Když třešně zrají

Snad každý z nás má chuť utrhnout si pár zrajících třešní nejlépe přímo ze stromu. Lákají nás svou krásnou barvou, pěkným tvarem a také vůní a hlavně příjemnou svěží chutí plnou čerstvé šťávy. Třešně, čerstvé zvláště, jsou velmi zdravé a oblíbené ovoce. Rozhodně by tedy neměly chybět ani v našem alespoň sezónním jídelníčku.

Když třešně zrají
Když třešně zrají (Zdroj: shutterstock.com)

Třešně nejen, že dobře chutnají, mají i velmi příznivé účinky na zdraví našeho organismu. A to je snad ten nejlepší důvod k tomu, aby nechyběly třešně ani na žádné zahradě. Některé třešňové stromy mohou dosáhnout v růstu výšky až okolo 9 – 10 metrů. Bývají to mohutné stromy, na kterých se uplatňuje často pouze výchovný řez, který se provádí na jaře asi dva týdny před kvetením stromu.

První řez proveďte ihned po výsadbě. Postranní větve se zkrátí přibližně o dvě třetiny na očko směřující ven z koruny. Obvykle totiž ani žádný další řez nepotřebují. Průběžně je zbavujeme pouze zaschlých, namrzlých, případně nalomených větví. Co se týče silných mrazů, jsou na ně třešně ve dřevě velmi citlivé.

Existuje velké množství třešní, které se pěstují pouze jako okrasné stromy. Jako příklad jmenujme alespoň sakury. Původcem všech dnešních odrůd třešní pěstovaných ke konzumaci plodů je ptáčnice bělokorá. Veškeré třešně jsou vzájemně nesprašné, to znamená, že je důležité, aby byly v okolí 40 metrů jiné odrůdy třešní nebo višní z důvodu opylení. Chrupky sklízíme ke konzumaci zcela vyzrálé, měkčí srdcovky pak ještě ne úplně zralé.

Velká úroda třešní se dá dobře zpracovat v podobě moštu na třešňové nebo dezertní víno. Třešňové stolní víno má samo o sobě dosti nevýraznou chuť, proto se do něj přidává další ovoce například višně, maliny anebo černý rybíz. Vzhledem k nízkému obsahu kyselin je třešňový mošt výhodný právě pro přípravu dezertního vína.

Máte-li zahradu, která nemusí nutně plnit účel pouze jako zásobárna pochutin, ale dbáte rovněž i na estetický vzhled zahrady, můžete třešně pěstovat také jako ozdobný prvek, který přinese do vašeho okolí více atraktivity i na podzim, po opadu listí. Třešně patří k dřevinám, které mají velmi atraktivní kůru. V zahradě budou zvláště velmi nápadné hladké mahagonově hnědé až vínově červené kmeny rodu Prunus. Snad nejúchvatnější z nich je třešeň tibetská (Prunus Serrula) a rovněž Prunus rufa.

Na závěr jedno důležité upozornění pro alergiky. Existuje zkřížená reaktivita alergenů břízy a třešní, což znamená, že se u člověka projeví příznaky alergické reakce na jiný alergen, než na ten, proti kterému si již dříve vytvořil protilátky. Pokud jste tedy alergiky s prokázanou alergií na břízu, měli byste být opatrní i při konzumaci třešní.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné třešně a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdeněk Kiesenbauer ukáže různé druhy okrasných třešní a popovídá o jejich pěstování

Jak správně pečovat o třešně

Jak předejít červivosti třešní a je vhodný řez vysokých stromů? Řezat větve by mohlo stromu často spíše uškodit.

Sakury

Tradice sakur v Japonsku i u nás, jak rozpoznat kvetoucí sakuru od jiných ovocných stromů, druhy sakur a podmínky nutné pro pěstování u nás.

Jak řezat třešeň

Správný řez třešní je důležitý, aby nám zůstal stromek menšího vzrůstu.

Ochrana před červivostí třešní

Ochrana před červivostí třešní

Poradna: choroby ovocných stromů

RNDr. Zacharda odpovídá na dotazy diváků ohledně chorob na ovocných stromech.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?