Exotický muďoul

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Muďoul je nevelký stromek, který je ozdobný celý rok. Na jaře kvete až 8cm velkými zvonkovými květy, které mají sametově fialovou barvu. Potom nastoupí veliké listy. Od dubna nasazuje plody. Z jednoho květu nasadí i několik plodů, které můžeme v říjnu ochutnávat. Muďoul pochází ze Severní Ameriky, kde se tradičně pěstuje. První odrůdy se začaly k nám dovážet teprve před 15 lety. Roste v listnatých lesích podél toku řek. Nevadí mu přemokření a stín. Je mrazuvzdorný, ale nemá rád silné větry. K opylení jsou potřeba dvě rostliny. Zralé plody jsou měkké, voňavé a velice chutné. Konzistence je mazlavá, podobná banánu, proto se jim někdy říká banány severu. Plody se loupou, odpeckovávají a přímo jedí. Nemohou se dlouho skladovat. Proto se občas suší. I usušené si uchovávají stejné množství vitamínů a minerálů jako čerstvé. Pokud moďoul chceme pěstovat doma, musíme si pořídit 2 roubované rostliny, které mají mnohem kvalitnější plody, které rostou již prvním rokem. Můžeme si pořídit i samosprašnou odrůdu, kdy nám k opylení stačí i jedna rostlina. Nevýhodou je, že plodí o trochu méně, než nesamosprašné rostliny.

Publikováno: 15.10.2017, Autor: Receptář prima nápadů

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, ukázka netradičních druhů zeleniny a ovoce (např. bílé jahody, žlutá cuketa, artyčoky apod.)

Jak správně pěstovat citrusy

Vše o pěstování citrusů doma i na zahradě, výhody i nevýhody jejich pěstování, rady, jak poznat, jestli je rostlina v dobré kondici.

Opylování jabloní roubováním

O opylování jabloní, roubování.

Pěstování okurek

Povídání s ing. Holmanem o pěstování okurek.

Jak pěstovat tomel

Martin vám prozradí, co za rostlinu je tomel, jak roste a plodí. Jejich pěstování je snadné, ale rozmnožování už je složitější. Plody jsou velmi chutné a zdravé.

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.