Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu

Zatím se u nás neustálil žádný český ekvivalent, který by přesně vystihoval toto jednoslovné anglické pojmenování novodobé ochrany hmyzu: logger. Odpovídá výrazům jako: dřevěné broukoviště, dřeviště nebo špalkoviště. V Británii však tuto formu loggerů využívají již dlouho dobu nejen ke stále populárnější ochraně hmyzu, ale také k ekologické výuce a výchově nejen dětí, ale i dospělých. Možná najdete i na vaší zahradě kus místa na založení loggeru, co říkáte?

Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu
Loggery – novodobá forma ochrany nejen vzácného hmyzu (Zdroj: Pixabay)

Staré odumřelé dřevo jako útočiště hmyzu

Staré odumřelé stromy, kmeny, široké větve, pařezy, trouchnivějící neporažené stromy, zde všude mohou najít své útočiště vzácné, ale i ty obvyklé druhy hmyzu. Často se jedná o brouky, které jinak nemáme možnost spatřit živé, a to na vlastní oči.

Chráněné druhy hmyzu jsou ve většině případů přímo vázané na konkrétní dřeviny. Jistě se i na vaší zahradě nebo pozemku najde nějaké místo, plocha anebo konkrétní strom, kde byste mohli založit i vy vaše vlastní broukoviště.

Co jsou to loggery?

Loggery jsou skupiny kmenů a silnějších větví, které jsou buďto částečně kolmo zapuštěné do země anebo jen postavené vedle sebe do půlkruhu nebo do řady. Kmeny se ponechávají k přirozenému rozpadu. Dá se říct, že jsou to člověkem uměle vytvořené biotopy přírodního charakteru, které pomáhají v přežití vzácným druhům bezobratlých.

I světově proslulá botanická zahrada Kew v Londýně má své loggery, kde se daří v dutinách stromů například páchníkům hnědým (Osmoderma eremita). Mezi živné druhy čeledi vrubounovitých (Scarabaeidae) patří například duby (Quercus), buky (Fagus), lípy (Tilia), jilmy (Ulmus), vrby (Salix) a dokonce i ovocné druhy stromů jako například hrušeň (Pyrus) anebo slivoň (Prunus).

Kde všude mohou loggery vznikat

Pro každý druh hmyzu jsou zásadní jiné dřeviny. Je ale více než pravděpodobné, pokud zvolíme vhodnou dřevinu, že si ji právě onen specifický druh hmyzu najde. Je třeba také zvolit vhodné místo pro jejich uložení.

Do loggerů lze začlenit již volně uložené dřevo, klády, kmeny, staré pařezy a využít k tomu místa, jako jsou například zahrady, dětská anebo psí hřiště. Obce mohou nabídnout možnost zřízení loggerů na obecních či městských plochách, kde obce povolují vyvážet rostlinný odpad, průklesty ze zahrad anebo z parků. Na takových místech právě často končí pokácené stromy nebo jejich části, kde se hmyz může usídlit.

Vazba zvláště chráněných hmyzích druhů na dřeviny

Ačkoli se některé hmyzí druhy v nouzi vyvíjejí i v jiných dřevinách, než je pro ně obvyklé, je dobré znát ty druhy dřevin, které mohou hostit ty nejvzácnější brouky. Právě díky rozmanitosti dřeva se nám může podařit zachránit některé živočichy, kteří jsou již na pokraji vyhynutí.

Jako velmi důležitá se jeví nejen tvorba loggerů, ale také vysazování dalších generací živných dřevin pro velmi ohrožené druhy, kterými jsou například tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) nebo páchník hnědý (Osmoderma eremita). I vzájemná poloha stromů v takovém případě hraje svou roli. Tam, kde žije kupříkladu tesařík obrovský, je nutné vysazovat soliterní dřeviny, neboť většina brouků těchto druhů dává přednost výrazně osluněným dřevinám.

Tesařík drsnorohý (Megopis scabricornis) má v oblibě listnaté stromy, ideálně stojící živé dřevo bez kůry. Kozlíček jilmový si libuje v lýku pod kůrou jilmů, které již odumírají. Roháče obecné (Lucanus cervus) můžete spatřit v trouchu a v půdě u pařezů osluněných dubů, zlatohlávky skvostné zase v dutinách nebo kapsách pod kůrou trouchnivějících dubů anebo vrb, případně dalších listnatých stromů.

Kde u nás najdeme vzácné druhy

Právě díky výskytu hojného počtu dobře osluněných solitérních dřevin jsou nejčastějšími oblastmi výskytu vzácných druhů hmyzu u nás oblasti ve stromořadích a na rybničních březích Třeboňska, dále v parcích Lednicko – valtického areálu nebo v krajině na Hlubocku.

Nezapomeňme však, že oslabené, odumírající, odumřelé anebo rozpadající se stromy, mohou být stejně tak ideálními loggery v našich zahradách. A tam také poskytnou odpovídající prostředí pro vývoj hmyzích druhů, které bojují o své zachování.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Broukovi%C5%A1t%C4%9B

Publikováno: 09.11.2022, Autor: 9.11.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.