Subtropické netradiční ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stejně jako citrusy můžeme doma pěstovat i jiné tropické ovoce. Jedním z nich je lokvát, rostlina pocházející z Japonska a Číny. Nyní je již rozšířena po celém subtropickém pásmu. Rostlina plodí výborné ovoce. Je stálezelená a zajímavostí je, že kvete na podzim. Plody má na jaře v dubnu a květnu. Lokvát se vysévá ze semen, které hned po vyjmutí z plodu zasadíme do substrátu. Rostlina roste poměrně rychle, nesmí ale stát trvale v misce s vodou. Pokud chceme mít rychle úrodu, musíme rostlinu naroubovat. Plody se jedí jako ovoce a připomínají vzdáleně chuť švestky. Dají se zpracovávat na marmelády a džemy. Aka seloviana je nádherná rostlina. Patří do čeledi myrtovitých a má nádherné květy ve formě červených tyčinek s růžovými okvětními lístky. Ty jsou jedlé a dávají se do salátů. Tato stálezelená vzrostlá rostlina se dá dobře pěstovat i v nádobách. Musíme jívytvořit vhodné subtropické podmínky. Nízkou teplotu v zimě a dostatek světla. Přes léto ji letníme na zahradě. Po naroubování se brzo dočkáme plodů, které jsou buď zelenožluté, nebo červené. Nazývají se aki a mají skvělou chuť. Jsou mírně sladkokyselé a velice aromatické. Komerčně se rostlina pěstuje v Austrálii a na Novém Zélandu.

Publikováno: 26.11.2017, Autor: Receptář prima nápadů

Mohlo by vás dále zajímat

Klanopraška

Receptář prima nápadů 2018 (22)

Pěstování citrusů

Pěstování citrusů.

Jak pěstovat kiwi a ananas v našich podmínkách

Láďa Hruška navštíví pěstitele ananasovníku a kiwi a poradí, jaké potřebují podmínky. V závěru ukáže, jak ananas servírovat.

Exotický muďoul

Exotický muďoul je strom, který zdobí zahrady po celý rok. Pan Pražák vám prozradí, jak se strom v průběhu roku mění, ale také jak muďoul zasadit.

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového

K čemu využívat plody lufy

Lufa je rostlina s mnoha skvělými účinky. Jak pěstovat lufu a k čemu ji požívat?