Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů

Tamarillo neboli rajčenku si můžete vypěstovat sami. Je to poměrně nenáročná rostlina, která dává jedlé plody a jejíž růst je přímo závislý na velikosti nádoby, v níž je pěstována. V obchodech ji hledejte na pultech s exotickým ovocem. Své praktické využití nachází všude tam, kde se uplatní i klasická rajčata.

Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů
Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů (Zdroj: archiv redakce)

Co je třeba o rostlinách vědět

Rajčenka řepová neboli tamarillo (často i treetomato) má i v latině více způsobů pojmenování, a to Cyphomandra betacea nebo také Solanum betaceum. V podstatě se jedná o stálezelený keř, který v původních pěstebních podmínkách, ve své domovině v Jižní Americe, může dorůst až do výšky 5 metrů.

U nás se však často pěstuje pouze jako máloletá  rostlina. Pěstitelsky velmi zajímavá je zkušenost, že z jedné rostliny je možné sklidit za příznivých podmínek až okolo stovky plodů.

Tento bohatě rozvětvený polokeř má mírně chlupaté velké srdčité listy s poměrně výrazným žilkováním. Kvete pouze v noci, a to i tehdy, pokud na něm nedozrávají plody. Vzhledem k tomu, že rostlina patří do rodu lilkovitých (Solanum), její květy se podobají květům rajčat anebo brambor. Květy příjemně voní, jsou  bílo-růžové a vytvářejí hroznovitá květenství.

Jak je to s plody rajčenky

Plody či spíše jejich šťavnatá dužina mají sklovitou konzistenci. Chuťově je toto ovoce těžko srovnatelné s jakýmkoli jiným. Plody se před konzumací loupou, neboť jejich slupka je nahořklá. Po rozkrojení jsou plody cítit typickou rajčatovou vůní.

Se zralými plody je třeba nakládat opatrně, aby se nepomačkaly a tím pádem i nepoškodily. K nám se dovážejí nejčastěji z Brazílie, Kolumbie nebo Nového Zélandu. Tvarově jsou tyto plody spíše podobné švestkám na dlouhých stopkách. Jejich slupka je lesklá, hladká, často proužkovaná a má oranžovou, červenou nebo purpurovou barvu.

Uspořádáním semen v dužině a maličko i chutí připomínají plody rajčat, jsou nakyslé aromatické chuti. Plody se sklízejí ještě nezralé a musejí se proto nechat dojít. Do té doby se na nich ponechává i stopka.

Jak konzumovat tamarillo neboli rajčenku

Běžně při konzumaci vyjídáme dužninu rajčenky lžičkou.  Rajčenkami nakrájenými na plátky můžeme zdobit ovocné saláty, hodí se i na dozdobení ovocných pohárů se zmrzlinou a šlehačkou.  Z plodů jsou výborné i marmelády, želé anebo ovocné šťávy.

Vzhledem k tomu, že tamarillo je i jednou ze surovin potřebných pro výrobu worchesterské omáčky, můžeme jej servírovat i k toustům, topinkám a ke studeným pokrmům anebo z něj vyrábět čatní.

Jak rajčenku správně pěstovat

Pro pěstování rajčenky je důležitých hned několik faktorů. V prvé řadě je to dostatek světla, nutnost opylování, velikost pěstební nádoby a tvarování. Rostlinu můžeme zakoupit jako semenáček, anebo si ji rovnou sami vysejeme.

Vzhledem k vysokým požadavkům na světlo ji umístíme na co nejsvětlejším místě v bytě nebo ji pěstujeme venku. Tam ji ale musíme chránit před slunečním úpalem. Dá se pěstovat i na balkoně, kde ji stejně jako v zahradě nemusíme zajišťovat opylování. To je ale nutností, pokud máme rostlinu doma. Opylování provedeme pomocí štětečku. Tím přeneseme pyl z tyčinek na bliznu.

Pěstební nádoba pro semenáček je určující pro velikost budoucí rostliny. Nejmenší použitelná nádoba by měla mít alespoň 14 cm v průměru. Během vegetace rostlinu přihnojujeme pomocí zálivky, a to nejlépe každý druhý týden. Pěstujeme ji v dobře propustném substrátu a vydatně zaléváme. Rostlina ale nesmí ve vodě stát.

Množení tamarilla

Z venkovních prostor je nutné přenést na zimu rostlinu do míst, kde teplota neklesne pod 10 °C. Nesmí ji poškodit první mrazíky. Pokud rajčenku pěstujeme ze semen, může náš semenáček dosáhnout bez jakéhokoli řezu výšky až 2 metry. Plody pak na něm dozrají již třetím rokem.

Chceme-li si rajčenku namnožit, použijeme k tomu řízky z těch částí rostliny, které jsme odstranili při jejím tvarování. Ideální řízky mají délku 15 až 20 cm, ty pak necháme zakořenit ve vodě anebo přímo ve vlhkém substrátu přikryté sklenicí nebo igelitovým sáčkem.

Co může ohrozit rajčenku

Rajčenku je třeba pěstovat ve výživném dobře propustném substrátu, aby jí neuhnívaly kořeny. Rostlina nesnáší jak přemokření, tak přeschnutí.

Rostlinu i plody může napadnout padlí. Listy rostlin mohou být zasaženy okusem housenky kovoskleců nebo mšicemi. Na dozrávajících plodech si rády pochutnají larvy vrtulí a hnilenek. Pokud zajistíte svým rostlinám odpovídající podmínky k růstu, škůdci se jim budou vyhýbat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 14.01.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.

Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků
Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků

Péče o zahradu

Rezistentní jablka jsou mimořádně oblíbená, protože na ně nemusíte používat chemické postřiky. Víte, která jsou ale nejoblíbenější? Poradíme vám.

Čekanku používali už staří Egypťané
Čekanku používali už staří Egypťané

Péče o zahradu

Zelenina plná vitaminů, která je známá již z dob antiky, se ve větší míře začala pěstovat v 15. století, a to v oblastech kolem měst Veneto a Trentino.

Palmy jsou okrasou bytů i zahrad
Palmy jsou okrasou bytů i zahrad

Péče o zahradu

Pěstování palem je stále oblíbenější. Můžeme si zkrášlit nejen byt, ale i zahradu. Jak správně o palmy pečovat? Poradíme vám jak na ně.

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině
Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Péče o zahradu

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte však, co se vám může stát, když budete konzumovat ovoce a zeleninu s rezidui pesticidů?

Co víme a nevíme o cibuli?
Co víme a nevíme o cibuli?

Péče o zahradu

Některé druhy cibule se v kuchyni používají hojně, o některých téměř nic nevíme. Jak to máte s cibulí vy? A pěstujete ji – výsevem nebo je lepší sazečka?

Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu
Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu

Péče o zahradu

Rostliny ozdobné listem jsou velmi vítané v každé zahradě. Nemusejí kvést, protože jejich barevné variace listů budou dostatečně úchvatné a okouzlující.

Únorové zahradničení se děje i za oknem
Únorové zahradničení se děje i za oknem

Péče o zahradu

Zahrada v únoru ještě odpočívá, ale už teď je nutné začít vše připravovat. Nezapomeňte si také udělat radost, více se dozvíte v našem článku.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Péče o zahradu

Ve chvíli, kdy naložíme odrůdu, která je určena spíše k dlouhodobému skladování, nepochutnáme si. Víte, jaké zelí na zahradě pěstovat?

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám
Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Péče o zahradu

Při pěstování okrasných dřevin je naším cílem osadit zahradu či okolí domu zajímavými rostlinami. Skalníky tento cíl splní mnohonásobně. Pojďte se seznámit.