Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu

Jste-li příznivci pěstování vlastních rostlin ze semen, byť exotických, možná byste si rádi vypěstovali i kaki neboli tomel japonský (Diospyros kaki). Máte-li ve své sbírce rostlin například již avokádo nebo ananas, pak jistě oceníte i tomel, jež není nijak složité pěstovat doma jako velkou hrnkovou rostlinu.

Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu
Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu (Zdroj: Shutterstock)

V plodech, které jsou již zralé, tedy mají sytě oranžovou barvu, můžete najít semena, která jednoduše zasadíte, a ta vám během roku vyrostou v pěkné malé hrnkové rostliny.

V domácích podmínkách našeho zeměpisného pásma sice nikdy tyto rostliny nedosáhnou takových rozměrů, jako je tomu při růstu ve své domovině, kdy mohou dosáhnout velikosti stromu podobnému našim jabloním. V obchodě tuto rostlinu nekoupíte, jediným způsobem, jak ji získat je sami si ji vypěstovat.

Na pěstování není tomel náročný

Rostliny tohoto typu se ani neprořezávají, ani jinak neupravují. Rostou velmi pomalu. V létě je dobré umístit je ven na slunné místo, klidně i na terasu nebo na balkon. Měly by být však chráněné před větrem.

Jako zimoviště snese jak chladné, tak temné prostředí, neboť se jedná o opadavou rostlinu. V zimě je třeba zálivku výrazně omezit. V létě naopak zaléváme důkladně, a to vždy, když zemina v nádobě oschne.

Při dostatečné pěstitelské trpělivosti a pečlivosti budete mít doma po několik let zajímavou exotickou rostlinu. Počátkem června se na kaki mohou objevit nenápadné žlutobílé květy. Plody však dozrávají až na sklonku podzimu. Nejprve jsou zelené, a až změní barvu na sytě oranžovou, jsou zralé.

Odkud tomel pochází

Ačkoli se v současnosti pěstují tyto ovocné stromy jako užitkové rostliny ve všech subtropických částech světa, svůj původ mají v Asii, hlavně tedy v Číně a Japonsku. U nás si nejčastěji kupujeme toto ovoce lahodné chuti na podzim a v zimě.

Máme-li štěstí, narazíme v něm na větší hnědá, to je zralá semena, která se velmi podobají semenům dýní, s výjimkou barvy. Naleznete je v plodech velikosti většího rajského jablka.

Stromy mají velké zašpičatělé kožovité listy. Přes vegetační sezonu jsou listy sytě zelené, ovšem na podzim získávají atraktivní červenou barvu, díky které stromy vypadají obzvlášť zajímavě.

Konzumace a využití plodů

Plody se před konzumací omyjí a pak rozkrájejí na půlměsíčky a konzumují tak, že dužinu vykusujeme. U hodně zralých kousků ovoce je lepší rozkrojit plod kolmo v polovině a vyjídat z jeho slupky dužinu lžičkou.

Z kaki můžeme vyrobit chutné kompoty, marmelády anebo jej použít místo jablek do štrúdlu. Nejchutnější je čerstvé ovoce z dobře vyzrálého plodu. Na podzim, kdy plody dosahují maximální zralosti, už jsou stromky většinou bezlisté. Abyste si zajistili bohatou úrodu na svých výpěstcích, je dobré pomocí štětečku květy opylovat, přenést tak pyl pomocí štětce z květu na květ.

Podmínky pro pěstování

Semena z plodů před vysazením opláchneme a osušíme, aby nám neuhnila a následně neuhynula. Následně si připravíme teplou vodu, do které semena na 15 minut namočíme. Připravíme si zeminu pro výsev. Nasypeme ji na plech a dáme do trouby na 1 hodinu zahřát při otevřených dvířkách a spuštěné teplotě 50 °C. Pak semena vysejeme.

Pro klíčení semen je ideální teplota mezi 15–20 °C. Rovněž je důležité zajistit stejnoměrně vlhkou zeminu. Jakmile rostlinky povyrostou, přesadíme je do vhodných květináčů. V prvním roce je třeba se o rostliny starat poměrně intenzivně.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radosti při pěstování této exotické rostliny.

 

Publikováno: 12.01.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Suchá semena pro výsev v dalším roce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mokrá semena z rajčat a okurek jsme si již ukazovali. Ovšem je potřeba si ukázat i sběr a uchovávání suchých semen.

Sklizeň jablek

Sklizeň jablek

Celoroční pěstování paprik

Celoroční pěstování paprik

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Pěstování tropického ovoce

Jaké tropické ovoce si můžeme nechat vyklíčit v domácích podmínkách.

Exotický muďoul

Exotický muďoul je strom, který zdobí zahrady po celý rok. Pan Pražák vám prozradí, jak se strom v průběhu roku mění, ale také jak muďoul zasadit.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.