Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu

Jste-li příznivci pěstování vlastních rostlin ze semen, byť exotických, možná byste si rádi vypěstovali i kaki neboli tomel japonský (Diospyros kaki). Máte-li ve své sbírce rostlin například již avokádo nebo ananas, pak jistě oceníte i tomel, jež není nijak složité pěstovat doma jako velkou hrnkovou rostlinu.

Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu
Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu (Zdroj: Shutterstock)

V plodech, které jsou již zralé, tedy mají sytě oranžovou barvu, můžete najít semena, která jednoduše zasadíte, a ta vám během roku vyrostou v pěkné malé hrnkové rostliny.

V domácích podmínkách našeho zeměpisného pásma sice nikdy tyto rostliny nedosáhnou takových rozměrů, jako je tomu při růstu ve své domovině, kdy mohou dosáhnout velikosti stromu podobnému našim jabloním. V obchodě tuto rostlinu nekoupíte, jediným způsobem, jak ji získat je sami si ji vypěstovat.

Na pěstování není tomel náročný

Rostliny tohoto typu se ani neprořezávají, ani jinak neupravují. Rostou velmi pomalu. V létě je dobré umístit je ven na slunné místo, klidně i na terasu nebo na balkon. Měly by být však chráněné před větrem.

Jako zimoviště snese jak chladné, tak temné prostředí, neboť se jedná o opadavou rostlinu. V zimě je třeba zálivku výrazně omezit. V létě naopak zaléváme důkladně, a to vždy, když zemina v nádobě oschne.

Při dostatečné pěstitelské trpělivosti a pečlivosti budete mít doma po několik let zajímavou exotickou rostlinu. Počátkem června se na kaki mohou objevit nenápadné žlutobílé květy. Plody však dozrávají až na sklonku podzimu. Nejprve jsou zelené, a až změní barvu na sytě oranžovou, jsou zralé.

Odkud tomel pochází

Ačkoli se v současnosti pěstují tyto ovocné stromy jako užitkové rostliny ve všech subtropických částech světa, svůj původ mají v Asii, hlavně tedy v Číně a Japonsku. U nás si nejčastěji kupujeme toto ovoce lahodné chuti na podzim a v zimě.

Máme-li štěstí, narazíme v něm na větší hnědá, to je zralá semena, která se velmi podobají semenům dýní, s výjimkou barvy. Naleznete je v plodech velikosti většího rajského jablka.

Stromy mají velké zašpičatělé kožovité listy. Přes vegetační sezonu jsou listy sytě zelené, ovšem na podzim získávají atraktivní červenou barvu, díky které stromy vypadají obzvlášť zajímavě.

Konzumace a využití plodů

Plody se před konzumací omyjí a pak rozkrájejí na půlměsíčky a konzumují tak, že dužinu vykusujeme. U hodně zralých kousků ovoce je lepší rozkrojit plod kolmo v polovině a vyjídat z jeho slupky dužinu lžičkou.

Z kaki můžeme vyrobit chutné kompoty, marmelády anebo jej použít místo jablek do štrúdlu. Nejchutnější je čerstvé ovoce z dobře vyzrálého plodu. Na podzim, kdy plody dosahují maximální zralosti, už jsou stromky většinou bezlisté. Abyste si zajistili bohatou úrodu na svých výpěstcích, je dobré pomocí štětečku květy opylovat, přenést tak pyl pomocí štětce z květu na květ.

Podmínky pro pěstování

Semena z plodů před vysazením opláchneme a osušíme, aby nám neuhnila a následně neuhynula. Následně si připravíme teplou vodu, do které semena na 15 minut namočíme. Připravíme si zeminu pro výsev. Nasypeme ji na plech a dáme do trouby na 1 hodinu zahřát při otevřených dvířkách a spuštěné teplotě 50 °C. Pak semena vysejeme.

Pro klíčení semen je ideální teplota mezi 15–20 °C. Rovněž je důležité zajistit stejnoměrně vlhkou zeminu. Jakmile rostlinky povyrostou, přesadíme je do vhodných květináčů. V prvním roce je třeba se o rostliny starat poměrně intenzivně.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radosti při pěstování této exotické rostliny.

 

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: 25.1.2023 9:00| autor: redakce | zdroj: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.