Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu

Zatím se u nás neustálil žádný český ekvivalent, který by přesně vystihoval toto jednoslovné anglické pojmenování novodobé ochrany hmyzu: logger. Odpovídá výrazům jako: dřevěné broukoviště, dřeviště nebo špalkoviště. V Británii však tuto formu loggerů využívají již dlouho dobu nejen ke stále populárnější ochraně hmyzu, ale také k ekologické výuce a výchově nejen dětí, ale i dospělých. Možná najdete i na vaší zahradě kus místa na založení loggeru, co říkáte?

Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu
Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu (Zdroj: Pixabay)

Staré odumřelé dřevo jako útočiště hmyzu

Staré odumřelé stromy, kmeny, široké větve, pařezy, trouchnivějící neporažené stromy, zde všude mohou najít své útočiště vzácné, ale i ty obvyklé druhy hmyzu. Často se jedná o brouky, které jinak nemáme možnost spatřit živé, a to na vlastní oči.

Chráněné druhy hmyzu jsou ve většině případů přímo vázané na konkrétní dřeviny. Jistě se i na vaší zahradě nebo pozemku najde nějaké místo, plocha anebo konkrétní strom, kde byste mohli založit i vy vaše vlastní broukoviště.

Co jsou to loggery?

Loggery jsou skupiny kmenů a silnějších větví, které jsou buďto částečně kolmo zapuštěné do země anebo jen postavené vedle sebe do půlkruhu nebo do řady. Kmeny se ponechávají k přirozenému rozpadu. Dá se říct, že jsou to člověkem uměle vytvořené biotopy přírodního charakteru, které pomáhají v přežití vzácným druhům bezobratlých.

I světově proslulá botanická zahrada Kew v Londýně má své loggery, kde se daří v dutinách stromů například páchníkům hnědým (Osmoderma eremita). Mezi živné druhy čeledi vrubounovitých (Scarabaeidae) patří například duby (Quercus), buky (Fagus), lípy (Tilia), jilmy (Ulmus), vrby (Salix) a dokonce i ovocné druhy stromů jako například hrušeň (Pyrus) anebo slivoň (Prunus).

Kde všude mohou loggery vznikat

Pro každý druh hmyzu jsou zásadní jiné dřeviny. Je ale více než pravděpodobné, pokud zvolíme vhodnou dřevinu, že si ji právě onen specifický druh hmyzu najde. Je třeba také zvolit vhodné místo pro jejich uložení.

Do loggerů lze začlenit již volně uložené dřevo, klády, kmeny, staré pařezy a využít k tomu místa, jako jsou například zahrady, dětská anebo psí hřiště. Obce mohou nabídnout možnost zřízení loggerů na obecních či městských plochách, kde obce povolují vyvážet rostlinný odpad, průklesty ze zahrad anebo z parků. Na takových místech právě často končí pokácené stromy nebo jejich části, kde se hmyz může usídlit.

Vazba zvláště chráněných hmyzích druhů na dřeviny

Ačkoli se některé hmyzí druhy v nouzi vyvíjejí i v jiných dřevinách, než je pro ně obvyklé, je dobré znát ty druhy dřevin, které mohou hostit ty nejvzácnější brouky. Právě díky rozmanitosti dřeva se nám může podařit zachránit některé živočichy, kteří jsou již na pokraji vyhynutí.

Jako velmi důležitá se jeví nejen tvorba loggerů, ale také vysazování dalších generací živných dřevin pro velmi ohrožené druhy, kterými jsou například tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) nebo páchník hnědý (Osmoderma eremita). I vzájemná poloha stromů v takovém případě hraje svou roli. Tam, kde žije kupříkladu tesařík obrovský, je nutné vysazovat soliterní dřeviny, neboť většina brouků těchto druhů dává přednost výrazně osluněným dřevinám.

Tesařík drsnorohý (Megopis scabricornis) má v oblibě listnaté stromy, ideálně stojící živé dřevo bez kůry. Kozlíček jilmový si libuje v lýku pod kůrou jilmů, které již odumírají. Roháče obecné (Lucanus cervus) můžete spatřit v trouchu a v půdě u pařezů osluněných dubů, zlatohlávky skvostné zase v dutinách nebo kapsách pod kůrou trouchnivějících dubů anebo vrb, případně dalších listnatých stromů.

Kde u nás najdeme vzácné druhy

Právě díky výskytu hojného počtu dobře osluněných solitérních dřevin jsou nejčastějšími oblastmi výskytu vzácných druhů hmyzu u nás oblasti ve stromořadích a na rybničních březích Třeboňska, dále v parcích Lednicko – valtického areálu nebo v krajině na Hlubocku.

Nezapomeňme však, že oslabené, odumírající, odumřelé anebo rozpadající se stromy, mohou být stejně tak ideálními loggery v našich zahradách. A tam také poskytnou odpovídající prostředí pro vývoj hmyzích druhů, které bojují o své zachování.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Broukovi%C5%A1t%C4%9B

Publikováno: 09.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Cedr na zahradě

Pěstování cedru u nás, jaké druhy jsou vhodné a nároky cedru na podmínky růstu v našich zahradách

Pěstujete jádroviny? Znáte správnou techniku udržovacího řezu?

Jak správně provádět udržovací řez u jádrovin a ovocných stromů

Kryptomerie japonská

Kryptomerie japonská

V čem jsou jeřáby jedinečné?

Jaké máme druhy stromů jeřábů? Jak vypadají a jak se chovají?

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.