Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů

Tamarillo neboli rajčenku si můžete vypěstovat sami. Je to poměrně nenáročná rostlina, která dává jedlé plody a jejíž růst je přímo závislý na velikosti nádoby, v níž je pěstována. V obchodech ji hledejte na pultech s exotickým ovocem. Své praktické využití nachází všude tam, kde se uplatní i klasická rajčata.

Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů
Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů (Zdroj: archiv redakce)

Co je třeba o rostlinách vědět

Rajčenka řepová neboli tamarillo (často i treetomato) má i v latině více způsobů pojmenování, a to Cyphomandra betacea nebo také Solanum betaceum. V podstatě se jedná o stálezelený keř, který v původních pěstebních podmínkách, ve své domovině v Jižní Americe, může dorůst až do výšky 5 metrů.

U nás se však často pěstuje pouze jako máloletá  rostlina. Pěstitelsky velmi zajímavá je zkušenost, že z jedné rostliny je možné sklidit za příznivých podmínek až okolo stovky plodů.

Tento bohatě rozvětvený polokeř má mírně chlupaté velké srdčité listy s poměrně výrazným žilkováním. Kvete pouze v noci, a to i tehdy, pokud na něm nedozrávají plody. Vzhledem k tomu, že rostlina patří do rodu lilkovitých (Solanum), její květy se podobají květům rajčat anebo brambor. Květy příjemně voní, jsou  bílo-růžové a vytvářejí hroznovitá květenství.

Jak je to s plody rajčenky

Plody či spíše jejich šťavnatá dužina mají sklovitou konzistenci. Chuťově je toto ovoce těžko srovnatelné s jakýmkoli jiným. Plody se před konzumací loupou, neboť jejich slupka je nahořklá. Po rozkrojení jsou plody cítit typickou rajčatovou vůní.

Se zralými plody je třeba nakládat opatrně, aby se nepomačkaly a tím pádem i nepoškodily. K nám se dovážejí nejčastěji z Brazílie, Kolumbie nebo Nového Zélandu. Tvarově jsou tyto plody spíše podobné švestkám na dlouhých stopkách. Jejich slupka je lesklá, hladká, často proužkovaná a má oranžovou, červenou nebo purpurovou barvu.

Uspořádáním semen v dužině a maličko i chutí připomínají plody rajčat, jsou nakyslé aromatické chuti. Plody se sklízejí ještě nezralé a musejí se proto nechat dojít. Do té doby se na nich ponechává i stopka.

Jak konzumovat tamarillo neboli rajčenku

Běžně při konzumaci vyjídáme dužninu rajčenky lžičkou.  Rajčenkami nakrájenými na plátky můžeme zdobit ovocné saláty, hodí se i na dozdobení ovocných pohárů se zmrzlinou a šlehačkou.  Z plodů jsou výborné i marmelády, želé anebo ovocné šťávy.

Vzhledem k tomu, že tamarillo je i jednou ze surovin potřebných pro výrobu worchesterské omáčky, můžeme jej servírovat i k toustům, topinkám a ke studeným pokrmům anebo z něj vyrábět čatní.

Jak rajčenku správně pěstovat

Pro pěstování rajčenky je důležitých hned několik faktorů. V prvé řadě je to dostatek světla, nutnost opylování, velikost pěstební nádoby a tvarování. Rostlinu můžeme zakoupit jako semenáček, anebo si ji rovnou sami vysejeme.

Vzhledem k vysokým požadavkům na světlo ji umístíme na co nejsvětlejším místě v bytě nebo ji pěstujeme venku. Tam ji ale musíme chránit před slunečním úpalem. Dá se pěstovat i na balkoně, kde ji stejně jako v zahradě nemusíme zajišťovat opylování. To je ale nutností, pokud máme rostlinu doma. Opylování provedeme pomocí štětečku. Tím přeneseme pyl z tyčinek na bliznu.

Pěstební nádoba pro semenáček je určující pro velikost budoucí rostliny. Nejmenší použitelná nádoba by měla mít alespoň 14 cm v průměru. Během vegetace rostlinu přihnojujeme pomocí zálivky, a to nejlépe každý druhý týden. Pěstujeme ji v dobře propustném substrátu a vydatně zaléváme. Rostlina ale nesmí ve vodě stát.

Množení tamarilla

Z venkovních prostor je nutné přenést na zimu rostlinu do míst, kde teplota neklesne pod 10 °C. Nesmí ji poškodit první mrazíky. Pokud rajčenku pěstujeme ze semen, může náš semenáček dosáhnout bez jakéhokoli řezu výšky až 2 metry. Plody pak na něm dozrají již třetím rokem.

Chceme-li si rajčenku namnožit, použijeme k tomu řízky z těch částí rostliny, které jsme odstranili při jejím tvarování. Ideální řízky mají délku 15 až 20 cm, ty pak necháme zakořenit ve vodě anebo přímo ve vlhkém substrátu přikryté sklenicí nebo igelitovým sáčkem.

Co může ohrozit rajčenku

Rajčenku je třeba pěstovat ve výživném dobře propustném substrátu, aby jí neuhnívaly kořeny. Rostlina nesnáší jak přemokření, tak přeschnutí.

Rostlinu i plody může napadnout padlí. Listy rostlin mohou být zasaženy okusem housenky kovoskleců nebo mšicemi. Na dozrávajících plodech si rády pochutnají larvy vrtulí a hnilenek. Pokud zajistíte svým rostlinám odpovídající podmínky k růstu, škůdci se jim budou vyhýbat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 14.01.2019, Autor: 15.1.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

I hnojení přírodní zahrady má svá pravidla
I hnojení přírodní zahrady má svá pravidla

Péče o zahradu

Hnojení přírodní zahrady je základem. Použijte vše, co vám vaše zahrada nabízí, dáte jí tak to nejlepší, zároveň také ušetříte peníze i přírodu.

Prosincové zahradničení není jen o plánování příštího roku
Prosincové zahradničení není jen o plánování příštího roku

Péče o zahradu

Práce na zahrádce v prosinci neomezujte. Pokud to počasí umožní, dotáhněte všechny resty. Co je důležité provést, vám poradíme v článku.

Správně uskladněná jablka vydrží ve sklepě po celou zimu
Správně uskladněná jablka vydrží ve sklepě po celou zimu

Péče o zahradu

Skladování ovoce a zeleniny bývá jedním z důležitých úkonů každého pěstitele v dané sezóně. Jak se postavit k této zodpovědné činnosti?

Opravdu je nutné hrabat na podzim listí?
Opravdu je nutné hrabat na podzim listí?

Péče o zahradu

Rok co rok pořád to samé. Hromady a hromady spadaného listí. A vám nezbývá, než hrabat a kompostovat. Nebo to jde i jinak?

Krásné jiřiny potřebují správný zimní spánek
Krásné jiřiny potřebují správný zimní spánek

Péče o zahradu

Jiřiny na podzim ukončí sezónu krásných květů. Vzhledem k našim klimatickým podmínkám potřebují zazimovat ve vhodné místnosti při odpovídající teplotě.

Způsoby, jak ochránit rostliny proti mrazu
Způsoby, jak ochránit rostliny proti mrazu

Péče o zahradu

Ochrana rostlin proti mrazu je v zahradě důležitá, abyste zjara nebyli překvapeni. Pomůžeme vám s výběrem vhodných materiálů pro tuto ochranu.

Perfektně uklizená zahrada malé živočichy moc neláká. Čím je tedy přitáhnout do zahrady?
Perfektně uklizená zahrada malé živočichy moc neláká. Čím je tedy přitáhnout do zahrady?

Péče o zahradu

Krásná a upravená zahrada by měla být bezpečná i pro malé pomocníky, kteří nás zbaví škůdců. Přinášíme tipy na nejpoužívanější úkryty pro živočichy.

Listopad v zahradě
Listopad v zahradě

Péče o zahradu

Listopad znamená pro majitele jedno, je čas na velký podzimní úklid zahrady. Přečtěte si, na co v listopadu nesmíte v zahradě zapomenout.

Stromy do zahrady v barvách podzimu
Stromy do zahrady v barvách podzimu

Péče o zahradu

Výsadbou správně zvolených stromů může vaše zahrada ožít zářivými barvami. Barvy podzimu dodají vaší zahradě jedinečnou atmosféru, která vás správně naladí.

Vysejte na podzim, na jaře se radujte z květů
Vysejte na podzim, na jaře se radujte z květů

Péče o zahradu

Podzimní výsadba různých druhů rostlin je prospěšná zejména pro rostliny samotné. Které můžete na podzim vysadit, abyste se na jaře dočkali záplavy květů?

Poradíme jak na záhon trvalek na vaší zahradě
Poradíme jak na záhon trvalek na vaší zahradě

Péče o zahradu

Máte rádi trvalky? Založit záhon trvalek nemusí být žádný problém. Vás potěší, že jste to zvládli sami. Při plánování zahrady můžete realizovat své sny.

Rajčata odolná plísni
Rajčata odolná plísni

Péče o zahradu

Některé odrůdy rajčat jsou odolné vůči plísni na rajčatech. To znamená, že pokud vsadíme právě na tyto rezistentní odrůdy, plísně se opravdu bát nemusíme.