku lehčí rostlinný tuk opět v tuhém skupenství, kokosový olej, ale přidávat lze jakékoliv kvalitní kapalné rostlinné oleje. Skvělé výživné vlastnosti má třeba mandlový nebo olivový olej. Poměrně oblíbený je ricinový nebo avokádový olej, které jsou ovšem opět silně výživné.

Do směsi olejů se pak mohou přidávat vylepšující složky v podobě vitamínu E, betakarotenu, barevný prášek Mica nebo stoprocentní esenciální olej.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Jak připravit macerát

Skvělých výsledků dosáhnete také přidáním bylinného macerátu. Byliny macerujte nejlépe v sušené formě, ty čerstvé musí být po celou dobu macerace perfektně potopené v oleji, jinak rychle plesniví a tím pádem znehodnocují celý olej. Macerace trvá asi dva až tři týdny například v patentové sklenici.

Bylinky a olej vždy pečlivě každý den protřepejte, aby se olej dostal ke všem bylinkám. Jakmile je macerace skončena, je třeba olej přecedit přes husté plátýnko. Pokud chcete macerovat v tuku, který je při pokojové teplotě tuhý, je třeba vždy směs tuku a bylin na dvě až tři hodiny rozehřát na mírnou teplotu ve vodní lázni.

Jaké bylinky můžete macerovat? Prakticky všechny, které mohou být prospěšné vaší pleti. Okvětní plátky růže pokožku zjemní, heřmánek pravý a měsíček lékařský zahojí i poškozenou pleť. Ideální je ovšem i meduňka lékařská či šalvěj lékařská.

Recept na výrobu šlehaného másla s růží:

 • 3 lžíce bambuckého másla
 • 1 lžíce kakaového másla
 • 2 lžíce panenského kokosového oleje
 • 3 lžíce macerátu z růže v mandlovém oleji
 • 1 lžíce vitamínu E
 • 4 kapky stoprocentního esenciálního oleje růže

Postup výroby

Nejdříve si několik týdnů před samotnou výrobou másla připravte macerát růže v mandlovém oleji způsobem popsaným výše.

Pokud už máte vyrobeno, rozpusťte si bambucké a kakaové máslo a kokosový tuk ve vodní lázni. Po rozehřátí přidejte tekutý macerát. Směs olejů v žádném případě nevařte, udržujte teplotu takovou, aby byly všechny rostlinné tuky kapalné.

Směs nechte vychladnout na pokojovou teplotu a poté uložte do lednice nebo do mrazáku do té doby, než se na povrchu vytvoří tuhá krusta. Poté promixujte tyčovým mixérem. Tento postup zopakujte ještě tak dvakrát, dokud se nevytvoří nadýchaná konzistence.

Pak přidejte vitamín E a 4 kapky stoprocentního růžového esenciálního oleje. Opět zlehka promixujte, aby se všechny složky perfektně spojily. Pokud růžový olej  nemáte, můžete ho nahradit třeba levandulovým nebo pro těhotné ženy ideálním citrusovým.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 10.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí pěna na holení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hana Hořáková předvede, jak si doma udělat kvalitní pěnu na holení.

Míša dort

Tradiční Míša dort chutná a chutnal vždy každému nejen dětem. V odlehčené verzi chutná minimálně stejně skvěle jako v normální verzi.

Grilovaná zvěřina

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept od pana Václava Pštrosa. Ugrilujeme si zvěřinu.

Jak se vyrábí opravdová zmrzlina

Jak se vyrábí opravdová zmrzlina

Sumec v asijské kuchyni

Pokud rádi experimentujete a zkoušíte nová jídla, máme pro Vás tip. V následující reportáži se dozvíte, jak v asijské kuchyni upravují sumce.

Míša řezy

Výroba Míša řezů je velmi jednoduchá a zazáříte na každé oslavě nebo jen u nedělní návštěvy.

ČTĚTE DÁLE

Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele
Vyrobte si zahřívací bylinkové soli do koupele

Přírodní kosmetika

Kdo by nechtěl po náročném dni relaxovat ve vyhřáté vaně s voňavými bylinkami? Pokud jste během léta nelenili a udělali si pořádnou zásobu bylinek na zimu, máte teď možnost svou píli zúročit. Z bylinkových zásob si vyrobte skvělé bylinné soli, díky kterým se dostanete znovu do kondice.

DIY: Propolisová tinktura a mast
DIY: Propolisová tinktura a mast

Přírodní kosmetika

Propolis je malý zázrak, který díky svým jedinečným vlastnostem bývá kromě jiného častou přísadou přírodní kosmetiky. Vy si z něj spolu s námi můžete vyrobit tinkturu a mast. Máme pro vás jednoduchý návod.

Ekologický úklid domácnosti
Ekologický úklid domácnosti

Přírodní kosmetika

V domácích podmínkách lze vyrobit takřka vše, co vás napadne. Přírodní kosmetikou počínaje, domácími mýdly konče. Pokud se trošku zajímáte o ekologii a není vám cizí dopad synteticky vyráběných prostředků, které používáme při péči o naši domácnost, jistě také víte, že celá řada těchto výrobků je poměrně škodlivá nejen pro naše zdraví, ale i pro životní prostředí. Zkuste si doma vyrobit vlastní pomocníky na úklid.

Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo
Vyrobte si domácí bylinkové mýdlo

Přírodní kosmetika

Dostupnost surovin, touha po čistých a kvalitních produktech, jejichž výrobu máme pod kontrolou a potřeba vymanit se ze zaběhaných stereotypů – to vše nás inspiruje k výrobě vlastní kosmetiky a mýdel. Navíc nejde o nic složitého a výsledek vás bude těšit dlouhé měsíce.

Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti
Jak se vyrábí krása: včelí med i éterické oleje pomohou k dokonalosti

Přírodní kosmetika

V současné době si už ani neumíme představit život bez pečující a dekorativní kosmetiky, parfémů a parfémových výrobků. Jejich používání rozjasňuje den ženám i mužům po celém světě. A právě na makeup.cz najdete přípravky jen a pouze pro vás!

Všestranné použití Tea Tree oleje
Všestranné použití Tea Tree oleje

Přírodní kosmetika

Pokud se zajímáte o aromaterapii nebo výrobu domácí kosmetiky, jistě vaší pozornosti neunikl stoprocentní esenciální olej získávaný z čajovníku australského. Jeho charakteristická vůně i vlastnosti se mohou promítnout například do po domácku vyráběných mýdel, krému na holení nebo do různých mastí, od kterých si slibujete dezinfekční účinky. Je to totiž skvělý antibakteriální pomocník při různých kožních obtížích.

Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady
Bylinné mýdlo s bylinkami z vaší zahrady

Přírodní kosmetika

Výroba kosmetiky patří mezi velice oblíbené koníčky mnoha lidí. Stejně tomu je i v případě výroby mýdel, které hravě zvládnete i vy. Máte na výběr metodu za tepla nebo za studena, každá technika má své výhody. Velmi oblíbená je hlavně metoda za studena, která zachová léčivé účinky použitých vylepšujících složek, kterými mohou být například bylinky z vaší zahrady.

BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého
BINGOSPA: Kosmetika za dostupné ceny pro každého

Přírodní kosmetika

BINGOSPA je výrobce kosmetiky, dovozce surovin a kosmetickou značkou, která je známá ve více než 100 zemích. Existuje od roku 1988 a nabízí více než 500 vysoce kvalitních kosmetických přípravků za dostupné ceny. Je to značka, která si opravdu váží svých zákazníků a snaží se přizpůsobit k individuálním požadavkům kaźdého zákazníka.

Do čeho se můžete pustit během února
Do čeho se můžete pustit během února

Přírodní kosmetika

Konec zimy je v nedohlednu, ale pokud rádi tvoříte, můžete si čekání na jaro zkrátit výrobou různých jedlých dárků i dekorací. Interiér zkrášlíte květinami ve stylu kusamono nebo kokedama. Zásoby bylinek z léta lze zužitkovat na zdravé výrobky v podobě léčivých bylinkových čajů, ale uplatnění najdou také v přírodní kosmetice.

Svět aromaterapie – svět léčebných vůní
Svět aromaterapie – svět léčebných vůní

Přírodní kosmetika

Aromaterapie je tradice stará již 9 tisíc let. Aromatický, to je výraz, jehož původ je třeba hledat v řeckém slově aromaticos. S osobním vývojem a nabytými zkušenostmi pramenícími ze světa vůní a pachů vzniká u každého z nás postupem času u některých vůní zjevná averze. Jiné vůně jsou pro nás naopak tak fascinující až omamné, že nás dokážou nabudit, uzdravit anebo nám navodí pocit celkové pohody.

Vyrobte si výživná tělová másla
Vyrobte si výživná tělová másla

Přírodní kosmetika

Vzhledem k tomu, že se už blíží doba, kdy poklesnou teploty, je na čase řešit otázku výživy pleti. Během roku jste si jistě na své zahradě nasušili dostatek léčivých bylinek, které se vám teď budou hodit do bylinných macerátů, které tvoří jednu z nejdůležitějších složek tělových krémů a másel, jež se postarají o vaši pokožku během podzimu a zimy. Pojďme se spolu podívat na to, jak si takové tělové máslo vyrobit. Tento produkt přírodní kosmetiky se bude navíc hodit i jako praktický vánoční dárek.

Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky
Podzim je jak stvořený pro výrobu domácí kosmetiky

Přírodní kosmetika

Na své zahradě už nejspíš máte většinu plodin sklizenou, ale možná se vám ještě v koutu pozemku krčí bylinky, které si říkají o využití. Závěr zahradnické sezony můžete protentokrát pojmout trochu jinak a zasvětit ho výrobě domácí kosmetiky, kterou jste třeba během léta nestihli. Vyrobte si třeba krém na holení vhodný pro muže i ženy nebo třeba bylinkovou koupelovou sůl.