Klanopraška

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Klanopraška je pnoucí dřevina, která dorůstá do výše 2-3 metrů. Má krásné jednoduché listy, které jsou i ozdobné. Za každým rašícím výhonem na jaře vykoukne několik bílých květů. V létě se z květů stane souplodí červených plodů. Rostlina pochází z dálného východu a je to významná čínská a vietnamská léčivka. Rostlina není náročná. Snáší velké mrazy, ale na jaře, z důvodu brzkého kvetení, ji mohou ublížit mrazíky. Je lépe ji sázet do polostínu. Potřebuje bohatou a výživnou půdu. Množení semeny je složité, proto se častěji množí dělením trsů, nebo oddělky. Rostlina vytváří u báze oddělky, které často rostou pod zemí. Stačí kořeny vykopat a oddenek oddělit od rostliny. Zvláštností rostliny je, že dokáže měnit pohlaví. Rostlina jako semenáč vytvoří samčí květy které nepřinášejí žádné plody. V dalších letech už kvetou květy oboupohlavné, které plody přináší. Plody jsou léčivé a proto se sklízí. Z jedné rostliny se sklidí 2-5 kg. Léčivé jsou i listy a stonky. Rostlina patří k rostlinným harmonizátorům. Má povzbudivé účinky na nervovou soustavu, srdeční a cévní soustavu, zlepšuje zrak a léčí játra. Působí svými antioxidačními účinky na žaludeční vředy. Používá se na prevenci viróz a nachlazení. Plody se konzumují čerstvé přímo a lze je i konzervovat. Vhodné je sušení, kompotování a nakládání do medu. Rostlina má zvláštní chuť, a proto se jí říká rostlina 5 chutí. Kyselá, hořká, ostrá, slaná a palčivá, tudíž není příliš dobrá ale to v případě léčivky není důležité.

Publikováno: 30.9.2018, Autor: Receptář prima nápadů

Mohlo by vás dále zajímat

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Subtropické netradiční ovoce

Představíme vám kromě subtropické rostliny lokvát také aka selovianu. Dozvíte se jak si rostliny vypěstovat a jak o ně pečovat

Pěstování citrusů

Pěstování citrusů.

Jak pěstovat kiwi a ananas v našich podmínkách

Láďa Hruška navštíví pěstitele ananasovníku a kiwi a poradí, jaké potřebují podmínky. V závěru ukáže, jak ananas servírovat.

Exotický muďoul

Exotický muďoul je strom, který zdobí zahrady po celý rok. Pan Pražák vám prozradí, jak se strom v průběhu roku mění, ale také jak muďoul zasadit.

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového