Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu

Není zahrada, ve které byste neocenili efekt stálezelených dřevin. Po celý rok zelené listy nebo jehlice zaplavují zahradu zelenou barvou, a to i v době, kdy většina rostlin sní svůj zimní sen. Ovšem i použití těchto neopadavých rostlin má svá pravidla. Ačkoliv se mnohdy jedná o velice dekorativní druhy, v zahradě by se rozhodně měly doplňovat s rostlinami opadavými, které jsou zase mnohem více proměnlivé a vnáší do konceptu dynamiku, která stálezeleným rostlinám spíše chybí.

Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu
Stálezelené rostliny dodají zahradě šťávu i v období vegetačního klidu (Zdroj: Shutterstock)

Stálezelené rostliny často najdete pod označení neopadavé, ale nenechte se tímto pojmem zcela zmást. I tyto rostliny musí během několika let postupně obměnit jehlice i listy, takže se rozhodně nezalekněte, pokud rostlina své „zelené plíce“ začne během roku postupně ztrácet. Nejedná se o nic zvláštního nebo atypického.

Jehličnany na svých větvích mnohdy drží maximálně dvou až tří leté jehlice. To znamená, že jehlice vzniklé dříve postupně začnou opadávat. Děje se tak na starších částech větví, kam nedopadá tolik světla, takže vnitřní struktura bývá časem zcela holá.

Zpozorněte pouze v případě, že rostlina začne shazovat jehlice z koncových letorostů. Může tak reagovat na nepříznivé podmínky stanoviště nebo přítomnost některého škůdce či choroby, které se začnou podepisovat na jejím zdravotním stavu. Podobně se chovají i listnáče, které podobně jako jehličnany shazují nejstarší listy, rostlina je víceméně zelená spíše po obvodu koruny a jen částečně ve vnitřní struktuře.

Stálezelené ano, ale nesmí převažovat

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že stálezelené dřeviny disponují jen samými výhodami, protože jsou efektní i v době, kdy jsou všechny rostliny opadané, musíte brát v úvahu jejich minimální proměnlivost během roku. Neopadavé dřeviny se ve většině případů opravdu během roku nezmění.

Pouze některé vykvetou a zaplodí nebo změní své podzimní nebo zimní zbarvení. Týká se to například borovice kleče (Pinus mugo) v kultivaru Winter Gold, která přebarvuje jehlice v období poklesu teplot na svítivě zlatou. Podobný efekt vytváří mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata), která v zimě získá bronzové odstíny.

Jinak je většina sortimentu stabilně zelená po celý rok, což může někdy ve větším zastoupení této rostlinné skladby působit nevhodně strnule.

Při návrhu zahrady se proto snažte najít správný kompromis a kombinujte rostliny s různými efekty, stálezelené dřeviny by rozhodně neměly převažovat, protože jsou v našich podmínkách kromě pár výjimek s převahou jehličnanů nepůvodní, takže mohou na zahradě působit mnohdy nepřirozeně, ale zde samozřejmě záleží také na zahradním stylu.

Péče o stálezelené rostliny

Skupina těchto rostlin je opravdu značně druhově bohatá, proto není možné se řídit univerzálními postupy při péči, kterými bychom se řídili ve všech případech. Některé druhy jsou k nám dováženy z oblastí, které mají mnohem mírnější klima.

Většina nesnáší dlouhodobé holomrazy, ledový průvan nebo úpal v zimě. Naopak jim vyhovují chráněné podmínky s vyšší vzdušnou vlhkostí. Stejně tak si libují v živné půdě dobře zásobené vodou, proto je nutné počítat již při výsadbě s úpravou stávajících podmínek a s určitou péčí během roku.

V posledních letech se značně rozmohl na českých zahradách poměrně obtížný lalokonosec rýhovaný. Přítomnost jeho larev poznáte podle typických požerů listů. Častou obětí se při tom stávají právě stálezelené druhy s kožovitými listy. V minulosti se v boji proti tomuto škůdci často využívaly poměrně toxické přípravky, které jsou ovšem již zakázané a nelze je sehnat.

Pokud se na listech objeví požery, můžete použít přípravky biologické ochrany. Proti lalokonosci pomohou například parazitické hlístice, díky nimž se zcela obejdete bez škodlivé chemie.

Kam se hodí

Použití stálezelených rostlin záleží na zahradním stylu, kompozici, ale také na vlastnosti dané dřeviny. Zatímco některé budou skvěle zakrývat nevzhledná zákoutí a pohledově oddělovat sousední pozemky, jiné poslouží jako zajímavý detail nebo solitéra v trávníku.

Pokud hledáte šikovné řešení pro nádoby na terase, určitě neprohloupíte stálezelenými dřevinami s kompaktním růstem. Borovice kleče jsou dostupné v mnoha barevných kultivarech a navíc snesou přímé slunce i krátkodobý přísušek.

 

Publikováno: 09.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Keře - atlas, Stromy a keře

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Poradna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dopisy diváků.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Pomalu rostoucí dlouhověké rostliny na balkón nebo terasu

Pomalu rostoucí dlouhověké rostliny na balkón nebo terasu

Architektura terasy

Architektura terasy

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.