Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza (Zdroj: Shutterstock)

Jak už to tak bývá, všechny specifické skupiny rostlin mívají své výhody i jistá úskalí v použití. U jehličnanů to ale platí dvojnásob, protože naprostá většina u nás dostupného sortimentu je stálezelená. To znamená, že jehlice na zimu neopadávají a bývají často barevně neproměnné, tedy až na pár výjimek.

Stejně tak najdete i opadavé výjimky, které samozřejmě nějakou tu změnu přinesou, ale mají zase tu nevýhodu, že v zimě působí neutrálně nebo fádně.

Při plánování zahrady tedy zvažte výhody i nevýhody použití jehličnanů. I v tomto případě totiž platí, že méně je mnohdy více. Pokud totiž na zahradě stálezelené jehličnany zcela převládnou, bude kompozice sice stálezelená, ale naprosto neměnná. Ovšem i zde pozor, v některých případech mohou jehličnany vytvořit kostru celé zahrady a tím pádem převládnout v sortimentu.

U jehličnanů tedy neexistují žádná pravidla, která by nám určovala, kde jehličnany vysadit a kde se jim raději obloukem vyhnout.

Tvarované a volně rostoucí jehličnany

Zcela odlišné možnosti přinášejí tvarované a netvarované jehličnany. Zatímco některé druhy snášejí skvěle řez a hodí se tak pro zakládání živých plotů, stěn a pro pěstování bonsají, jiné spíše vyniknou, pokud je tvarovat nebudete.

Druhá skupina se tak hodí spíše pro výsadbu zajímavých solitér, které ovšem mnohdy vyžadují hodně prostoru a pro malé zahrady se tak hodí spíše v roubované podobě. S tvarovanými jehličnany to na zahradě také moc nepřehánějte, přitahují na sebe hodně pozornosti a navíc vyžadují častý řez, který vás bude časově zatěžovat.

Jehličnany v různých podmínkách

Ne vždy se dá jednoznačně říci, že by jehličnany neměly na zahradě převažovat. Berte v úvahu i lokalitu, ve které se zahrada nachází. Zatímco na jižní Moravě budou horské jehličnany působit křečovitě a nepůvodně, u horské chalupy budou zase naopak přirozené.

Proto vždy zohledněte, kde se zahrada nachází, zda v oblasti, pro které jsou jehličnany typické nebo tam, kde o jehličnan ve volné přírodě skoro ani nezakopnete.

Proměnlivost jen pro výjimky

Jak už bylo řečeno, většina stálezelených jehličnanů je během roku stabilně zelená a nepřináší tak žádnou změnu vzhledu. Ne že by stálezelený efekt zrovna znamenal, že se jehlice během života dřeviny nikdy nevymění, což je častý omyl. Jehlice se i u těchto dřevin každý rok vyměňují, ale neděje se tak naráz na podzim, což je běžné u opadavých druhů.

Barevná proměnlivost bývá spíše výsadou některých druhů nebo jejich kultivarů. Zajímavé možnosti uplatnění tak přináší třeba borovice kleč (Pinus mugo) v kultivaru Wintergold, který je během sezony svěže zelený, ale jakmile se před zimou ochladí, začne své jehlice přebarvovat do sytě zlatých tónů. Tato kompaktně rostoucí kleč se tak hodí pro výsadby například do nádob na terase, kde oceníte změnu zbarvení v zimě. Dalším proměnlivým zástupcem je půdopokryvná mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata), která na zimu přebarvuje do bronzova.

Kam jehličnany určitě patří

Ani na tuto otázku není zcela jednoduché odpovědět. Přesto existuje několik vegetačních prvků, pro které je použití jehličnanů zcela přirozené. Jedním z nich je například vřesoviště, ve kterém své místo najdou například jalovce obecné (Juniperus communis) ve sloupovitých kultivarech, dále smrky (Picea) či borovice kleče (Pinus mugo).

V lesních zahradách si můžete dovolit i vzrůstné solitéry našich domácích druhů. Kromě borovice lesní (Pinus sylvestris) jistě oceníte také smrk ztepilý (Picea abies), jedli bělokorou (Abies alba) nebo modřín opadavý (Larix decidua).

Ve stínu se bude dobře dařit tisu červenému (Taxus baccata), který navíc skvěle snáší i pravidelné tvarování, takže se hodí i pro výsadbu do živých stěn a plotů.

 

Publikováno: 23.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!